AnonymBruker Skrevet 11. juli 2021 #1 Skrevet 11. juli 2021 Hva er grunnen til at barnevernet er en kommunal oppgave og ikke en oppgave for et statlig organ? Er det flosklene om nærhet til brukerne som er argumentet? Som om barnevernsansatte i Sandnes ikke har noen forutsetninger for i vite hva som foregår i Sola kommune? Og hvordan skal Utsira kommune klare å ha et barnevern som yter kvalitet i tråd med menneskrettighetene når de har 192 innbyggere? Barnevernet bør være en statlig oppgave og organiseres geografisk slik man gjør med kriminalomsorgen. Bare sånn kan man få et barnevern med store nok miljøer til at kompetansen og kvaliteten er god nok. Smører man det syltynt utover 400 kommuner sier det seg selv at Norge vil fortsette å bli dømt i menneskrettighetsdomstolen. Anonymkode: 5597a...469 2
Pillarguri Skrevet 11. juli 2021 #2 Skrevet 11. juli 2021 Jeg tror fortsatt at det er best at barnevernet er en kommunal oppgave. Men, kommunereformen har gjort at vi nå har 356 kommuner. Sammenslåingen skal bedre forholdene slik at små kommuner også vil få et kvalifisert barnevern som de kanskje deler med to-tre tidligere småkommuner som nå er blitt til 1 kommune. Sjansen for at det er velutdannede fagfolk i barnevernet er mye bedre nå.
AnonymBruker Skrevet 12. juli 2021 #3 Skrevet 12. juli 2021 Pillarguri skrev (22 timer siden): Jeg tror fortsatt at det er best at barnevernet er en kommunal oppgave. Hvorfor er det best? Hva er argumentene? Anonymkode: c8dde...ea1
Pillarguri Skrevet 12. juli 2021 #4 Skrevet 12. juli 2021 AnonymBruker skrev (1 time siden): Hvorfor er det best? Hva er argumentene? Anonymkode: c8dde...ea1 Fordi kommunene har en lokalkunnskap som staten ikke har. Det er viktig når barn skal tas vare på med minst mulig inngripende tiltak.
Marihønepøne Skrevet 13. juli 2021 #5 Skrevet 13. juli 2021 Pillarguri skrev (9 timer siden): Fordi kommunene har en lokalkunnskap som staten ikke har. Det er viktig når barn skal tas vare på med minst mulig inngripende tiltak. Det er vel akkurat lokalkunnskapen (for ikke å si lokalbekjentskapene) som er det virkelig store problemet med et kommunalt barnevern.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå