Gjest Lilleulv Skrevet 3. november 2004 #1 Skrevet 3. november 2004 Jeg jobber som telefonselger i et selskap, og jeg liker jobben min. Synes det er sosialt, synes jobben min er utfordrende, og har muligheten til å tjene litt penger om jeg gjør det bra. Jeg er ikke sånn som tvinger på folk ting de ikke vil ha, men jeg gir de et tilbud som er bedre enn det de har i dag, om jeg ikke kan tilby det så trekker jeg meg tilbake. Jeg møter mange hyggelige mennesker på telefonen, men herregud så mange frekke og slemme mennesker også. Noen folk går bare langt over grensa for hva som er vanlig folkeskikk!! Og de ødelegger arbeidsdagen min... Noen bare skjeller meg ut, og lirer av seg masse drit om firmaet jeg jobber i og så slenger de på. Og det irriterer meg så vanvittig når jeg ikke får svart. Det de sier om firmaet er ofte feil, og da vil jeg gjerne gi de fakta og fortelle de hvordan det er. Om folk har hatt en dårlig opplevelse med oss, så får de lov til å ta ut aggresjonen sin på meg. Men noen er bare så utrolig usakelige at jeg blir helt satt ut :o Det er ikke lett å være en telefonselger i dag nei... Kan ikke de som er kunder tenke litt? det er lov å si nei og legge på, men er det nødvendig å forpeste vår arbeidsdag og gjøre det til et h... liksom?? Hadde akkurat en kunde som synes vi var et useriøst selskap fordi vi hadde kasta de ut som kunde og sendt de til telenor. jeg vil gjerne fortelle kunden at det er fysisk umulig å sende folk ut til andre selskaper og at det fungerer sånn at andre selskaper "tar" kunder. Det er altså ikke mulig å ringe til oss og si at man ønsker å bli flyttet til et annet selskap, da må man ringe til det selskapet og be de ta kunden til dem. Derfor tok denne kunden feil, han hadde antageligvis enten sagt ja til noe han ikke visste hva var, eller telenor hadde "slamma" han over uten hans samtykke. I steden klikka han helt på meg :-? Jeg fikk ikke sjans til å fortelle hvordan det egentlig var en gang, han bare lo av alt jeg sa og sa at jeg ikke hadde peil... Jeez, noen ganger har jeg virkelig lyst til å si opp... I hvert fall etter at en kunde ba meg om å få meg et liv...
Karova Skrevet 3. november 2004 #2 Skrevet 3. november 2004 Klart man må oppføre seg som folk, men jeg er selv drittlei alt av telefonselgere - og genereliserer uten skrupler. De oppsøker meg og "tilbyr" meg tjenester jeg ikke har bedt om, og det liker jeg ikke. Jeg er selvsagt normalt høflig for det, dog veldig avvisende. Jeg hadde ikke vært interessert i at de skulle forklare i det vide og det brede. Men jeg er enig i at folk bør skjerpe seg mtp folkeskikk mot personer i service-yrker generelt.
Gjest Melk Skrevet 3. november 2004 #3 Skrevet 3. november 2004 Greit nok at telefonselgere kan være hyggelige, men jeg er lei av folk som forstyrrer meg med noe jeg ikke er interessert i. Derfor har jeg reservert meg, og da er jeg enda mer krass hvis de ringer.
Gjest Lilleulv Skrevet 3. november 2004 #4 Skrevet 3. november 2004 En vakker dag kommer dere til å gå glipp av et skikkelig godt tilbud Som student så har jeg ikke all verden av valgmuligheter når det gjelder deltidsjobb i Kristiansand med mindre jeg vil sitte i kassa på Rimi. Tenk på det neste gang du er krass ovenfor en selger. Han må faktisk tjene penger til livets opphold...
Gjest Anonymous Skrevet 3. november 2004 #5 Skrevet 3. november 2004 Har vært telefonselger selv, og vet hvordan det er. Virker som folk glemmer at det faktisk sitter mennesker der som bare gjør jobben sin. Jeg har selv beskyttet meg mot telefonsalg, og sier aldri ja over telefon. Oppfører meg allikevel som folk og sier nei på en ordentlig måte. Det gjorde jeg forresten også før jeg jobbet som telefonselger.
