Gjest making.a.mess Skrevet 5. mars 2018 #1 Skrevet 5. mars 2018 Bare sånn av nysgjerrighet: hvilke grunner kan innvandring ha? Noen sier seg selv, som: Flukt fra krig Familiegjenforening Utdanning Arbeidsinnvandring Forfulgt i eget land Er det en grunn som heter : har lyst til å bo i norge? - og i så fall hvilke land har lettere for å få komme av «har lyst» årsaker?
AnonymBruker Skrevet 5. mars 2018 #2 Skrevet 5. mars 2018 1 minutt siden, Mrs.Purdey skrev: Bare sånn av nysgjerrighet: hvilke grunner kan innvandring ha? Noen sier seg selv, som: Flukt fra krig Familiegjenforening Utdanning Arbeidsinnvandring Forfulgt i eget land Er det en grunn som heter : har lyst til å bo i norge? - og i så fall hvilke land har lettere for å få komme av «har lyst» årsaker? Alt du peker på er relevant. Så har man også gratispassasjeren, som alltid kommer til å finnes. Problemet i dag er at veldig mange nå har bikket over til å tro at alle som kommer hit er gratispassasjer, og ikke egentlig på flukt. En balanse er greit. Anonymkode: 61fa9...786
Drizzt Skrevet 5. mars 2018 #3 Skrevet 5. mars 2018 ''Har lyst til å bo i Norge'' kan lett falle under arbeidsinnvandring hvis man vil bo her og har jobb, er selvforsørget, osv. Eller under høyere utdanning hvis man har planer om å å jobb etterpå og bosette seg her. Du har oppsummert godt grunnene til innvandring. For meg skilles innvandring i to hovedgrupper: Innvandring som utgjør en belastning for samfunnet - økonomisk, sosialt, kulturelt, osv. Innvandring som ikke gjør det, men er en berikelse (i den positive betydningen av ordet).
AnonymBruker Skrevet 5. mars 2018 #4 Skrevet 5. mars 2018 34 minutter siden, Drizzt skrev: ''Har lyst til å bo i Norge'' kan lett falle under arbeidsinnvandring hvis man vil bo her og har jobb, er selvforsørget, osv. Eller under høyere utdanning hvis man har planer om å å jobb etterpå og bosette seg her. Du har oppsummert godt grunnene til innvandring. For meg skilles innvandring i to hovedgrupper: Innvandring som utgjør en belastning for samfunnet - økonomisk, sosialt, kulturelt, osv. Innvandring som ikke gjør det, men er en berikelse (i den positive betydningen av ordet). Og den siste er det vel få som er imot. Den første derimot er det en sterkt økende skepsis mot. Jeg er i hvert fall imot innvandring som utgjør en belastning for samfunnet og som er en trussel mot våre verdier, kultur og folk. Jeg har en utenlandsk kjæreste. Han skaffet seg jobb før han kom hit og har ikke kostet samfunnet noe. Tvert imot har han bidratt fra den dagen han kom. Anonymkode: 01678...aaa
Stina234 Skrevet 6. mars 2018 #5 Skrevet 6. mars 2018 Grunnene er så mange, men det som nok er den største gruppen er de som er definert som økonomiske flyktninger, de som jakter på noe bedre.
AnonymBruker Skrevet 6. mars 2018 #6 Skrevet 6. mars 2018 Kjærlighet til en person som bor her At man liker naturen At man har røtter her At man ved en tilfeldighet har blitt interessert i språket/kulturen/landet o.s.v. Likestilling Anonymkode: 6ff10...327
Gjest Newroz Skrevet 6. mars 2018 #7 Skrevet 6. mars 2018 (endret) 22 timer siden, Mrs.Purdey skrev: Bare sånn av nysgjerrighet: hvilke grunner kan innvandring ha? Noen sier seg selv, som: Flukt fra krig Familiegjenforening Utdanning Arbeidsinnvandring Forfulgt i eget land Er det en grunn som heter : har lyst til å bo i norge? - og i så fall hvilke land har lettere for å få komme av «har lyst» årsaker? Ja, det må da gå an. Hvis jeg har lyst til å flytte til feks USA så kan jeg jo det så lenge jeg får en jobb der (litt usikker på hvordan visumreglene til USA er)? Jeg flytter ikke da fordi jeg har fått jobb strengt talt, men fordi jeg vil bo i USA. Endret 6. mars 2018 av Newroz
Gjest making.a.mess Skrevet 6. mars 2018 #8 Skrevet 6. mars 2018 47 minutter siden, Newroz skrev: Ja, det må da gå an. Hvis jeg har lyst til å flytte til feks USA så kan jeg jo det så lenge jeg får en jobb der (litt usikker på hvordan visumreglene til USA er)? Jeg flytter ikke da fordi jeg har fått jobb strengt talt, men fordi jeg vil bo i USA. Hvis man er feks pensjonist da?
AnonymBruker Skrevet 6. mars 2018 #9 Skrevet 6. mars 2018 De har hørt fra bekjente som kom hit først. At her kan du få mat og alle dine behov dekket. Helt uten at du trenger å jobbe noe for det. Det er de som opprinnelig bor der som jobber for det vi får. Selvfølgelig hadde jeg reist på dagen om noen jeg kjenner hadde reist i forvegen fortalte om et slik sted. Anonymkode: 0c66b...8a3
Drizzt Skrevet 6. mars 2018 #10 Skrevet 6. mars 2018 2 timer siden, Mrs.Purdey skrev: Hvis man er feks pensjonist da? Er man pensjonist så bør man ha nok egne penger til å forsørge seg selv uten å være en belastning. Hvis vi ser kun på den økonomiske siden.
AnonymBruker Skrevet 7. mars 2018 #11 Skrevet 7. mars 2018 En pensjonist er en person som gjennom et langt arbeidsliv har stått på og jobbet. Han har brakt inn mange mange millioner inn i statskassen i form av skatter. På slutten av livet sitt hvis han blir så gammel. Får han bittelitt tilbake og en pause fra arbeidslivet før han dør. Men dette er bare litt av hans penger som staten tok. Anonymkode: 0c66b...8a3
T-Rex Skrevet 7. mars 2018 #12 Skrevet 7. mars 2018 On 6.3.2018 at 5:13 PM, Newroz said: Ja, det må da gå an. Hvis jeg har lyst til å flytte til feks USA så kan jeg jo det så lenge jeg får en jobb der (litt usikker på hvordan visumreglene til USA er)? Jeg flytter ikke da fordi jeg har fått jobb strengt talt, men fordi jeg vil bo i USA. Dette stemmer ikke. Det er særdeles vanskelig å få arbeids- og oppholdstillatelse i USA.
Gjest Newroz Skrevet 7. mars 2018 #13 Skrevet 7. mars 2018 59 minutter siden, T-Rex skrev: Dette stemmer ikke. Det er særdeles vanskelig å få arbeids- og oppholdstillatelse i USA. Nå var USA bare et eksempel jeg brukte. Kunne likså godt brukt et annet land. Poenget mitt er at hvis jeg ønsker å bo i et annet land, av en eller annen grunn, kan jeg forsøke å skaffe meg de tillatelse jeg trenger for å bo i dette landet - om det er arbeidstillatelse, studietillatelse osv. Om jeg får dette til, så vil ikke min grunn for å flytte til dette landet være selve tillatelsen jeg får, feks jobb/studier, men rett og slett fordi jeg ønsker meg til dette landet. På papiret kommer jeg inn som arbeidsinnvandrer/studieinnvandrer/annet, men min personlige årsak er mitt eget ønske om å bo i dette landet. På den bakgrunn mener jeg at vi også har en grunn vi kan kalle "har lyst til å bo i landet", til tross for at vi ikke vil finne denne i statistikken så fremt det ikke spørres om det.
T-Rex Skrevet 7. mars 2018 #14 Skrevet 7. mars 2018 (endret) 26 minutter siden, Newroz said: Nå var USA bare et eksempel jeg brukte. Kunne likså godt brukt et annet land. Poenget mitt er at hvis jeg ønsker å bo i et annet land, av en eller annen grunn, kan jeg forsøke å skaffe meg de tillatelse jeg trenger for å bo i dette landet - om det er arbeidstillatelse, studietillatelse osv. Om jeg får dette til, så vil ikke min grunn for å flytte til dette landet være selve tillatelsen jeg får, feks jobb/studier, men rett og slett fordi jeg ønsker meg til dette landet. På papiret kommer jeg inn som arbeidsinnvandrer/studieinnvandrer/annet, men min personlige årsak er mitt eget ønske om å bo i dette landet. På den bakgrunn mener jeg at vi også har en grunn vi kan kalle "har lyst til å bo i landet", til tross for at vi ikke vil finne denne i statistikken så fremt det ikke spørres om det. Greit nok det. Men da er det kanskje en fordel å differensiere mellom ulike grunner til at en har lyst til å bo i et land, som fascinasjon for kulturen (som kanskje kunne være en grunn til å velge USA), eller gode velferdsordninger (som kan være en grunn til å velge Norge). Endret 7. mars 2018 av T-Rex
Gjest making.a.mess Skrevet 7. mars 2018 #15 Skrevet 7. mars 2018 2 timer siden, AnonymBruker skrev: En pensjonist er en person som gjennom et langt arbeidsliv har stått på og jobbet. Han har brakt inn mange mange millioner inn i statskassen i form av skatter. På slutten av livet sitt hvis han blir så gammel. Får han bittelitt tilbake og en pause fra arbeidslivet før han dør. Men dette er bare litt av hans penger som staten tok. Anonymkode: 0c66b...8a3 En utenlandsk pensjonist som kommer hit vil vel ikke få noe med mindre han får fra landet han har betalt skatt til.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå