Gå til innhold

Influensavaksine - svineinfluensa?


Fremhevede innlegg

Skrevet

Sesongens influensavaksine, beskytter den også mot svineinfluensa som går nå? 

Anonymkode: 04d35...5df

Videoannonse
Annonse
Skrevet
39 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Nei, og sesongens influensavaksine beskytter ikke en gang mot sesongens influensa, det har den aldri gjort. Her kan du se hvor mange prosent effektiv den har vært opp gjennom årene: 
https://www.cdc.gov/flu/professionals/vaccination/effectiveness-studies.htmImage result for flu vaccine effectiveness

Anonymkode: 2d3bd...375

Oh my god, snakk om å være kunnskapsløs. 

Nå skal du lære noe her.

Influensavaksinen beskytter mot sesonginfluensa. Fordi den må lages før sesonginfluensaen bryter ut må de gjette på hvordan viruset kommer til å mutere seg etter hva som er mest sannsynlig. Man får dog flere forskjellige typer i samme influensavaksine der alle da er det som klassifiseres som sesonginfluensa. Den beskytter i snitt 60%. Det betyr rett og slett at av vaksinerte alvorlig syke mennesker er 60% av de beskyttet mot å i verste fall dø av influensa. Og om de da får influensa og de har den riktige virusmutasjonen i vaksinen kan de unngå å dø nettopp fordi de er vaksinert, men bare få noe feber og bli redusert en periode. 

Jeg skjønner du ikke jobber innen helsevesenet, og jeg blir ganske irritert for at folk som deg poster rent svada uten å forstå konsekvensene av det de sier. Det virker som om at sånne som deg ikke bryr deg om de 60% som da er beskyttet av vaksinen, at 60% liksom er ingenting. Det er det samme som å si at BCG som beskytter 70% ikke er vits å ta. Når du uten å vite det utsettes for en person med lungetuberkulose så kommer du til å være evig glad for at du er beskyttet 70% i stedet for 0%. Spesielt når denne tuberkulosen om noen år blir multiresistent og du kan dø av den. 

 

Til deg TS: det kan se ut til at denne sesongens influensavaksine har truffet godt, men vi vet ikke enda. Denne sesongens vaksine har svineinfluensavaksinen inkludert (H1N1). Se her: 

Influensavaksinen for den nordlige halvkule sesongen 2018/19 Influensa A(H3N2)-virus komponenten er skiftet ut med den som var anbefalt for den sørlige halvkule denne sesongen (et H3N2 3C.2a1 virus). Dette viruset har også sirkulert i Norge denne sesongen, men har så langt ikke vært mest utbredt. Viktigere er det at influensa B komponenten er byttet til en nylig oppstått variant av influensavirus B/genotype Victoria. Den aktuelle virusvarianten ble påvist i Norge som første land utenfor USA på slutten av forrige sesong. Så langt er det identifisert ett enkelt tilfelle denne sesongen. I Europa derimot utgjør denne varianten over halvparten av de influensa B-Victoria virusene som er i omløp. Dette er en influensa B virusvariant som det forventes mindre eller lite immunitet mot generelt i befolkningen, og er en variant som aldri har vært inkludert i vaksinen tidligere.  Undersøkelser ved FHI antyder likevel at mennesker som har immunitet mot det opprinnelige viruset, også kan ha kryssimmunitet mot den nye varianten. WHO anbefaler at firevalent influensavaksine inneholder:et A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-lignende virus (6B.1)et A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2 3C.2a1)-lignende viruset B/Colorado/06/2017-lignende virus (B/Victoria/2/87 1a Variant virus)et B/Phuket/3073/2013-lignende virus (B/Yamagata/16/88).

Anonymkode: 55689...c44

  • Liker 3

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...