Gå til innhold

Foreldrestipend til far?


AnonymBruker

Anbefalte innlegg

Hei 

jeg og mannen min venter barn i januar. Han er fulltidsstudent. Han har ikke søkt om lån og stipend (fordi han ønsker ikke ta lån). Jeg bare lurer på om noen av dere vet hvordan det er med foreldrestipend? Må han ha tatt lån og stipend for å få foreldrestipend? Eller skal han bare søke om foreldrestipend Uten  å søke om lån og stipend? Dette er veldig forvirrende, og vi blir ikke noe klokere av å lese på Lånekassen sin nettside. 

Eventuelt hvor mye får han i foreldrestipend? Veldig viktig at han ikke ender opp med et lån etter endt utdanning. 

 

Håper noen av kjennskap til dette! 

Anonymkode: 35b9e...aa9

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsetter under...

Dette står vel ganske klart på Lånekassens side?

Får du barn mens du er i utdanning, kan du få foreldrestipend. Det gjelder både ved fødsel og adopsjon. 

Både mor og far kan få foreldrestipend, men de kan ikke få det samtidig.

Alle vilkårene som listes opp nedenfor, må være oppfylt for at du skal kunne få foreldrestipend.

Vilkår for foreldrestipend

  • Du må ha opptak som elev eller student i en godkjent utdanning.
  • Du må ha vært i utdanning i minst fire måneder rett før fødselen/adopsjonen. Du må også ha hatt rett til støtte fra Lånekassen i den samme perioden. Det er ikke et krav at du må ha mottatt støtte.
  • Du må bo sammen med barnet.
  • Din ektefelle/samboer kan ikke samtidig motta foreldrepenger fra Nav.

 

Så nei, han må ikke ha mottatt støtte, men han må ha hatt rett på det. Og du kan ikke få foreldrepenger fra NAV eller foreldrestipend fra Lånekassen samtidig. 

Anonymkode: 29b2f...59e

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...