Gå til innhold

Hva er ideal kropp på en hund?


Fremhevede innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Jeg har fått litt kommentarer på at hunden min er «for tynn» etter at jeg slanket han. Det er en langbent og lettbygd staffordshire bull terrier. 42 cm i mankehøyde og ca 16 kg. Overhodet ikke rasetypisk i form. Han har lenge vært såpass at jeg har måttet trykke litt for å kjenne ribbena. Han har HD, så har fått beskjed om å holde han slank for å minimere belastning. Han har også fått mer trening de siste månedene og er blitt mer «fit». Nå kjenner jeg lett ribbena når jeg stryker over siden og siste ribben er litt synlig når han står rett. De bakerste ribbena synlig når han vrir på kroppen. Buken fint oppsvinget og musklene tydelige. Ryggraden er ikke synlig og godt dekket.  Hofteben kan heller ikke kjennes. Jeg synes han ser sprek og godt trent ut og det er slik jeg ser er «ideal» når jeg søker opp kroppscore på hund, men likevel har jeg fått høre av flere nå(ikke hundefolk) at han må opp i vekt. Han får forøvrig 4-500 gram VOM daglig, noe som er langt mer enn de fleste andre jeg kjenner med hund på denne størrelsen gir. Fulgt opp med ormekur. Glad og energien på topp. Hva mener folk her er ideelt? Usikker på om jeg bør gi mer mat eller om min oppfatning av en fin hundekropp er ok😅

Anonymkode: ff48f...6b7

  • Liker 1
Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Min dyrlege har alltid sagt at en skal kjenne ribbeina når en stryker lett over. Om du er i tvil ville jeg hørt med dyrlegen på neste kontroll, men det høres ut som din oppfatning er lik min. 

Anonymkode: 61724...dfa

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Du sier det selv, det er ikke-hundefolk som kommenterer at han er for tynn. Folk er blinde på vekt på hunder og alt for mange hunder er overvektige. Jeg fikk høre at min mynde var "radmager" da hun var tjukk haha.

Anonymkode: 9d9c2...bd1

  • Liker 2
AnonymBruker
Skrevet

image.thumb.png.b0a6d090fdfe63ff6b5fd4d7767cc970.png

Anonymkode: 506f0...d1d

AnonymBruker
Skrevet

Min staff er 14 kg. Dyrlegen sier hun er helt fin. Jeg har og hørt at man skal kjenne, men ikke se ribbeina. Staff er en kraftig hund med relativt spinkle bein, så kan få mange problemer om den blir overvektig. Synes du skal stole på deg selv og ikke tilfeldige mennesker som kommenterer. Selv fløy jeg til dyrlegen med min etter at noen hadde sagt hun var alt for tynn. Jeg tror vi er blitt så vant til at både mennesker og dyr er overvektige at det blir den nye normalen. Men du kan jo sjekke med veterinær om du er i tvil

Anonymkode: fb40e...508

  • Liker 1
Skrevet

Veldig mange har litt tjukke hunder og det er det folk er vant til å se. Ingen tror meg når jeg sier at myndene mine er litt tjukke, fordi på grunn av kroppsfasongen ser de "tynne" ut sammenlignet med andre hunder (selv om de som sagt er i dårlig form nå). 

  • Liker 1
  • 2 uker senere...
AnonymBruker
Skrevet

Det er ingen grunn til at hunder skal ha 'noe ekstra å ta på og være glad i'. Ribbeina skal kjennes når man drar hånden over, og kan godt vises når de beveger på seg (spesielt hos noen raser). Det skal IKKE være et godt lag med fett over ribbeina. Det er så mange, både hundeeiere og hundeløse, som tror at hunder må jo ha et godt lag for å trives, for det betyr at eieren er glade i de og deler mat. Nei nei nei. Hunder skal kunne bevege seg så optimalt som mulig, være så aktiv som mulig: det går ikke om de har et meningsløst fettlag. Da blir det pusting og pesing og slitne ledd. Så lenge ribbeina ikke vises hele tiden, og hoftebeina ikke stikker ut, så er alt greit. Om du føler deg usikker (som hundeeier kan det være lett å se seg blind siden man ser hunden hver dag), så kan du jo veie han regelmessig. Da må du også tenke på hvoe mye aktivitet han får og hvor ofte, for muskler veier jo mer enn fett. Men det høres jo ut som om du vet hvordan en hund skal se ut, så tror ikke det blir noe problem

Anonymkode: 6e83a...9d5

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...