Gå til innhold

De beste foreldrene.


Fremhevede innlegg

Skrevet

Gir av seg selv. Alle er utilstrekkelige iblant og da får en krype til korset og si beklager, jeg er nok ikke helt rettferdig i dag.

De stresser ikke med uviktige ting. Som at den litt lositte jakken får være på om den gjenstridige ungen vil det, isteden for å måtte ha den nye flotte jakken på 🙂

de henger seg ikke opp i om barnet ikke orker et måltid, og lar ser gå fra bordet ( tenker under 5 år her pluss minus)

La barna leke med hvem de vil såfremt det ikke er åpenbar dårlig påvirkning.

Snakk om mobbing og vær streng der

Drit dere litt ut som voksne. Ikke vær perfekte. Det barn vil er å bli bedre eller å nå opp til foreldres nivå:-)

Bare si jeg er glad i deg hver kveld.

Gi de selvfølgelig mat og lær de hygiene. Det er alt som skal til. 

For å ha det viktigste. Alle barn vil klandre foreldre for noe. En sier det bare ikke høyt:-)

Dette var det viktigste jeg kom på. Andre forslag? 

Anonymkode: 87c88...d62

  • Liker 1
Videoannonse
Annonse
Skrevet

Stimulerer ungene til å finne hobby og interesser.

bygger opp under barna sitt nettverk.

lytter.

serverer middag rundt et felles bord de fleste dager i uka.

gjør lekser med barna.

sørger for rutiner og forutsigbarhet

lærer barna å være selvstendig.

krever noe.

viser at de selv også er mennesker, og kan bli både trist og sint om de opplever urettferdighet (setter grenser for seg selv)

snakker ikke stygt om andre (rasisme, homofobi, mobbing) 

tar vare på seg selv.

aksepterer at barna gjør valg de selv ikke ville ha gjort, uten å trenge å kommentere eller påpeke det.

Er alltid den voksne og foreldren i forholdet. Selv om barnet er 50. 

Skrevet

Sørger for at barna ikke vokser opp i et emosjonelt deprivert hjem.

Anonymkode: ad620...59d

  • Liker 3
Skrevet
15 minutter siden, veggteppe skrev:

Stimulerer ungene til å finne hobby og interesser.

bygger opp under barna sitt nettverk.

lytter.

serverer middag rundt et felles bord de fleste dager i uka.

gjør lekser med barna.

sørger for rutiner og forutsigbarhet

lærer barna å være selvstendig.

krever noe.

viser at de selv også er mennesker, og kan bli både trist og sint om de opplever urettferdighet (setter grenser for seg selv)

snakker ikke stygt om andre (rasisme, homofobi, mobbing) 

tar vare på seg selv.

aksepterer at barna gjør valg de selv ikke ville ha gjort, uten å trenge å kommentere eller påpeke det.

Er alltid den voksne og foreldren i forholdet. Selv om barnet er 50. 

Siste setningen 🙂 men mye bra her 

Anonymkode: 87c88...d62

Skrevet (endret)

Vektlegger å bygge opp selvfølelsen til barnet. At det har tro på seg selv og sine tanker og meninger. Skryter av hvem barnet er, ovenfor seg selv og andre, ikke bare hva hun/han kan eller hvordan hun/han ser ut. 

Gir barna en god sosial veiledning og styrke, og setter også krav til sosialt ansvar. (Ikke akseptere mobbing og urettferdighet, også om det rammer andre enn barnet selv.) 

Endret av Trolltunge
Skrevet

Skaper koselig stemning rundt middagsbordet. Inviterer barnets venner hjem på middag.

 Er nysgjerrig på barnets indre liv, hva det tenker og hva barnet har opplevd i dag.

Lar seg ikke rive med av barnets følelser men er en solid klippe som det er trygt å vise hele følelsesspekteret til.

Viser barnet både ved å forklare og som rollemodell, hva som kreves av en i samfunnet ift. å ta vare på sin økonomi, ansvar ift. skole og jobb.

Lærer barnet små, men veldig viktige sosiale skikker som å hilse pent og komme presis til avtaler.

Anonymkode: 6e72c...52d

  • Liker 1
Skrevet

Setter grenser 

Er en trygg havn og en klippe

Viser mye omsorg

Anonymkode: 4ef9b...3e9

Skrevet

Gjør sitt beste og stresser ikke med alle punktene nevnt i denne tråden.

Anonymkode: 34191...458

Skrevet

Nå er mine tenåringer, og det jeg har fått til best. Er at de vet de er høyt elsket, de vet jeg alltid er der for de, samme hva det er, de kan alltid komme til meg, samme hva det er. Vi har og hatt åpent hus, her er alltid venner velkommen, også til å overnatte. Eldste barnet sier og det, at jeg har alltid vært der for henne, og jeg har vært hjemme. Hun har mange venner, hvor foreldrene jobber mye, skal realisere seg, så de er aldri hjemme. Og hun er veldig glad for at vi har åpent hjem, for det er alltid hos oss, alle har kommet. For de andre har grense på hvor mange som får komme inn. Det har ikke vi. Og vi bor i en sliten gammel leilighet. Men vennene til barna trives godt her.

Tenker det viktigste er at man gjør det beste man kan. Men gi de masse kjærlighet og trygghet.  

Anonymkode: a1c02...f05

Skrevet

At barnet føler seg sett og er god nok som det er.

Anonymkode: c782b...876

Skrevet

Mye av det nevnte over + at man tar godt vare på seg selv og prioriterer sitt eget føelsesliv/forhold. Man må ikke glemme at man er et individ med seskualitet, følelser og romantikk - man er ikke bare en forelder, det er en del av deg, - men ikke glem deg selv. Barn har godt av å ha gode rollemodeller mtp på ekteskap og forhold. Kjærlighet er det viktigste i livet <3 

Anonymkode: 6a753...b52

Skrevet

Skille mellom handlinger og person

være gode rollemodeller i forhold til hvordan man behandler andre mennesker og dyr. særlig den andre forelderen/søsken.

ikke oppmuntre til statusjag/ materialisme

Ikke snakke stygt om andre

sørge for at ungene «bor godt» i sin egen kropp. Å kommentere utseende er strengt forbudt her i gården.

 

 

 

Anonymkode: f4f31...490

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...