Gjest Melk Skrevet 21. august 2005 #1 Skrevet 21. august 2005 Hvordan vet man om man har inngrodd tånegl? Hvordan arter det seg i startfasen? Hva kan man gjøre for å avhjelpe?
Gjest 1111 Skrevet 21. august 2005 #2 Skrevet 21. august 2005 Det er vondt rett og slett, eller ømt. Gjerne litt rødt i kanten og bittelitt hovent. Grønnsåpevann hjelper alltid, dessuten kan du prøve å etterpå stikke med en nål der hvor det gjør vondt. Kommer gjerne ut noe verk, og får du det ut, skal det gå bra. Du må gjerne fortsette å sette beinet i grønnsåpevann, for å være på den sikre siden.
Gjest Melk Skrevet 21. august 2005 #3 Skrevet 21. august 2005 Er ikke rødt eller hovent, bare ømt, og kan se ut som at neglen har bøyd seg litt ned i huden. Hjelper grønnsåpevann neglen til å slutte å vokse nedover?
Gjest Gjest Skrevet 21. august 2005 #4 Skrevet 21. august 2005 noen får det mye verre enn andre. min søster hadde det så ille at hun måtte operere. selv får jeg litt vondt i det ytterste hjørnet på storetå, men jeg bare løfter litt på neglen med en fingernegl, langs hele negleranden, så langt jeg kommer. et par ganger om dagen. da ordner det seg å jeg får ike mer vondt på en måned eller to
Gjest gjest1 Skrevet 21. august 2005 #5 Skrevet 21. august 2005 (endret) Du kan forebygge ved å klippe tåneglen rett over, og ikke i en bue. Dette for å forhindre at endene spiser seg nedover og forårsaker inngrodd negl. Det er riktig som sagt over at grønnsåpebad kan hjelpe, men noen ganger er betennelsen så stor at det må antibiotika til. I verste fall operasjon. Grønnsåpebad hjelper kun mot betennelsen, trekker ut verk og puss. Endret 21. august 2005 av Lilypie
Gjest Gjest Skrevet 21. august 2005 #6 Skrevet 21. august 2005 jeg kommer aldri så langt at jeg får betennelse. bare at neglen skjærer seg inn i huden. det hjelper å løfte på neglehjørnene!
Brunhilde Skrevet 21. august 2005 #7 Skrevet 21. august 2005 Klipp neglen rett over! Løft på hjørnene av neglen og se om du kan få den til å vokse rett. Kjøp en liten bøyle i egnet butikk, er det bandagidt det heter? Denne løfter neglen. Grønnsåpevann kan trekke ut betennelse - smør med Brulidine etterpå.
Gjest Melk Skrevet 21. august 2005 #8 Skrevet 21. august 2005 smør med Brulidine etterpå. ← Jeg leste: Smør med Brunhilde
Gjest Gjest Skrevet 21. august 2005 #9 Skrevet 21. august 2005 Neste godt å se at andre også har tær som kødder innimellom.. Jeg har selv slitt i alle år med inngrodde tånegler (stortærne) og har fått fjernet negleroten på den verste tåa (før var det en operasjon der man ikke var garantert bra resultat, i dag er det et kjapt inngrep med etsende (!) veske som etser bort roten og gjør neglen smalere) Har du betennelse så er det grønnsåpebad som hjelper. Varmt vann med ekte grønnsåpe oppi, stikk tåa nedi i 10 minutter - skyll godt av med rent vann, og tørk. Påfør så en betennelseshemmende salve (jeg bruker Fucidin, men den er nå på resept). Gjenta morgen og kveld til det gir seg - og brud komfortable sko når du må ha fottøy på om du kan. Antibiotika gis kun om betennelsen er så omfattende at den sprer seg utover neglerotområdet. Man kan også gå til legen og få klippet ned neglen (på sidene altså). Da gir de en kjapp lokal bedøvelse og klipper bort problemet (til neglen vokser ut igjen på sidene..) For å unngå betennelse må du rett og slett passe godt på å klippe neglekantene før de gror seg ned i sidene. Jeg bruker en tannpirker til å lirke opp neglen med for så å klippe og file hjørnene. Mine negler er for brede til å fungere på den "klippe rett over istedet for buet"-metoden. Lykke til!
Brunhilde Skrevet 22. august 2005 #10 Skrevet 22. august 2005 smør med Brulidine etterpå. ← Jeg leste: Smør med Brunhilde ← Ja, da skal du se at neglen ikke hadde turt annet enn å bli god i fart!
Gjest Gjesta Skrevet 22. august 2005 #11 Skrevet 22. august 2005 Og ikke klipp neglene for langt ned. Jeg sliter/slet også med inngrodde stortånegler, men det er blitt mye bedre etter at jeg begynte å la holde neglene litt lengre enn de var.
Gjest Gjest Skrevet 22. august 2005 #12 Skrevet 22. august 2005 Jeg sliter også med negler som bøyer seg innover. Det har hjulpet å stappe litt bomull under problemområdet. Bomullen sitter der helt til jeg skifter den, veldig greit rett etter en dusj /et bad foreksempel. Sikkert lurt med sånn bøyle, det burde jeg nok prøve selv og..
Gjest Gjest Skrevet 22. august 2005 #13 Skrevet 22. august 2005 Jeg slet mye med det i tenårene. Gikk til fotpleier, men hun fikk aldri noe orden på det, så måtte til legen og operere. Var jævlig vondt... Nå klarer jeg å fikse det selv før det går for langt, bruker pinsett og saks og trår til, funker fint det.
Gjest Melk Skrevet 22. august 2005 #14 Skrevet 22. august 2005 Heldigvis er det ikke mine tær det er snakk om, men takk for alle gode tips.
Fakse Skrevet 22. august 2005 #15 Skrevet 22. august 2005 Du har fått de fleste gode tipsene her, men jeg har ett til. Bruk en neggelfil og fil ned oppå neggelen ytterst. Altså ikke kanten forran med slik at du gjør neggelen tynnere. Da vil neggelen trekke seg litt sammen, og dermed trekke seg ut fra kantene. Når man har fått betennelsen til å gå over er det for de fleste bare å passe på at man ikke klipper for kort og ikke klipper kortes på sidene.
Gjest pasienten.. Skrevet 20. juni 2007 #16 Skrevet 20. juni 2007 Hei. Jeg har lenge vært plaget med inngrodd tånegl, og det har gått så langt at jeg har måtte fjerne begge sidene på venstre storetå med operasjon (etsing). Men før det skjærte legen min bort disse sidene, samt en side på høyre storetåen. Dette funket ikke, mine tær er en av de som ikke blir bedre av dette. Så var det operasjon. skal nå til operasjon igjen med ene siden på høyre storetå, men siden jeg er "vant" med det, er jeg forberedt.. Jeg leste på innleggene her, og jeg ble mektig irritert over at det kan ordnes med antibiotika før det blir verre!! Det har ikke legen min sagt til meg, og jeg undres om operasjonene kunne vært unngått? Selve operasjonen er grei nok, det er bare bedøvelsen som er vond. Jeg skal ikke lyve, den er veldig vond! Men så er alt bra igjen etterpå Jeg sympatiserer med alle dere som sliter med inngrodd tånegl, og håper dere klarer å ordne det før det kommer så langt som til operasjon!
-Fisken- Skrevet 20. juni 2007 #17 Skrevet 20. juni 2007 Jeg har også operert (fjernet en del av huden) på begge stortærne. Har ikke hjulpet meg noe. Heller ikke grønnsåpevann eller å klippe neglene rett over. Men er blitt vant til det, så plages ikke så mye, selv om det gjør vondt.
Gjest Gjest Skrevet 1. april 2009 #18 Skrevet 1. april 2009 Du har fått de fleste gode tipsene her, men jeg har ett til. Bruk en neggelfil og fil ned oppå neggelen ytterst. Altså ikke kanten forran med slik at du gjør neggelen tynnere. Da vil neggelen trekke seg litt sammen, og dermed trekke seg ut fra kantene. Når man har fått betennelsen til å gå over er det for de fleste bare å passe på at man ikke klipper for kort og ikke klipper kortes på sidene. De som sliter med inngrodde stortå negler,så er det fult mulig og få satt på kunstig negl,,men er veldig få steder som gjør det.Da filer de neglen din helt ned,,og støper på ny,,,dette ser helt ekte ut,er verdt og prøve,flaut og gå rundt på stranda med en inngrodd negl:)
Gjest Gjest Skrevet 31. desember 2012 #19 Skrevet 31. desember 2012 jeg "opererte" med etsende veske osv på begge tåneglene på 2 forskjellige sykehus, og bare den ene ble bra igjen.. det kom tilbake på den andre, og jeg tør ikke å dra til legen.. har legeskrekk!
Gjest mica Skrevet 31. januar 2013 #20 Skrevet 31. januar 2013 hei. ble aldri plaget med inngrodd tånegl før jeg ble 35 år:( men da begynte plagene. men på meg var det rota, nederst på neglen som ble betent, ikke det at den vokste seg inn i kantene. det ble en forferdelig betennelse, måtte operere og det kom ut mass gult puss, og blødde mye. satt i grønnsåpevann morgen og kveld i over 1 mnd. og måtte p antibiotika da hele neglen ble blå. så skullesamboer fikse og han klippet neglen så langt ned på siden at den gikk rett inn i kjøttet og nå har jeg betennelse og smerter der også. Hurra for et liv!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå