Gå til innhold

Skogbranner, orkaner m.m.


Fremhevede innlegg

Skrevet

Jeg synes det siste året har vært skikkelig skremmende når det gjelder vær og vind. Begynne vi allerede å se konsekvensene av klimaendringene? Skogbranner i mange land. California, Frankrike, Corsika, Spania, Portugal. Flere hundre har dødd den siste uka i California og Spania.

Orkan på orkan i Karibien og USA. Ekstremvær på New Zealand. Flom i USA. Flom i Bangladesh. Flom i Norge. Og mer og mer flom. Største tørkekatastrofen i Afrika noensinne. Folk som dør i hetebølger i Europa. Sko som smelter på asfalten. 

Bør vi gjøre noe eller la det gå sin gang? 

Anonymkode: e4ef2...85a

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Klimaendringer er bare et dekknavn på endetidene. Yup I said it.

Anonymkode: 27ad3...987

Skrevet
2 timer siden, AnonymBruker skrev:

Klimaendringer er bare et dekknavn på endetidene. Yup I said it.

Anonymkode: 27ad3...987

Som i religiøst liksom..? Er nok litt mer vitenskapelig anlagt jeg da.

Anonymkode: e4ef2...85a

Skrevet (endret)

Og du foreslår at vi skal gjøre noe? Hva med å sende alle pengene dine til Al Gore, du slutter å bruke fly, du slutter å bruke bil, du dyrker mat selv i hagen?

Selv om en million nordmenn gjorde det, ville det være en dråpe i havet, bokstavelig talt.

Heldigvis trenger vi ikke ruinere oss. Klimaalarmistene har god støtte i media, men de forteller deg ikke at iskjerneboringer fra Grønland og Antarktis viser at det var temperaturstigninger for 120 000 år siden, lenge før noen CO2 begynte å stige. Temperaturforandringer har alltid eksistert. Temperaturen sto stille i 18 år, fra 1998 til 2015, men CO2 steg i samme periode.

Hvor mange % CO2 er menneskeskapt i atmosfæren? Du kan google det. Tre prosent. 3 % eller litt mer, avhengig av hvem du spør.

Og hvor mye CO2 er det i hele atmosfæren? 0,04%. Det er rart, ikke sant? Du skulle tro det er mye mer. Vi mennesker produserer 3% av et stoff som finnes i mengden 0.04% i atmosfæren.

Jeg benekter ikke at klimaet endrer seg. Det har der gjort i millioner av år, varmere-kaldere-varmere. Men jeg nekter å bli med på de påstandene som er spredt i de siste 30 årene.

Vi er i en moderne varm tid som har vart i 150 år. Temperaturen har stedet 0,8 grader celsius på 150 år. Til sammenligning var jorden mye varmere i Middelalderen. De dyrket korn på Grønland. Så ble klimaet bittelitt kaldere, og menneskene på Grønland forsvant. Klimaendringer kan føre til problemer for menneskene. Men det er ikke menneskeskapt. http://forskning.no/historie-klima/2014/06/derfor-forsvant-vikingenes-etterkommere-fra-gronland

Endret av ops2
  • Liker 1
Skrevet

Jeg skriver ikke at vi skal gjøre noe. Jeg spør om vi skal gjøre noe, eller la det gå sin gang. 

Gidder ikke å diskutere om det skjer. Det er ingen tvil lenger om at vi mennesker bidrar til klimaendringene. Det er faktisk ingen som motstrider det lenger, bortsett fra oljelobbyister. Du finner ikke en eneste studie som ikke er "flawed" av olje-/kull-lobbyister om at det ikke skjer. Å si noe annet virker bare litt..tilbakestående. Spørsmålet er om vi skal gjøre noe med det.

Anonymkode: e4ef2...85a

Skrevet

Egentlig ganske sykt at folk bryr seg så lite...

Anonymkode: e4ef2...85a

Skrevet

Folk kommer ikke til å bry seg før flommen oversvømmer deres egen kjeller (som på sørlandet nå nylig), eller flammene tar huset deres pga. vind og tørt vær (som brannene på vestlandet vinteren 2014).

Egoismen lenge leve. Om det rammer noen andre? Nei, det driter jeg i. Så lenge det ikke rammer meg. Det later til å være holdningen blant mange.

Skrevet

Naturkatastrofer kan vi ikke stoppe, men ganske mange branner er påsatt av mennesker. Glem ikke det. 

Anonymkode: 6a177...ead

Skrevet
1 time siden, AnonymBruker skrev:

Naturkatastrofer kan vi ikke stoppe, men ganske mange branner er påsatt av mennesker. Glem ikke det. 

Anonymkode: 6a177...ead

Vi kan gjøre noe for å unngå større temperaturendringer. Det er ulike mål og ulike scenarier. Jeg er ikke sikker på hvilket vi har lagt oss på, men du har en-gradersmålet, to-gradersmålet, fire-gradersmålet. Det koster jo en del å holde seg innenfor disse målene, men det vil koste mye mer om man f.eks. velger det høyeste målet. Da vil naturkatastrofene være hinsides. 

Branner er ofte påsatt ja, men de har blitt vanskeligere å slukke pga ekstrem tørke og mye vind, mer enn før. 

Anonymkode: e4ef2...85a

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...