Gjest Melissa Gioberti utl. Skrevet 3. november 2004 #6 Skrevet 3. november 2004 Antakelig er trådstarter en av de telefonselgerne som er hyggelig og grei! Og da er det lett å være hyggelig tilbake Når jeg blir oppringt av hyggelige og klare/kvikke folk er det ikke noe problem. Men noen ganger ringer sure menn som er lei av jobben sin...og en nordlending som ringte sist fra et telefonselskap ble sur på meg fordi jeg ikke ville ha noe (!) Han insisterte og maste...og når slikt skjer bare legger jeg på... Det er dårlig folkeskikk å kjefte og komme med usakligheter: det kan ødelegge dagen for både selger og potensiell kunde. (Til dere som ikke vil bli ringt opp: kontakt Brønnøysund-registeret.)
Gjest Anonymous Skrevet 3. november 2004 #7 Skrevet 3. november 2004 Derfor har jeg reservert meg, og da er jeg enda mer krass hvis de ringer. Det er ikke telefonselgeren sin skyld. Si på en ordentlig måte at du har reservert. Hver gang har de gitt seg med en gang, de gangene de har ringt meg.
Gjest Lilleulv Skrevet 3. november 2004 #8 Skrevet 3. november 2004 Forstår godt at folk reserverer seg. Selv så har jeg ikke fasttelefon... Tror ikke jeg hadde orka alle selgerne som ringer Men jeg hadde aldri skjelt ut en person på sånne måter som jeg blir skjelt ut. Å bli avvist på en høflig måte takler jeg bra.
Gjest Melk Skrevet 3. november 2004 #9 Skrevet 3. november 2004 Det er ikke telefonselgeren sin skyld. Si på en ordentlig måte at du har reservert. Hver gang har de gitt seg med en gang, de gangene de har ringt meg. Jeg vet da godt at det ikke er denne sin skyld, og jeg er høflig. Skjer det mange ganger er det like fullt irriterende om man eks pleier å sove middag/spise middag/lege babyen osv. For det er gjerne da de ringer. Også sier de "Heeei! Det er Geir som ringer, kan jeg få snakke med Kari?" Akkurat som at de kjenner deg.
Gjest Valhalla Skrevet 3. november 2004 #10 Skrevet 3. november 2004 Problemet er at det har blitt alt for mange. Har jobbet som det før jeg, og det skal jeg aldri gjøre igjen.
Gjest Melissa Gioberti utl. Skrevet 3. november 2004 #11 Skrevet 3. november 2004 Det burde ikke koste folk å være høflige. Telefonselgere møter på folk både på dagtid og kveldstid: noen har hatt en dårlig dag, noen har nettopp opplevet dødsfall i familien, skilmisse, brudd, barn med problemer, lykke, bryllup, glede, sorg, fått sparken, har psykiske problemer osv...i tillegg til alle de "vanlige". Derfor er det ikke telefonselgerens skyld at den ringer opp et menneske på feil tidspunkt- midt i middagen/kosestunden, eller hva det måtte være. Ikke rart dette er et yrke mange kvier seg for: man skal nok være litt tøffing for å jobbe med dette. Jeg hadde ikke klart meg, pga. provisjonslønn..dermed vet man ikke hva inntekten blir fremover? En hyggelig mann ringte for å selge Aftenposten i går. Han var så hyggelig at jeg fikk rent vondt av at jeg ikke kjøpte noe..
Gjest gjesta Skrevet 3. november 2004 #12 Skrevet 3. november 2004 Jeg er reservert mot telefonsalg, så det er sjelden noen ringer meg her hjemme, men det hender. På jobb ringer det selgere relativt ofte. Er selgeren høflig og greit, og har respekt for at h*n ringer meg hjemme eller på jobb og fortyrrer meg - uten at jeg har bedt om det, da er jeg høflig og grei tilbake. Er selgeren hyper - type "snakker fort og mye", og bare fortsetter å snakke etter at jeg har takket nei - da blir jeg sur. Hvis jeg vet at jeg ikke er interessert - så sier jeg det med en gang, er ikke vits at selger bruker tid på meg som ikke skal ha noe likevell. Men enkelte gir seg jo søren ikke, de minner om sånne som går rundt og banker på døren og skal frelse folk! Men Lilleulv - ringer du meg og er slik som du beskriver, så skal jeg garantere deg at jeg er høflig og grei tilbake.
Gjest Lilleulv Skrevet 3. november 2004 #13 Skrevet 3. november 2004 Oj da vil jeg gjerne ringe deg Mie!! :D Men om de ikke ønsker å snakke med meg så sender jeg de gjerne et tilbud skriftlig så de heller kan se på det selv... Synes jeg gir litt god service og ikke fortjener så mye dritt som jeg får!! Jeg synes det er helt greit å ikke bli tatt i med silkehansker, og om folk gir meg en utfordrende diskusjon så synes jeg det bare er moro.
Litago Skrevet 3. november 2004 #14 Skrevet 3. november 2004 Jeg kjøper av prinsipp aldri noe via telefonen. Gir heller aldri donasjoner til veldedighet. Jeg er enig med deg Lilleulv. Det er ikke nødvendig for oss å være uhøflig mot deg. Men noen ganger kan det bli for mange telefoner fra selgere og da kan det koke litt over. Mine hovedproblem med telefonselgere er: . De forstyrrer meg i hjemmet mitt med produkter jeg ikke er interessert i. . De ringer som oftest når jeg er opptatt. . De presenterer seg nesten aldri med navn. . De bruker uendelig lang tid for å komme til poenget. . De tar ikke nei for et svar, men fortsetter å mase. Så hva gjør jeg? Som oftest lar jeg telefonsvareren svare. Hvis jeg tar telefonen og personen i den andre enden ikke klarer å presentere seg og fortelle hvorfor h*n ringer, så spør jeg direkte om de skal selge noe. Klarer de ikke å svare rimelig kjapt så forteller jeg at jeg ikke er interessert og legger på. Selv om jeg hører ville protester i den andre enden. Hvis jeg skulle ha vært høflig og ventet til de var ferdig med å protestere så hadde jeg garantert måtte ha stått der i minst to minutter til. Nå må jeg skynde meg å fortelle at jeg bor i utlandet og ikke aner om norske telefonselgere er like ille.
Gjest Lilleulv Skrevet 3. november 2004 #15 Skrevet 3. november 2004 Tror nok de er like ille her, Litago... Men ikke alle!
Gjest Melissa Gioberti utl. Skrevet 3. november 2004 #16 Skrevet 3. november 2004 Ta for all del ikke dette for ille opp (håper jeg), men har du ringt Sven O. da? Moahh..
Gjest Lilleulv Skrevet 3. november 2004 #17 Skrevet 3. november 2004 Sven O burde vært en easy match, men dessverre ikke kommet til han enda.
Gjest Valhalla Skrevet 3. november 2004 #18 Skrevet 3. november 2004 Det var artig når man kom til folk som likte å snakke selv om de ikke skulle ha noe. Hadde mange hyggelig samtaler med eldre som synes det var hyggelig å snakke med meg. Jeg var en dårlig selger, siste jobben sa sjefen at i forhold til salget jeg hadde hatt i forhold til lønnen jeg hadde fått (timelønn) kunne han gitt meg 200kr i hånda hver dag og sendt meg hjem.
Gjest Lilleulv Skrevet 3. november 2004 #19 Skrevet 3. november 2004 :D hehe, bra. Jeg er litt flink tror jeg, bare jeg står på litt... Men før så jobba jeg i et annet selskap og der var jeg virkelig dritt lei på slutten. Det var sånn her: Jeg: Hei, har du lyst til å bytte til ***** ? Kunden: Nei... Jeg: ok.... :D hehehe, men har fått opp spiriten etter at jeg fikk meg en bedre jobb. Jeg prøvde å heller sitte på inngående, men de maste sånn på å få meg på salg så jeg ga etter hvert etter. Jeg som en gang sa "aldri mer telefonsalg" Nå snakka jeg forresten med en Sven O. Men det var feil Sven O, dette var Sven Ove fra vestlandet :-? :Prøver å skjule sin skuffelse:
Gjest gjest1 Skrevet 3. november 2004 #20 Skrevet 3. november 2004 Jeg har jobbet som selger selv, både på telefon og ellers, og derfor svarer jeg alltid hyggelig. Det er enkeltpersoner som sitter der - de ER ikke firmaet og ikke har de noe med driften av firmaet å gjøre heller. Nylig fikk jeg en hyggelig telefon fra et selskap som jeg har vært medlem i tidligere. Han tilbød meg verdens rimeligste telefonavtale. 50 øre i oppkobling og ikke noe for tellerskrittene. 149 kroner i månedsavgift og dett var dett. Hadde vært kjipt å gå glipp av dette på grunn av teite prinsipper som at jeg aldri bestiller noe over telefon Og etter nyttår kommer de med IP-telefoni....
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå