Gå til innhold

Kan noen ta meg gjennom en flytur?


Fremhevede innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Jeg har veldig flyskrekk og har ikke flydd på mange år, men skal endelig våge meg igjen om et par uker. Lurer derfor på om noen kunne fortelle meg litt i detaljer hvordan en vanlig flytur på 2-3 timer foregår. Jeg er redd for å støte på noe jeg ikke vet om, og bli utrygg pga det. Beskriv gjerne hvordan take off og landing er og føles(har opplevd dette selv, men det er mange år siden nå, så jeg husker det ikke så godt.)

Mvh Frøken Flyskrekk 

Anonymkode: 7b54b...c1d

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet
1 minutt siden, AnonymBruker skrev:

Jeg har veldig flyskrekk og har ikke flydd på mange år, men skal endelig våge meg igjen om et par uker. Lurer derfor på om noen kunne fortelle meg litt i detaljer hvordan en vanlig flytur på 2-3 timer foregår. Jeg er redd for å støte på noe jeg ikke vet om, og bli utrygg pga det. Beskriv gjerne hvordan take off og landing er og føles(har opplevd dette selv, men det er mange år siden nå, så jeg husker det ikke så godt.)

Mvh Frøken Flyskrekk 

Anonymkode: 7b54b...c1d

Her hvor jeg bor er det ofte veldig mye vind på flyplassen så det føles nesten som flyet går skrått og kommer til å krashe under takeoff, men så går alt bra og en lander trygt. Ellers skjer det ikke noe på flyturen en sjelden gang er det litt vind og turbulens som sikkert kan føles litt skummelt og flyet rister litt men det er ikke farlig

Vet ikke om det hjalp :P Men det er min erfaring. 

Lykke til

Anonymkode: c5c42...ae7

AnonymBruker
Skrevet

Det bruker vel å være ca. slik:

 

(min erfaring)

 

Anonymkode: bf55b...c38

  • Liker 1
Skrevet (endret)

Len deg tilbake og nyt turen! Lett å si, men hva har du igrunnen igjen for å sitte der stiv som en pinne og klump i magen? Ingenting, spør du meg. Hvorfor ikke bare nyte den fine utsikten (forhåpentligvis) og tenke at dette er en super måte å reise på?

Littegrann turbulens både ved takeoff og landing kan det bli, men tenk på at det er som å kjøre bil på en litt humpete vei- det går så bra. Ingenting å tenke på! God tur!

ps. ikke se på den videoen! Det skjer ikke på din flytur! :)

Endret av hjertesukka
AnonymBruker
Skrevet

-Før flyet letter er alle passasjerene i setene sine med setebeltet fastspent, og flyvertinnene går gjennom sikkerhetsprosedyrer. Dersom du er litt redd for å fly er det bare å følge med ekstra nøye. 

-Flyet begynner å trille på rullebanen før det kommer opp i fart, dette kan oppleves som litt humpete, men det er bare å slappe av med kroppen mot setet. Så kommer flyet opp i luften og etter en viss høyde kan folk bevege seg rundt i flyet.

-Under flyturen så kan man også oppleve litt turbulens, som er helt normalt. Kiler litt i magen og humper litt, men absolutt helt trygt. Setebeltet skiltet slås på i tilfelle folk går rundt i flyet og mister balansen. 

-Når flyet skal lande slås setebelte skiltet på igjen og flyet går sakte nedover. Når flyet når rullebanen så kan de humpe og dunke litt i undersiden av flyet, men det er ingenting å engste seg for. 

Nyt turen, kjøp med det noe snacks på flyet, eventuelt sov-i-ro eller noe du kan ha foran øynene :) Jeg har flydd en god del og aldri opplevd noe mer enn at flyet ble forsinket pga fjerning av is på vingene og at vi måtte vente med å gå ut av flyet pga batteri 

Anonymkode: e36f7...b19

  • Liker 1
Skrevet

Hei!

Jeg har flydd mye, både lange og korte turer og har aldri opplevd noe som har gjort meg bekymret. De som jobber der er ekstremt opptatt av sikkerhet og alt blir grundig kontrollert før avgang. Husk at det er mye tryggere å fly enn å kjøre bil! Men si gjerne ifra til flyvertene at du sliter med flyskrekk, så vil de ta ekstra godt vare på deg :)

Et par tips:

* Len deg godt tilbake i setet ved takeoff og landing. Da kjenner du ikke risting så godt. 

* Ta med ting som kan distrahere deg! Jeg liker godt å ha med lydbøker, nedlastet musikk og podcaster, spill, bøker etc. Og gjerne noe godt å spise og drikke :) Norwegian-fly har oftest gratis Wi-Fi ombord.

* Tenk over hvor du vil synes det er mest behagelig å sitte. Du kan velge seter på forhånd, orientere deg om nødutganger etc.

Er sikker på at det vil gå helt fint! Lykke til :)

 

  • Liker 1
Skrevet

Jeg har også flyskrekk, men for meg er det suget i magen når man skal opp og ned. 

Sist jeg fløy gikk det sånn her;

Komme inn på flyet, sette vekk sekk/veske i plassen over setet ditt, ta på beltet.
Gjennomgang av sikkerhetsrutiner, så tar man av, det rister og humper og så blir det sånn sug i magen når man kjører fremover, og det kjennes nesten ut som at man blir presset litt bakover i setet, til flyet tar av. 

Når man kommer så høyt opp som man skal er det ok å gå rundt og så går de gjennom med salgskjerra si. En stund etterpå kommer de med søppelkurv.  Hvis det er turbulens, humper det og rister litt. Jeg har bare opplevd litt turbulens, så vet ikke helt hva som skjer med verre turbulens. 

Distraksjoner aka bok/lydbok/musikk på øra er fint å ha uansett når man flyr i tilfelle det er mye bråk på flyet - for meg kan det ihvertfall øke sjansen for at flyskrekken skal ta over når det blir mye sanseinntrykk.

Når man skal ned, så må man sitte fastspent, samme sug i magen, men ikke det presset før man lander. Da buldrer det gjerne og rister, ganske skremmende lyder, også kommer det et stort eller flere små dunk når hjulene møter asfalten. For meg hjelper det å sitte ved vinduet, når jeg kan se og forvente hva som skjer, så hjelper det litt. 

Hvis du sier ifra til dem når du sjekker inn,kan det hende du kan få gå inn før de andre. Lykke til!

Skrevet

Først parkerer du bilen på en parkeringsplass. Parker langt unna alle andre biler. Når du kjører inn på parkeringsplassen trekker du et kort. Ta vare på kortet.

Så går du inn gjennom svingdørene, tar til venstre (høyre hvis det er GARDERRMOEN) og sjekker inn på maskinen (hvis du kun har håndbagasje og flyr med et bra selskap trenger du ikke dette steget).

Lever fra deg eventuell bagasje på bagasjebåndet. Husk å bruke den selvbetjente, bare idioter bruker skranken. Å sette på bagasjelapper er selvforklarende.

Så går du til nærmeste sikkerhetsteater. Du vil her bli trakassert av noen idioter som innbiller seg at de gjør noe samfunnsnyttig. Forvent at verdisaker blir stjålet, mat blir tatt fra deg og at du blir tafset på av en feit idiot.

Etter dette går du til gaten. Du kan med fordel vente med å stå i kø til de fleste har gått ombord. Prøv å bruke ubetjent avlesning av boardingkort (hvis du flyr sas vil alle stå i kø for å få bli skannet av en person).

Sitter du bak rad 15 bruker du bakerste inngang, sjekk om døren er åpen. Når du finner setet ditt går du umiddelbart til siden og lar andre gå forbi. Når folk ikke lengre vil forbi legger du bagasjen i bagasjehyllen. Fest setebeltet, rett opp stolryggen og åpne vinduet.

Deretter tar du på støydempede hodetelefoner og øker volumet til du ikke hører noe annet. Vent til flyet når marsjhøyde og bestill rikelig med vin eller øl. Så drikker du til du sovner og våkner når du lander. Har du innsjekket bagasje venter du til de som ikke har det har forlatt flyet. Prøv å ikke stå i veien for andre og gå til høyre hvis du skal gå som en skilpadde.

Når du venter på bagasjen står du langt unna så du ikke hindrer sikt eller tilgjengelighet for andre passasjerer.

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Du har fått gode innføringer i hvordan flyturen er nå, men kan bidra med et par tips med tanke på flyskrekken: timene før du setter deg på flyet er viktig. Ta deg goood tid og ikke stress. Dra gjerne til flyplassen en time eller to tidligere enn planlagt. Gå og beveg deg rolig når du først er på flyplassen. Ikke bekymre deg for om du kommer til å få tak i taxi, om du er helt sikker på hvor hotellet er, om det museet dere planla å dra på kanskje ikke er åpent den dagen osv. Alt det venter du med til du har landet. På flyet burde du finne noe annet å tenke på enn at du er på et fly. Flyr du sammen med noen? Be vedkommende om å planlegge et samtaleemne som du kan engasjere deg i. Er du f.eks. interessert i politikk kan du be reisepartneren din om å lese noen artikler om noe hen vet at engasjerer deg, som hen kan fortelle om mens dere sitter på flyet. Man er ofte litt for passiv når man hører på musikk eller ser på film til at man klarer å stenge den skumle flyturen ute. Da er det bedre å ha med et spill hvor du må tenke litt, som du kan bli revet med i. Å lære seg å meditere på forhånd kan også funke, for så å bruke de samme teknikkene på flyet.

Det var i hvert fall sånn jeg ble kvitt flyskrekken min. :wink:

Anonymkode: af50b...7fc

AnonymBruker
Skrevet

Flyet kjører først til den rullebanen den skal fly fra, det kan ta alt fra kort tid til ganske lang tid før flyet kommer fram til rett rullebane. Dette merker du fordi flyet holder gjevnt rolig tempo og så lenge flyet holder dette tempoet så kan du slappe helt av. Når flyet kommer fram til rett rullebane så setter flyet opp farten så mye at det er umulig å ikke merke det, får ofte en sånn følelse av at hele meg blir presset bak i setet omtrent sånn som når man kjører karusell :) Så kjører flyet en liten stund i denne høye farten før flyet letter. Jeg pleier ikke å kjenne så mye når flyet letter. Hender jeg leker litt gjettekonkurranse med meg selv om flyet har lettet eller ikke, men jeg kjenner det jo alltid selv om jeg ikke merker så mye av det annet enn litt sommerfugler i magen.

Under landingen så kjører jeg også samme gjettekonkurranse med meg selv(meningsløst fritidsfordriv i grunn) om når flyet toucher bakken. Jeg kjenner jo alltid når flyet lander, men når flyet kommer så nært bakken på slutten føles det liksom som at flyet går så sakte og at vi er nærmere bakken enn vi egentlig er og det gir meg alltid en skikkelig merkelig følelse inne i meg. Selve landingen pleier som regel å være litt humpete helt til flyet har landet helt, når flyet har landet helt skrur de på bremsene på max(virker det som ihvertfall) og det kjenner man og hører man godt. Støynivået er ganske så høyt når de bremser ned farten etter landing. Etter det så ruller flyet inn til gaten.

Har egentlig ikke så mye å si om selve flyturen mens man er i lufta, for meg har det alltid vært ren plankekjøring og jeg har opplevd minimalt med turbulens osv.

Anonymkode: ed005...d99

Skrevet

 så denne på facebook :)

AnonymBruker
Skrevet

Det hender at lyset blinker litt i cabinen når dere kjører på bakken. Jeg ble litt redd av det, men det skyldtes vist bare dårlig kontakt på ledningene.

husk også på den rare lyden når de tar ut hjulene.

Anonymkode: 7d4a3...c2f

Skrevet
På 9.7.2017 den 0.53, rikoChett skrev:
så denne på facebook :)

Der anbefaler de å sitte foran for å unngå bevegelser, men det de ikke nevner er at foran i flyet er det farligste stedet du kan sitte hvis det mot formodning skulle gå galt. Fremre del av kabinen har den laveste overlevelsesraten i flyulykker. :opplyser:

Skrevet
10 timer siden, Blodets rett skrev:

Der anbefaler de å sitte foran for å unngå bevegelser, men det de ikke nevner er at foran i flyet er det farligste stedet du kan sitte hvis det mot formodning skulle gå galt. Fremre del av kabinen har den laveste overlevelsesraten i flyulykker. :opplyser:

Fordi de kanskje ikke har lyst til å nøre oppunder frykten til folk med flyskrekk...antar jeg.

AnonymBruker
Skrevet

Videoen fra Norwegian som ble nevnt litt lenger oppe i tråden var superskuffende. 

Jeg liker heller ikke å fly, men gjør det når jeg må. Og jeg er supertakknemlig for de flyturene som går knirkefritt uten turbulens (haaaaater det). 

Da jeg så på Norwegian-videoen hadde jeg forventet litt mer facts om det folk er redde for, f.eks. dette med turbulens og risting ved letting/landing. Men inntrykket mitt av videoen er bare: Hva prøver de å si her, liksom? Og til hvem? 

Anonymkode: cd7ca...a43

  • Liker 1

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...