Gjest KR Skrevet 8. juni 2005 #21 Skrevet 8. juni 2005 Ok, men hvorfor sier din kunnskap deg at du skal ha mer toleranse overfor de ikkekristne enn for de kristne?
Gjest TomKrus Skrevet 9. juni 2005 #22 Skrevet 9. juni 2005 Ok' date=' men hvorfor sier din kunnskap deg at du skal ha mer toleranse overfor de ikkekristne enn for de kristne?[/quote'] Blir litt gjentagende dette: Jeg har liten toleranse/tålmodighet for kunnskapsløshet, eller manglende vilje til å ta til seg ny kunnskap, ikke troende per se.
Gjest Katolsk Skrevet 26. juli 2008 #23 Skrevet 26. juli 2008 Auda. Også jeg som trodde vi kunne være enige om en eneste ting da gitt. Tror du skrev feil navn på linken, men på katolsk.no fant jeg følgende: Men i tillegg til dette har man en rekke kirkelige skikker eller tradisjoner som Skriften ikke kjenner, f.eks. helligholdelsen av søndagen, eller direkte forbyr, f.eks. bruken av billedlige fremstillinger. Katolikkene har altså funnet på en del ting som det ikke er dekning for i Bibelen, og som også går imot den når de kneler for billedlige fremstillinger. Sant å si Superlammet, så er det jeg leser her farligere enn jeg trodde, for det står videre: Men også på andre måter får de troende del i frelsen i Kristus under livets gang, nemlig gjennom de forskjellige sakramenter som den katolske kirke, i likhet med den ortodokse, regner med 7 av: Dåpen, fermingen (hva nå det kan være), nattverden, botens eller forsoningens sakramente(skriftemålet), ekteskapet, ordinasjonen av sykesalvingen. Selv om det står at dette forutsetter mottagelse i tro, så har de ikke tro på hva Jesus har sagt, for det meste av dette strider mot hans ord. Nå har de jo også gjeninnført ordningen med å kjøpe seg avlat, altså betale for å bli fri fra synd. Dette har jo ingenting med kristentro å gjøre, og fører mennesker vekk fra frelsen og direkte i fortapelsen.
Gjest Gjest_abc_* Skrevet 23. august 2008 #24 Skrevet 23. august 2008 Jeg vil anbefale deg å sette deg litt mer inn i katolisismen. Tross alt har den vært her siden evangeliene ble skrevet, . Nei, katolisismen ble innført da kristendommen ble statsreligion i Romerriket. Det skjedde på 300-tallet og var starten på middelalderen. Før den tiden var det urkirken som eksisterte, det er den som i dag kalles den ortodokse koptiske kirken. Den fins fortsatt i landene i Midt-Østen. Den var sterkt inspirert av de jødiske messene.
annamaria8 Skrevet 29. august 2008 #25 Skrevet 29. august 2008 Nei, katolisismen ble innført da kristendommen ble statsreligion i Romerriket. Det skjedde på 300-tallet og var starten på middelalderen. Nåja, litt raskt skrevet kanskje? Katolisismen er ikke den kirken som ble innført med Konstantin. Da var den bare Kirken. Den har utviklet seg meget siden da. En katolsk kirke ble den ved reformasjonen, da de virkelig store brytningene kom (les: viktige endringer skjer i Vest-Europa). Den katolske kirken er likevel det vi kan analysere fra den kirken paven leder i dag. Det som skiller den katolske kirken fra de andre store kirkesamfunnene er nok organiseringen, helgenpraktiseringen og det faktum at den rette tro baseres på tradisjon såvel som på Bibelen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå