Gå til innhold

Test for matintoleranse


Fremhevede innlegg

Skrevet

Fastlege og klinikk gjorde visstnok ikke disse testene. Jeg antok at faslegene gjorde dette. Regner da en ha må henvisning for å sjekke ut dette. Hvor?

Anonymkode: ee2b6...fac

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Det kommer muligens an på hvilken type intoleranse som skal testes - og om det er barn eller voksne. Og hvor i landet du bor. Fastlegen bør uansett vite hvor du skal henvises, siden det normalt er de som henviser. 

Jeg har et barn som ble testet som treåring, riktignok for allergi og ikke intoleranse. Vi ble henvist til en barneklinikk med allergi som spesialfelt.

Skrevet

Kommer an på hvilken test du mener? Hvis du mener de som gjøres på betalingslab'er og mer eller mindre alternative klinikker er de veeeldig omdiskuterte. Så alle slike tester må tas med en klype salt og vurderes nøye.

https://www.aftenposten.no/sport/sprek/i/kJGp09/eksperter-kaller-matintoleransetester-for-svindel-ina-26-fikk-paavis

https://www.vg.no/forbruker/i/32Qq0/12-mill-nordmenn-tror-de-har-matintoleranse-friske-marie-21-tok-intoleranse-test-synd-at-en-saa-ung-jente-som-deg-kan-vaere-saa-syk

Ellers er det eliminasjon-provokasjon som er gullstandard. Hva mener du med "klinikk", har du vært andre steder enn fastlege?

Anonymkode: fa57c...13a

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...