Iskvinnen Skrevet 2. august 2005 #1 Skrevet 2. august 2005 Jeg vil bare si noen ord til dere som kanskje sliter med barn som ikke vil sove lenge om nettene. Lillegullet vårt har våknet flere ganger om natten helt fra var født. Nå er han 8 og en halv måned og på torsdag bestemte vi oss for å ta affere. Vi flyttet pc på soverommet og lot gullet få kontoret til soverom. Når han våknet gikk pappa inn med smukk og vann etter noen minutter, for så å gå ut igjen. Han gikk ut og inn ca hvert syvende minutt. Etter overaskende kort tid sovnet han igjen. Første natta våknet han fire ganger fra klokka 1900 til klokka 0700. I natt våknet han først klokka 0430. Etter litt vann sov han til klokka 7. Snart får vi kanskje en hel natt søvn.
Angelheart Skrevet 2. august 2005 #2 Skrevet 2. august 2005 Dette hørtes kjent ut! Brukte omtrent samme fremgangsmåten vi også. Det var tøft mens det sto på, men etter kun 2 netter så vi stor forbedring. Ved 10 mnd-alder sov Junior hele natten igjennom fra 19:30 - 08:00 DEILIG!! Det viktigste er klare rutiner og å være konsekvent. Nå er Junior 1,5 år og legger seg uten problem hver kveld. Da har vi fast rutine med kveldsstell på badet, kveldsmat og aftensang ved sengekanten. Han sier "God natt" og smiler når vi forlater rommet hans og vi hører ikke en lyd resten av kvelden.
Glossy Skrevet 2. august 2005 #3 Skrevet 2. august 2005 Her i huset er småen 5 mnd og har sovet natten igjennom i en mnd nå. Vente henne av med natt mat og vips var det gjort. Tok noen dager, men nå sover hun fra 19.30 til 08.00,. Helt topp!!
kkristin Skrevet 2. august 2005 #4 Skrevet 2. august 2005 Jeg for min del forstår ikke hvorfor foreldre skal sette egne behov framfor barnets ved å forsøke masse metoder for å "lære" det urfivillige barnet å sove helt alene. Hvem vil vel sove alene? I hvertfall ikke et barn...... Her i huset sover vi alle mann i en kjempestor dobbel- dobbelseng. Ikke meningen å provosere, men det er nok en del som blir provosert alikevel. Dette er bare mitt syn på det.
Gjest Gjest Skrevet 2. august 2005 #5 Skrevet 2. august 2005 Dette kommer vel an på barnet kkristin? Vi ville gjerne sove sammen med sønnen vår så lenge som mulig vi, men ingen av oss fikk sove så vi måtte bare gi det opp og legge han i egen seng. Han ble en helt ny gutt etter det. Det med å sove alene har han nok etter meg for jeg kunne godt tenke meg å ha 2 enkeltsenger istedet for en dobbeltseng. Forøvrig så er jeg uenig i tankegangen din om at har man først fått barn så er det bare å sette egne behov og liv på hold i 18 år.
Gjest Gjest Skrevet 2. august 2005 #6 Skrevet 2. august 2005 Syns det blir litt feil å råde til å sove sammen, og tro at det er løsningen. Min sønn kan gjerne få sove sammen med meg hvis han sover godt,- men tilfelle er at han våkner oftere, sutrer lmye og vrir seg, og sover ikke godt. Han sover bedre når han ligger på eget rom. Det er slitsomt nå som vi er på ferie og må sove på samme rom. Har prøvd å ta han opp i senga mi, la han ligge på maghen min,- men det hjelper ikke mye. Han våkner og styrer fryktelig på natta. Synes det er kjempeflott at alle sover i samme seng hvis barnet og de voksne da sover godt. Men det er ikke alltid løsningen.
kkristin Skrevet 2. august 2005 #7 Skrevet 2. august 2005 Syns det blir litt feil å råde til å sove sammen, og tro at det er løsningen. Min sønn kan gjerne få sove sammen med meg hvis han sover godt,- men tilfelle er at han våkner oftere, sutrer lmye og vrir seg, og sover ikke godt. Han sover bedre når han ligger på eget rom. Det er slitsomt nå som vi er på ferie og må sove på samme rom. Har prøvd å ta han opp i senga mi, la han ligge på maghen min,- men det hjelper ikke mye. Han våkner og styrer fryktelig på natta. Synes det er kjempeflott at alle sover i samme seng hvis barnet og de voksne da sover godt. Men det er ikke alltid løsningen. ← Nei helt klart. Det er da heller ikke vits i å tvinge barnet til å sove i samme seng som seg selv hvis det ikke vil.
