AnonymBruker Skrevet 21. mars 2020 #1 Skrevet 21. mars 2020 Høyre kne har begynt å skape seg. Det gjør ikke vondt, men kjennes stivt kanskje? Det skjer bare etter jeg har reist meg fra liggende stilling, som jeg gjerne gjør om kveldene. Det er vanskelig å si akkurat hvor på kneet det merkes, så er det som om det beveger seg oppover låret eller nedover skinnleggen. Jeg syns følelsen minner om hvordan man kjenner seg i trynet etter en natt med lite og dårlig søvn. Legen min er vanskelig å kommunisere med, så jeg trenger litt hjelp til hva jeg kan kjenne etter for å bedre forklare problemet. Er ung, slank, spaserer mye, trener ikke noe spesielt som kan ha gjort skade, men var meget aktiv i idrett som tenåring, der jeg ofte tøyde ut uten oppvarming. Ubehaget begynte smått og sjelden for noen mnd siden, nå er det hver kveld. Mistenkte betennelse, men virker ikke som jeg har symptomer på det. Anonymkode: 9bfc6...f55
Gjest Suzanne Skrevet 22. mars 2020 #2 Skrevet 22. mars 2020 Hei. Stivt kne kan være tegn på så mye; begynnende bursitt, leddbåndskader, skader i menisken, artrose, spenninger i lårmuskler mm. Du skriver at du går mye, men ikke i hvilken sammenheng. Utrente knær er ikke veldig glad i asfalt. På våren overbelastes knærne ofte fordi overgangen mellom å gå lite (mørketiden) til å gå lange turer blir litt brå. Det aller beste du kan gjøre er å trene litt styrke, og gjør det før det er for sent. Varm opp knærne før tur, og gå i ulendt terreng. Jeg kjøpte en skumpute (ikke dyrt) for noen år siden pga fremre korsbåndskade og begynnende betennelse (bursitt) i det ene kneet. Brukte skumputa flere ganger om dagen, før tur/trening, foran TVen og mens jeg pusset tenner på kvelden. Øvelsen går ut på å stå på 1 ben på puta i ca 1- 2 min. Husk å gjenta på det andre benet. Etterhvert vil du få bedre balanse, og du kan utfordre deg selv mer, f.eks ved å gjøre sirkelbevegelser med det beinet du ikke står på. Lykke til!
GrønnNellik68 Skrevet 22. mars 2020 #3 Skrevet 22. mars 2020 Den med puta fungerer. Har holdt på med den en stund. Det er melkesyre øvelse som jeg kaller d. På treningsstudio prøvde jeg litt forskjellig stå 2 min på hvert ben eller andre varianten var 1 min x5 på hver fot. Hva som er best vet jeg ikke. Antiskli bør den være så du ikke faller. Hvor kjøpte du din?
Gjest Suzanne Skrevet 22. mars 2020 #4 Skrevet 22. mars 2020 1 time siden, Bente1234 skrev: Den med puta fungerer. Har holdt på med den en stund. Det er melkesyre øvelse som jeg kaller d. På treningsstudio prøvde jeg litt forskjellig stå 2 min på hvert ben eller andre varianten var 1 min x5 på hver fot. Hva som er best vet jeg ikke. Antiskli bør den være så du ikke faller. Hvor kjøpte du din? Jeg kjøpte min på XXL (før skandalen:-)).
Gjest moreno Skrevet 22. mars 2020 #6 Skrevet 22. mars 2020 De fleste fastleger er ikke så flinke på diffuse plager i feks knær. Dersom problemet vedvarer anbefaler jeg at du tar en tur til en fysioterapeut. Du trenger ikke henvisning, og kan få ulike øvelser som kanskje kan gjøre saken bedre 🙂 Vel og merke er du avhengig av at de får åpne først da. De fleste sånne steder er stengt nå ifht å unngå smitte.
AnonymBruker Skrevet 22. mars 2020 #7 Skrevet 22. mars 2020 Klarer du å bøye kneet helt, og strekke det helt ut? Er du litt hoven på oppsiden av kneet? Isåfall kan det være leddgikt🤔 Anonymkode: 85cf0...5bd
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå