Gå til innhold

Tarmkreft og analsex


Fremhevede innlegg

Skrevet

Er det noen gang blitt forsket på om de som har analsex oftere får tarmkreft enn de som aldri har analsex?

Leste om tarm screeningen som kommer neste år 2021 og menn og kvinner fra 55-65 år blir invitert til å motta og sende inn prøver for å se om det er tegn til tarmkreft.

Hvordan utvikles tarmkreft? Det skumle er at du ikke har samme smerte grense der som andre plasser i kroppen. Å kan derfor komme langt i kreften før det oppdages.

Anonymkode: 5b4fd...ec5

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Enkelte former for endetarmskreft kan du i noen grad være med utsatt for dersom du har hatt kontakt med enkelte HPV virus. Det samme gjelder enkelte typer kreft i svelg, peniskreft og livmorhalskreft. 

Brorparten av tilfeller tarmkreft kommer dog av andre ting. Det kan være at man er genetisk utsatt for kreft og det er også en sammenheng med røyking, overvekt, lite fiber i kosten, høyt inntak av rødt kjøtt og høyt inntak av fermenterte matvarer og inntak av prosessert og saltet kjøtt om jeg ikke husker feil. Enkelte tilfeller kommer uten at man vet årsaken. 

Anonymkode: 3002f...cd1

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...