Gå til innhold

Katten vekker oss om natta


Fremhevede innlegg

Skrevet

Katta mi er ca 12 år. Kastrert hannkatt som er meget bedagelig, og sover store deler av dagen stort sett. Han har vært plaget av sykdom en periode men skal være frisk nå ihht dyrlege. Likevel driver han å nyser en del og «harker» samt lager lyder når han sover (forkjølelses lyder). Uansett, med jevne mellomrom driver han å vekker samboeren min om natta, uten at han er ute etter hverken mat eller å gå ut. Alltid er det samboeren min, aldri meg. Han mjauer og styrer og prøver å få oppmerksomhet ved å ta beina hans med labben, legge seg oppi ansiktet eller stikke labben hvorsomheldt under dyna egentlig. Og når han først starter så gir han seg ikke heller. Han begynt å lure på om det spøker i huset jeg..🧐

Noen flere som har slike katter? Samboeren er sliten og lei, det er jo verre enn å ha unge!😄

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Lukk døra til soverommet.

Anonymkode: c9dfc...7a5

  • Liker 5
AnonymBruker
Skrevet

Den er nok bare selskapssyk. Og vil ha kos. Legger den seg ikke ned i senga? Om den gjør det, så får samboeren din holde rundt den, så sovner nok pus igjen.

Anonymkode: ac992...c29

  • Liker 6
AnonymBruker
Skrevet

Åå💛 Er dette noe som har begynt nå i det siste, eller har han gjort dette over lengre tid? 
Synes det vil være slemt å lukke døra til rommet som en annen foreslo. Men kunne samboeren din lagt seg på et annet rom med lukket dør, og du ligger fortsatt på soverommet med åpen dør for å se hva han gjør? Det er jo tydeligvis et behov han har på nattestid. 

Vår katt har aldri «plaget» oss på natta. Han liker å ligge enten på stua eller ved fotenden i senga vår, men han holder seg som regel for seg selv på natta. Så kommer han krypende opp til oss når han hører at vi er våkne. 

Anonymkode: 3c9aa...1f1

  • Liker 1
Skrevet

Hadde han bare ligget i ro.. som regel gjør han ikke det, kanskje hvis han får ligge mellom oss eller oppi ansiktet til samboeren min. Skjønner godt at han ikke vil ha katta så nært, og for å være ærlig synes jeg ikke det er helt bra å ha han o senga. Prøver å kose mye med han før jeg legger meg men det har ikke alltid noe å si. Vi har døra åpen pga 6 åringen som sover på andre sida gangen.. vi vil gjerne høre henne hvis hun roper. Og katta vekker henne også iblandt. Uansett så hadde det ikke hjulpet å lukke døra - han åpner dørene selv den katta.

 

 

Skrevet (endret)
17 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Åå💛 Er dette noe som har begynt nå i det siste, eller har han gjort dette over lengre tid? 
Synes det vil være slemt å lukke døra til rommet som en annen foreslo. Men kunne samboeren din lagt seg på et annet rom med lukket dør, og du ligger fortsatt på soverommet med åpen dør for å se hva han gjør? Det er jo tydeligvis et behov han har på nattestid. 

Vår katt har aldri «plaget» oss på natta. Han liker å ligge enten på stua eller ved fotenden i senga vår, men han holder seg som regel for seg selv på natta. Så kommer han krypende opp til oss når han hører at vi er våkne. 

Anonymkode: 3c9aa...1f1

Det er vel siste året han har begynt med dette.. men han har alltid vært veldig kosesyk og oppmerksomhetssyk. Lurer jo på om han kan være syk men dyrlegen finner ikke noe... og nei, jeg kaster ikke ut samboeren pga katta da, hehe... og ikke har vi et ekstra rom heller...

Endret av Amber
  • Liker 1
Skrevet

Gikk gjennom noe lignende når jeg adopterte min katt. Han var alltid veldig grei og avslapp, men han hadde aldri blitt trent og mjaua fælt når han ville noe, både mat, oppmerksomhet, få gå ut, osv. Stengte jeg døra ble det verre. Det ble slitsomt å forholde seg til klokka to-tre om natta... Det viktigste var å få innarbeida og holde streng rutine, leke en halvtimes tid før leggetid (pluss bytte om på mus og "egenleker" som lå rundt), og ikke svare når han mjaua. Det ble ganske intenst etter ei stund, men så skjønte han at det ikke var vits i å mase. Særlig effektivt for meg var det å snu meg vekk og totalignorere han, som også var det vanskeligste :( Det er iallefall er tydelig og ikke-truende signal. Et annet tips er å vente ei halvtimes tid etter hver gang han maser før du gir han noe særlig oppmerksomhet eller mat (særlig om morgenen!). Klikkertrening er også et alternativ. Mjauefar her i huset er nå ei sosial og kosete, men myyyye mindre masende katt :)

  • Liker 2
Skrevet

Katter kan få seperasjonsangst, og dette skjer gjerne i forbindelse med sykdom, at de blir eldre etc. 

Anonymkode: 439d1...6a5

  • Liker 1
Skrevet

Lek med han og gi han mat før dere legger dere, da blir han sliten og sover bedre. Også viktig å ignorere han så han skjønner at han ikke får det som han vil. Vil nok ta litt tid men prøv 🙂

Anonymkode: 81331...3c4

Skrevet

seniorkatter blir mer oppmerksomhetsøkende og kosne med alderen.  Vår gamlis, kom også og ville herje om natta. Han fikk litt kos og da var det greit og han la seg ned gjerne mellom oss. 

Anonymkode: c5d34...d56

Skrevet

Min på 11 startet med dette ifjor vinter. Han begynte smått å virke "senil" og susete. Vekket meg om natten selv om hadde mat osv. Han pleier å vise meg hva han vil men da stoppet han bare midt på stuegolvet. Jeg endte opp med å slå på et lite lys i stua så det ikke ble så mørkt - og det hjalp litt. Han maste ikke like ofte.

Så begynte jeg å leke mye mer med han på dagtid, korte intervaller men ofte. Da fikk han brukt hodet og kropp og så sluttet han! Tror rett og slett han ble susete av å kjede seg i vintermørket. Kan være tegn på senilitet også. Da kan de bli engstelige om natten. Så litt lys, radio kanskje, og å få brukt hodet på dagtod skal visst hjelpe. Ja og så kos da 😍

Anonymkode: b1834...e6d

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...