Vimsevips Skrevet 2. august 2005 #8 Skrevet 2. august 2005 Så flott at dere har funnet den løsningen som fungerte sor dere Her i huset fant vi løsningen etter 13-14mnd. Da la vi henne i stor seng.. Ho har fortsatt søvnproblemer i perioser, de er ganske så slitsomme, men veldig mye mer håndterbare en hva de var
Iskvinnen Skrevet 3. august 2005 Forfatter #9 Skrevet 3. august 2005 Jeg har nå erfart at det å la barnet sove sammen med oss har skapt de store søvnproblemene. Jeg har vært inne å lest litt på ap sine sider foreksempel. Dersom man ligger sammen med barnet tl det sovner vil det vel ikke lære å sovne på egenhånd??? Hva om mor og far må bort en natt, da er det ikke sikkert at barnet greier å sove. Eller er sånne samsovingstilhengere altid hjemme med ungene fordi den eneste grunnen til at de lever er å se etter ungene????
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2005 #10 Skrevet 3. august 2005 Jeg har nå erfart at det å la barnet sove sammen med oss har skapt de store søvnproblemene. Jeg har vært inne å lest litt på ap sine sider foreksempel. Dersom man ligger sammen med barnet tl det sovner vil det vel ikke lære å sovne på egenhånd??? Hva om mor og far må bort en natt, da er det ikke sikkert at barnet greier å sove. Eller er sånne samsovingstilhengere altid hjemme med ungene fordi den eneste grunnen til at de lever er å se etter ungene???? ← Jeg tror du har det der..virker litt feil spør du meg. Det må gå an å eksistere og ha et eget liv selv om man får barn. Man lever ikke kun for barna.
kkristin Skrevet 3. august 2005 #11 Skrevet 3. august 2005 Jeg har nå erfart at det å la barnet sove sammen med oss har skapt de store søvnproblemene. Jeg har vært inne å lest litt på ap sine sider foreksempel. Dersom man ligger sammen med barnet tl det sovner vil det vel ikke lære å sovne på egenhånd??? Hva om mor og far må bort en natt, da er det ikke sikkert at barnet greier å sove. Eller er sånne samsovingstilhengere altid hjemme med ungene fordi den eneste grunnen til at de lever er å se etter ungene???? ← Vel, slik jeg ser det, barn har behov for å være nær foreldrene for å sovne. ( med noen få unntak.) Det er er viktig behov som jeg syns foreldre bør ta hensyn til. Får man barn bør man også gjøre alt man kan for å gjøre det aller beste for sitt barn. Det er unaturlig at små barn skal lære å sovne helt alene. Hvis det ikke skjer uten protest, og det er jo nesten aldri. Barnet protesterer av en grunn. Og for meg er den grunnen veldig vesentlig. Når barnet er klar for å sovne alene viser det tydelige signeler om det. Det er bare å lytte til barnet.
Gjest Gjest Skrevet 3. august 2005 #12 Skrevet 3. august 2005 Hos oss går disse protestene på at han vil være lenger våken, ikke at han vil sove sammen med oss. Om jeg legger meg sammen med han så sovner han sjelden, om han mot formodning sovner så går han alltid inn i sengen sin etter maaaange timer med urolig soving. Det er nok ikke nødvendigvis det at de skal sove alene de protesterer på.
Iskvinnen Skrevet 3. august 2005 Forfatter #13 Skrevet 3. august 2005 Vel, så du mener at dersom barnet ikke har vist vilje til å sovne alene før de begynner på skolen så ligger du der fortsatt??? Jeg tror ikke på den der men ok. Jeg tror at barn har godt av nærhet ja, men ikke hele døgnet, da tror jeg de blir overstimulerte. Jeg koser mye med sønnene mine men etter at vi har sagt godnatt er det natt. Så er de velkommen til en liten kosestund i dobbeltsenga om morgenen før dagen starter.
kkristin Skrevet 3. august 2005 #14 Skrevet 3. august 2005 (endret) Vel, så du mener at dersom barnet ikke har vist vilje til å sovne alene før de begynner på skolen så ligger du der fortsatt??? Jeg tror ikke på den der men ok. Jeg tror at barn har godt av nærhet ja, men ikke hele døgnet, da tror jeg de blir overstimulerte. Jeg koser mye med sønnene mine men etter at vi har sagt godnatt er det natt. Så er de velkommen til en liten kosestund i dobbeltsenga om morgenen før dagen starter. ← Klart barnet vil sovne alene lenge før skoletid. Bare spør de som har store barn, og har praktisert dette. Jeg sjønner ikke helt at du kan si at et barn kan bli overstimulert av nærhet. Særlig ikke når de gråter, og hvis man går så langt, skriker etter det. Feks ved leggetid. Endret 3. august 2005 av kkristin
Iskvinnen Skrevet 3. august 2005 Forfatter #15 Skrevet 3. august 2005 he he Barn er vanedyr som alle andre hvis man ønsker å endre enuvane må man regne med litt gråt. Å hvis ikke hva gjør en da skal jeg la guttongen sove hos meg og våkne hvert kvarter hele natten gjennom som han gjør når han får sove hos meg, eller skal han få en egen seng og eget rom der han sover natta gjennom etter få dager, selv om det gråtes litt i begynnelsen??? Har ikke både barn og foreldre (selv om våres behov er viktige) behov for å sove sammenhengende.
kkristin Skrevet 3. august 2005 #16 Skrevet 3. august 2005 he he Barn er vanedyr som alle andre hvis man ønsker å endre enuvane må man regne med litt gråt. Å hvis ikke hva gjør en da skal jeg la guttongen sove hos meg og våkne hvert kvarter hele natten gjennom som han gjør når han får sove hos meg, eller skal han få en egen seng og eget rom der han sover natta gjennom etter få dager, selv om det gråtes litt i begynnelsen??? Har ikke både barn og foreldre (selv om våres behov er viktige) behov for å sove sammenhengende. ← Det gråtes litt i begynnelsen, sier du. Grunnen til at barnet gråter da er fordi det vil være nær deg, og ikke alene. Det merker du jo ved at hun roer seg når hun får ligge hos deg. Grunnen til at hun slutter å gråte etter noen dager er at hun lærer at det ikke nytter, hun blir ikke hørt. Jeg syns ihvertfall det er veldig syns når barnet slutter å gi utrykk for et av sine viktigste behov fordi det har lært at det ikke nytter likevel.
Iskvinnen Skrevet 3. august 2005 Forfatter #17 Skrevet 3. august 2005 ok så dere har heller våknet hvert kvarter??
kkristin Skrevet 3. august 2005 #18 Skrevet 3. august 2005 ok så dere har heller våknet hvert kvarter?? ← Hvis han våkner hvert kvarter i all tid igjennom er det jo er problem. Men det å våkne så ofte pleier å gå over veldig fort..... Alle må jo selv vurdere sin egen situasjon, jeg snakker ikke direkte til deg. Jeg bare sier hva jeg mener om saken generelt.
Iskvinnen Skrevet 3. august 2005 Forfatter #19 Skrevet 3. august 2005 Greit det, men når vi foreldre går til det skritt å la barna våre gråte for ar de skal lære å sove, da har vi virkelig forsøkt alt. Ingen gjør det med glede. Det er mange foreldre som sliter med å få barna sine til å sove, og jeg synes du bør passe deg for å si at vi nedprioriterer barna våre av den grunn. Jeg har forøverig fått anbefalt denne metoden fra helsesøster. Jeg lurer også på en ting med denne samsovingen: Legger dere dere sammen med barna hver kveld? Hvor lenge skal du ha barna hos deg? Min første sønn falt ned av dobbeltsenga da han var baby, han lå i mellom meg og pappan og ålte seg ned til fotenden, det var en grusom opplevelse. Det gikk bra men kunne jo også ha gått helt galt. Er du ikke redd for dette?
kkristin Skrevet 3. august 2005 #20 Skrevet 3. august 2005 Jeg lurer også på en ting med denne samsovingen: Legger dere dere sammen med barna hver kveld? Hvor lenge skal du ha barna hos deg? Min første sønn falt ned av dobbeltsenga da han var baby, han lå i mellom meg og pappan og ålte seg ned til fotenden, det var en grusom opplevelse. Det gikk bra men kunne jo også ha gått helt galt. Er du ikke redd for dette? ← Vi ligger hos dem til de sovner. Det tar ca en halvtime, inkudert koseprat og synging. Jeg skal ha barna hos meg helt til de ønsker egen seng eller eget rom. I nesten alle verdens kulturer, utenom vestlige, sover hele familien sammen. For meg er det helt opplagt at det er det som er mest naturlig. Det er også mest praktisk i forhold til plass. Det er ikke mange kulturer (utenom vesten) som har så overdaådig med plass og rom. Jeg skal ikke blande meg inn i dem som ønsker å ha barna adskilt fra seg, så lenge det går greit, uten at barna må igjennom en eller annen form for gråtekur.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå