Gå til innhold

Vitaminer intravenøst


Fremhevede innlegg

Skrevet (endret)

Jeg har kommet over noen artikler der fordeler ved å få vitaminer intravenøst blir diskutert og fremmet positivt. Det skal blant annet hjelpe på utmattelse og ved vitaminmangel (ofcourse). 

Jeg sliter med utmattelse selv og forventer ingen mirakelkur, men har noen erfaringer med å ta vitaminer intravenøst? Fikk du merkbar effekt av det, og hvor ofte bør man gjøre det? 

Jeg vet at det har vært vanlig å få blant annet B-12 injisert ved mangel, men her har jeg lest om flere typer B vitaminer samt C og D, pluss mineraler og antioksidanter. 

Takker for svar 😊 

Endret av solsnartsommer
Skrivefeil
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Jeg har kun erfaring med å få jern intravenøst. Måtte på sykehuset på grunn av alvorlig blodmangel. Det var absolutt å foretrekke framfor å bruke mange måneder på å knaske piller. Merket bedring omtrent uke for uke i en periode. 

Nå er ferritin snart nede i rødt område igjen så får se om det blir en tredje gang eller ei. Det var ikke bare ei sprøyte da, men venflon som gikk inn på en halv time. 

AnonymBruker
Skrevet

Vitaminer tas opp i tynntarmen. Nesten alt du får intravenøst blir filtrert via nyrer og noe via leveren. Så det har ingen eller lite hensikt. Foruten plasma og jern som gis ved sjokk og blodtap

Anonymkode: c3eab...5fc

AnonymBruker
Skrevet

Vitaminer intravenøst gis stort sett bare til pasienter som får parenteral ernæring, altså ernæring via blodårene. Hvor mye de tar opp er jeg usikker på. 

Så sant du ikke har noen tarmsykdom så er det ikke noe vits i å få det intravenøst. 

Anonymkode: e3bcc...546

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...