Astra Skrevet 30. august 2002 #1 Skrevet 30. august 2002 Jeg er ikke født med grønne fingre, og trenger råd om planter som klarer seg i litt tøffe omgivelser (les: litt tørre omgivelser ). Er ikke særlig tilhenger av kaktuser og sukkulenter, og har prøvd fredslilje - har noen råd om andre som kan klare seg? Har du et forslag så ta gjerne med hvor ofte planta skal ha gjødsel og hvordan jeg skal stelle den (dvs lys- og varmeforhold). På forhånd takk!
aline Skrevet 30. august 2002 #2 Skrevet 30. august 2002 Jeg har heller egentlig ikke grønne fingre. Også bor jeg i en underetg med lite lys, er lite hjemme, så vanning blir litt sånn i hytt og pine, gjødsling?? Dakar plantene mine!! Det har de dessverre aldri sett!! Men, jeg har nå ti frodige og glade planter rundt om i leiligheten!! som koooser seg med lite lys og lite vann! Har to fredsliljer (du sa du hadde prøvd dem, fikk du dem til? de trenger ikke vann før de begynner å henge med bladene, vanner du for mye dør de lett.) En Aloe Vera. To mørkegrønne hengeplanter, med små, runde/ovale, tykke blader. Får noen kjempelekre røde tungeblomster med gule prikker innimellom. Aner ikke navnet på dem dessverre.... kjøpte den første, og den andre er en meget enkel og vellykket avlegger. klippet kun av en kvist, tok av noen blader nederst og puttet kvisten i jorda... vips, masse nye grener og blader poppet ut med det samme!) Tre sånne grønne langbladete grønnplanter, som bladene vokser frem rund hverandre. (ikke noen stilk direkte, men kun stive buede blader.) Der de innerste/øverste bladene var knallrøde når jeg fikk den første. De to andre er også avleggere fra min første. Vet jo heller ikke her navnet da... også har jeg kapret med en slyng/klatreplante fra jobben, friskgrønne litt tykke/kraftige blader med lyse/hvite striper og flekker. Er kjempestolt over at jeg får dem til da!! Men nå liker jeg kaktuser og kraftige grønnplanter da. Og det er dem som gjerne tåler hard behandling også etter hva jeg har erfart. Finner du planter med litt saftige blader, så har de gjerne vann nok til å tære på en stund, og da tåler de lite vanning slik jeg driver med. Har prøvd meg på mer tynnbladede, blomsterplanter... ikke med hell, de skal gjerne vannes litt hver dag, kanskje vannes stående på sånt grønt materiale man lager oppsatser på og sånt... og gjødsel da og da, ha så og så mye lys etc.... Da dør de hos meg!! Vet ikke akkurat om jeg var til så innmari mye hjelp men... det var ihvertfall mine erfaringer. :oops:
Sylva Skrevet 3. september 2002 #3 Skrevet 3. september 2002 Jeg kan anbefale porselensplanter eller Hoya som er det latinske navnet. Dette er hengeplanter. Enestående enkle å ha med å gjøre. Disse skal ha ei god gjennomvanning (ikke la det stå vann i potta!!!) også skal de tørke helt opp før de får ei ny vanning. De vil gjerne ha svak gjødselblanding på hver vanning hele vekstsesongen (april - oktober) Har du plass i vinduet vil de blomstre også. En annen plante jeg kan anbefale er Diamantlilje eller Zamioculcas. Denne er opprett, tåler alt bortsett fra for MYE vann. Ganske dyr i innkjøp men vel verdt pengene. Andre sorter som er enkle å ha med å gjøre er: Yuccapalme, Dracena, Sjømannstrøst og Svigermors tunge. Spør om råd i blomsterbutikken, vi blomsterdekoratører er bare glade for å kunne hjelpe!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå