Gå til innhold

gravid og går på pillen?


Fremhevede innlegg

Gjest metina
Skrevet

jeg går fast på p-piller, har gjort det i flere år, aldri hatt noe tull med den. men sist gang jeg skulle ha mensen fikk jeg den ikke. jeg har ikke slurva med pilla eller hatt noe oppkast/diare-tilstander. vi har sex ca 3-4 ganger i uka. har tenkt å kjøpe meg en graviditetstest just in case men jeg lurer litt på dette, om jeg i tilfelle er gravid, er det ikke skadelig for fosteret at jeg fortsatt tar pillen? har det en sjangs til å overleve eller blir fosteret misforma og ender det sannsynligvis i spontanabort? noen som vet?

Videoannonse
Annonse
Gjest innon en tur
Skrevet

Nei, sjansen for missdannelser er ikke større.

Men ja, sjansen for SA er desverre noe større. Men trolig vil du ikke engang vite sikkert at du er gravid (det er godt mulig du har hatt det tidligere og, i og med at du har gått på pillen i 3-4 år)

P-piller og annen hormonell prevansjon gjør at slimhinnen i livmoren svekkes, dette gjør at sjansen for svært tidlige SAer øker noe, det er faktisk en av måtene den er ment å virke, som en slags siste skanse om det skulle løsne et egg.

Ta en test så raskt som mulig, og er den positiv kutter du pillene med en gang (du har jo ikke bruk for de da ;), og piller generelt bør jo begrenses under graviditet :)).

Får du ikke mensen neste gang du venter den, gå til lege å få tatt en blodprøve for å påvise graviditet. Enkelte produserer hcg ("graviditeshormonet") sent, men det viser raskere på en blodprøve enn ved vanlige urinprøver.

Lykke til, og muligens gratulerer :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...