Gjest BethD Skrevet 23. desember 2020 #1 Skrevet 23. desember 2020 Hei. Jeg skulle i utgangspunktet fjerne en cyste, men legen fant noe han kalte «gammel» endometriose. Han brant dette vekk, det var visst på endetarmen,litt på tarmen og rundt urinblæren?! Brant også vekk endometrioseknuter. Saken er den at jeg ikke aner hva dette betyr. Gammel endometriose? Jeg trodde at man enten har det eller ikke. Han kalte den for «ikke aktiv» ... altså.. har jeg endo eller ikke? Skjønte ikke så mye,han var ikke norsk og prøvde å forstå han så godt jeg kunne men skjønte ikke helt alikevel... Jeg har heller ikke hatt symptomer på endo så dette var litt sjokkerende... noen som har vært borti dette før?
AnonymBruker Skrevet 23. desember 2020 #2 Skrevet 23. desember 2020 Mange har endometriose uten symptomer. Anonymkode: ae21a...8db
AnonymBruker Skrevet 23. desember 2020 #3 Skrevet 23. desember 2020 Endometriose er ikke noe som stikker av sted, han mente at det er vev som har ligget på organene lenge. Ble fjernet mye når jeg fjernet cyste selv, det er vanlig at de tar en opprenskning 😊 husker ikke hvilke organer, men litt overalt. Les litt om hva endometriose er. Kort fortalt betyr det at hver gang du har mensen så er det vev som går opp i buken i stedet for ut som blod. Det fører til smerter og cyster for mange, men noen har ikke symptomer. Det kan feste seg på organer slik du opplevde, uten å vite det. Går du på p-piller eller lignende? Stopper du blødningene så stopper du også endo-vevet, så det er eneste kur egentlig. Syns det er rart du ikke fikk mer informasjon fra lege, men masse info på nett og bare å google😊 Anonymkode: 07d4c...241 1
Gjest Fnuggolina Skrevet 23. desember 2020 #4 Skrevet 23. desember 2020 BethD skrev (1 time siden): Hei. Jeg skulle i utgangspunktet fjerne en cyste, men legen fant noe han kalte «gammel» endometriose. Han brant dette vekk, det var visst på endetarmen,litt på tarmen og rundt urinblæren?! Brant også vekk endometrioseknuter. Saken er den at jeg ikke aner hva dette betyr. Gammel endometriose? Jeg trodde at man enten har det eller ikke. Han kalte den for «ikke aktiv» ... altså.. har jeg endo eller ikke? Skjønte ikke så mye,han var ikke norsk og prøvde å forstå han så godt jeg kunne men skjønte ikke helt alikevel... Jeg har heller ikke hatt symptomer på endo så dette var litt sjokkerende... noen som har vært borti dette før? Mmmm.... Du har nok endometriose, men kamskje ikke vevet var betent? Jeg gjorde det samme, men hadde store mengder betent vev som nylig hadde «flared up», i tillegg til mer sånne flekker som de brenner. De lot det rundt urinblæren være pga risiko for skade der. Kan det være du bare hadde flekker og ikke nyere betent vev? 🤷♀️ Jeg hadde ikke symptomer før det ble en endocyste og betent vev, da ble det ambulanse liksom. Type fødselsvondt.
Gjest BethD Skrevet 23. desember 2020 #5 Skrevet 23. desember 2020 Takk for svar men er det noen som vet hva dette vil si for meg nå liksom? Kan jeg få problemer senere? Jeg har fått alle barna jeg skal ha, og har ikke spesielt vondt under mens eller blør store mengder eller noe sånt. Bruker heller ikke p piller, jeg har spiral. Så blør jo en del men ikke voldsomt liksom..
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå