la_luz Skrevet 6. august 2005 #1 Skrevet 6. august 2005 Jeg har stekt i olivenolje i flere år, til min stor overaskelse fant jeg ut at dette er helt feil ettersom den blir gjort om til transfett ved høy tempratur. Finnes det en sunn olje med umettet fett som tåler over 180 grader ? Rapseolje tåler jo opp til 180 grader men man steker da virkelig i varmere en dette. Hjelp!
Arwen Skrevet 6. august 2005 #2 Skrevet 6. august 2005 Solsikkeolje? Jeg bruker hvertfall alltid det - kanskje det også er feil
Gjest Gjest Skrevet 6. august 2005 #3 Skrevet 6. august 2005 Jeg bruker også solsikkeolje. Det står på flaska at den er spesielt godt egnet til steking, ellers er rapsolje o.k., men da får du ikke sprø stekeskorpe på biff, koteletter o.l.
Gjest gjest1 Skrevet 6. august 2005 #4 Skrevet 6. august 2005 Jeg er fornød med rapsojla jeg. Blir den transfett også?
Englepus Skrevet 6. august 2005 #5 Skrevet 6. august 2005 (endret) Bruker også rapsolje når jeg en sjelden gang har behov for det. Har en god stekepanne jeg sjelden trenger å ha noe olje i. Det kan jo og være et godt tips. Søkte litt på transfett men fant ingen sider der det stod noe om at olje ble omdannet til det. Hvor har du hørt/lest det? Det blir dannet i magen til kua og blir tilsatt i margarin f.eks for å herde det. Et sted stod det at mettet fett er et større problem og man må få i seg en del transfett før det er skadelig. Så jeg tror ikke det er så veldig stor grunn til bekymring. Endret 6. august 2005 av Englepus
Gjest gjesten Skrevet 6. august 2005 #6 Skrevet 6. august 2005 Er skrevet litt om det her. Tror ikke fett som brukes til steking blit til transfett, men olivenolje (kaldpresset) mister noen av sine positive egenskaper. Olivenoljer av lavere kvalietet skal fint kunne brukes til steking, men jeg gjøre det ikke da jeg foretrekker andre typer. http://forum.kvinneguiden.no/index.php?showtopic=130758
Gjest monica lie Skrevet 6. august 2005 #7 Skrevet 6. august 2005 Hei hei Jeg synes det er best med smør jeg! Tar ikke helt det der med olje, det blir så fettete likssom. dessuten så er det vel endel e-stoffer i olje som det ikke er i smør/margarin?
la_luz Skrevet 7. august 2005 Forfatter #8 Skrevet 7. august 2005 HAr jo ingen sikre kilder, er bare en jeg kjenner som sa det, men jeg så litt rundt på nettet så virker det som at påstanden ang olivenolje er riktig da. Har ikke peiling på solsikkeolje om det blir omdannet til "farlig fett" men det sto jo på olivenoljen min at den egnet seg til steking også. Det er jo ikke det at transfett er ulovlig, men det er ikke bra å få i seg for mye av det. Det er jo masse av dette fettet i kjeks, men jeg har ikke lyst til å få det i meg. Rapseolje tåler ihvertfall 180 c står det på den.
Iceglow Skrevet 7. august 2005 #9 Skrevet 7. august 2005 Hei hei Jeg synes det er best med smør jeg! Tar ikke helt det der med olje, det blir så fettete likssom. dessuten så er det vel endel e-stoffer i olje som det ikke er i smør/margarin? ← Det er ingen e-stoffer i ren olje. I margarin derimot kryr det av e-stoffer og behandlet fett.
Gjest Mito24 Skrevet 7. august 2005 #11 Skrevet 7. august 2005 Solsikkeolje er omtrent det verste du kan steke i. Transfett er fett som har skiftet molekylær form pga av oppvarming.
Arwen Skrevet 7. august 2005 #12 Skrevet 7. august 2005 Solsikkeolje er omtrent det verste du kan steke i. ← Oj, jeg fikk det anbefalt jeg. Hvorfor er det verst?
Gjest Mito24 Skrevet 7. august 2005 #13 Skrevet 7. august 2005 Veldig høy prosentandel flerumettet fett, som tåler høy varme dårligst.
Gjest Catwoman Skrevet 7. august 2005 #14 Skrevet 7. august 2005 Vanlig olivenolje skal vel være greit å steke i tror jeg, det er vel virgin og extra virgin olivenolje som ikke skal varmebehandles. Oljer til steking Disse oljene egner seg til steking: Både solsikke- og maisolje egner seg spesielt godt til steking og frityr fordi de avgir lite lukt. Mens solsikkeoljen virker lett og delikat, kan maisoljen oppleves som litt tung og fet til frityr. Jordnøttolje tåler svært høye temperaturer, helt opp til 210 C. Alminnelig olivenolje, soya-, raps-, krydder- og urteoljer er også gode stekeoljer. sakset Herfra
Brunhilde Skrevet 7. august 2005 #15 Skrevet 7. august 2005 Jeg steker i rapsolje fordi den er smaksnøytral. Ellers er også druekjerneolje fin å steke i.
la_luz Skrevet 7. august 2005 Forfatter #17 Skrevet 7. august 2005 BRa hvis mange oljer tåler 180 c, men hvor varmt er det i stekepannen? det må da være varmere enn det. Når man steker i ovnene er det jo ofte 225 c man steker på. Sikkelig forvirrende. Jordnøtt olje inholder vel lite mette fett eller?
Gjest Étoile Skrevet 7. august 2005 #18 Skrevet 7. august 2005 Her er et par artikler om emnet: http://www.nfed.no/go.cfm?id=2305&type=art...,1358,1995,2265 http://www.helsenytt.no/artikler/stekt_kjoett.htm Kort summert er olivenolje den best egnede oljen å steke i (ikke virgin), fordi den inneholder flest enumettede fettsyrer. Viktigst er det uansett å ikke steke på for høy varme. Samme hvilken type fett man steker i, er det usunnt å spise mat som har vært stekt for hardt, bl.a fordi det dannes akrylamid og andre spooky kreftfremkallende stoffer.
Gjest synseren Skrevet 7. august 2005 #19 Skrevet 7. august 2005 Jeg steker i rapsolje fordi den er smaksnøytral. Ellers er også druekjerneolje fin å steke i. ← Den rapsoljen vi prøvde smakte vondt når den ble oppvarmet. Derfor skiftet vi den ut med olivenolje.
Gjest Gjest Skrevet 8. august 2005 #20 Skrevet 8. august 2005 Tror det skal godt gjøres å lage transfett selv på kjøkkenet hjemme!
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå