Gå til innhold

Fårikål


Anbefalte innlegg

Gjest Anonymous
Skrevet

Jeg er helt talentløs på kjøkkenet, men jeg har lyst til å lage fårikål. Kan noen fortelle meg eksakt hvordan jeg lager dette?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hei :)

Jeg lager fårikålen dagen i forveien...smaker best når den blir oppvarmet synes vi her hos oss.

Kålen skjæres opp i båter som legges i bunnen ,legg kjøtt og kål lagvis i kjelen med salt og hel pepper( jeg bruker nesten en hel pk. pepper)

Om du vil kan du drysse på hvetemel mellom lagene, da får du en fyldigere saus og ikke bare vann(ca.1-2 spskj. mellom hvert lag) smak til med salt etterhvert. La den koke 2-3 t.

Lykke til :D

Skrevet

Bare et lite tips : Bruk like mye kål og lammekjøtt, og en "klunk" med vann, og gjør som gjesten over foreslår..

Lykke til!

Skrevet

Hos oss skjærer vi kålen i mindre biter, vi...først i båter og deler de i to-tre igjen...og det viktigste: Vi forveller kålen før vi lager får-i-kålen - da blir den enklere for magen å tåle!! :wink:

Altså man koker opp kålen, lar den koke i ca et minutt og kjøler den i kaldt vann....og så legges kål og kjøtt lagvis...

Vi er heller ikke så glade i hele pepperkorn rundt i maten, så vi kjøpte en liten beholder til å ha pepperet i. Veldig lurt synes vi.... :)

Gjest Anonymous
Skrevet

Takk for svar. Men jeg lurer også på hvor mye kål og kjøtt og vann son skal til. Tåler virkelig kålen å koke i 2-3 timer???

Skrevet

Et lite tips til sausen. I stedet for å helle over litt hvetemel, kan du ha det i et lite glass med vann og rist godt..dette for at det ikke skal bli klumper i sausen. Hell så over. :blunke:

Gjest Anonymous
Skrevet

tror det står 1 kg lammekjøtt, 800g kål i boka mi.. en kål til halvannet kilo kjøtt synes jeg er passe (det er ikke mulig å lage litt) - og masse helpepper! Noen oppskrifter har for mye vann, synes jeg - en liten halvliter bør holde :-) Har forøvrig aldri opplevd at det blir klumper i sausen når man strør mel mellom lagene - det er mye mindre pes enn å riste kraft og mel.

lykke til med middagen :-)

Skrevet

Tror jeg har kokt det i ca en time, jeg...både kjøttet og kålen...

Men kan ikke huske å ha kokt hverken kålen eller kjøttet i flere timer, jeg... :roll:

Men jeg bruker lammelår i skiver (ca 1 cm tykke), så det blir kanskje ikke det samme om man bruker får-i-kål-kjøtt - vet desverre ikke.. :roll:

Uansett - lykke til!!

Skrevet

Pleier å ha gulrøtter oppi også jeg. Synes det er veldig godt med litt mer grønnsaker, selv om kålen blir veldig god.

Gjest Anonymous
Skrevet

det går an å holde av litt av kålen slik at ikke all kålen blir kokt i filler.

den har du i mot slutten slik at den blir kokt sånn passe.

spiste får-i-kål på tirsdag, og i dag er det lammebog på menyen :)

Skrevet

Laget faktisk fårikål igår og kokte hele sulamitten i 2 timer. Men faktisk så kunne den godt ha stått en time til fordi da hadde kjøttet vært mørere.

Husk forresten på at det ikke bør være altfor mye vann i. Vannet skal ikke dekke øverste laget....

Gjest Anonymous
Skrevet

:blunke:

Lammekjøtt trenger mye mindre koketid enn voksen sau.

:kul:

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...