Gå til innhold

Mange har ein livsstil der de forventer evig liv ?


Fremhevede innlegg

Gjest Anonym Bruker
Skrevet (endret)

 

 Mange klager over tidspress, men   legger samtidig  opptil  en livstil der  de forventer at de kanskje lever til de blir 100 år.       De fleste har etterhvert fått det matrielt sett langt bedre siste 50 årene samanlignet m/ før, og den igjennomsnittleg levealder har økt m/ 5-10 år.     Pensjoner  er idag for mange forlengst  blitt  levealderjustert  , og  tar idag utgangspunkt i  forventa levealder, men ingen vet sjølvsagt  hva som er  forventa levealder.          De  fleste har etterhvert beriket seg på å kunne ha sitt eget   hus, båter,  hytter, biler  + at de har en  jobb de må  følge opp for å ivareta det matrielle +  omsorg for  en familie. 

 Oppgradering av boliger  har l blitt en slags  livstil  innenfor mange norske hjem takt m/ velstandsøkningen. siste årene.  Nye  Kjøkkeninnredning monteres for i neste omgang blir revet utatt fordi den ikkje falt heilt  i smak hos ny eiger.          Norge ligg   på verdenstoppen når det gjeldt oppgradering av boliger, og nordmenn brukte omlag 60 milliarder på oppgradering av boliger 2019.    Kanskje kunne noen av desse milliardene heller   vert bedre anvent   til bygging av nøkterne boliger for  dem som står utenfor boligmarkede.     Ingen tvil om at Norge har hatt et "skakk-kjørt" boligpolitikk siste årene hvor de rikeste er blitt favorisert.   

Eier man en bolig, hytte, bil, båt ,  jobb, og har en  familie m/ barn som skal   ivaretas så har de ingen grunn til å klage over  ein stresset kvardag,    Kanskje ikkje så merkeleg at ein ser ein økende tendens til egoholdninger i befolkningen . og at   livstilproblemer er  blitt til en av  norsk helsevesen sine største utfordringene .  

    Erna og Co forventer at neste genrasjon må  jobbe til de er fylt 70 år før de kan "gå av " m/ pensjon, men  slikt er sjølvsagt bare tøvprat fra ende til annen, og har  ingen rot i virkeligheten.  Det kan sikkert vera muleg for dem   som får betalt for hvert ord dei siere ,  og ikkje har eit  fysisk belastende kroppslig arbeide.   

     De fleste som etterhvert har fått mange års ærfaring ifra arbeidslivet  vetutmerket godt  at de ferreste holder ikkje  ut i arbeidslivet til de er fylt 70 år, og etter fylte 55 + er mange utgått på dato.         De som har vert i arbeidslivet noen år vet at  arbeidslivet det er ikkje slik det engang var m/ konkuranse fra utenlanske, og skjerpa krav til kompetanse ,  og evne til raske omstillinger.     Tiden da Ola Nordmann hadde  10-20-30 års ansinitet i en og samme bedrift er  nok forlengst historie for de aller fleste .      Norge har hatt  verdens beste velferdsordninger igjennom lang tid, og  mye av oljefondet vil i årene gå med til å finansiere eldrebølgen, uføre, arbeidsledigheten, og det blir stadig ferre hender som skal opprettholde velfredstaten.       

   

Endret av Anonym Bruker

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...