Gjest Anonymous Skrevet 21. oktober 2004 #1 Skrevet 21. oktober 2004 I dagens kommune-Norge: hva er den typisk minstelønnen man kan forvente, dersom en har: - svært lav ansiennitet - 4 års høyere utdanning (Cand.mag.) ? Og tilsvarende, kan en forvente mer dersom en har - 6 års høyere utdanning (hovedfag)? Stillingen er fulltid og har ikke noe med verken helse/sosial eller skoleverket å gjøre.
Gjest Anonymous Skrevet 21. oktober 2004 #2 Skrevet 21. oktober 2004 Det kommer an på flere ting, f.eks hvilken stilling du er ansatt i, i noen stillinger må du forhandle lønn, mens andre har en garantilønn. Noen ser på om du er medlem i fagforening og derfor får lønn etter HTA. Det er ikke noen spesiell lønn for universitetsutdannede, lønnen innenfor HTA er delt inn som følger: stillinger uten krav om utdanning, stillinger med krav om fagbrev, stillinger med krav om høgskoleutdanning og stillinger med krav om høgskoleutdanning med ytterligere spesialutdannig. Jeg er ansatt i en stilling der garantilønnen ligger på fagarbeiderstigen, likevel får jeg lønn som høgskoleutdannet fordi jeg har høgskoleutdanning. Vil tro at det minste du vil få i lønn er 257900, om du vil få mer når du er ferdig med hovedfaget vet jeg ikke.
Gjest Anonymous Skrevet 21. oktober 2004 #3 Skrevet 21. oktober 2004 Takk for svaret! Det var et svært lavt anslag, men hvis det er virkeligheten får jeg vel svelge det. Da tjente jeg faktisk mer som lærer, selv om jeg ikke er utdannet lærer (273.000,-).. I utlysnings-teksten sto det at de søkte en med fullført høyere utdanning, og under intervjuet sa de at det var viktig for dem at kravet om den formelle utdanningen var oppfylt (som jeg har). De sa også at jeg kunen "søke" om mer dersom jeg var "misfornøyd": så kunne jeg få ja, nei, elle ren slags mellomting. Stillingen er både administrativ og utadvendt, og det er snakk om to halve stillinger i hver "etat", so mtilsammen utgjør en full stilling. Kan du si mer etter disse nye opplysningene, Julianne? Takk for at du gidder...
Gjest Anonymous Skrevet 22. oktober 2004 #4 Skrevet 22. oktober 2004 Kan egentlig ikke si noe mer, som sagt tror jeg 257900 er det minste du kan forvente, men det kan godt være at de tilbyr mer, eller at du kan forhandle lønnen høyere.
Elze Skrevet 22. oktober 2004 #5 Skrevet 22. oktober 2004 Jeg kjenner offentlig ansatte (stat) som jobber i Oslo, med cand.mag, som tjener mindre enn det Julienne anslår (førstesekretær el. konsulentstillinger). Bare så det er sagt. Kjenner også en med hovedfag som tjener rundt det Julienne antydet, også offentlig ansatt. Jeg har hovedfag og søkte på en jobb hvor de antydet en lønn på rundt 260 000. Jeg synes det vil være lite om du blir tilbudt under 250 000.
Gjest Anonymous Skrevet 22. oktober 2004 #6 Skrevet 22. oktober 2004 Jeg har cand mag, jobber i kommunen (ikke undervisning eller helse) på mellomledernivå og tjener rett over 200 000. Begynnerlønn var rett under 200 000. Det er ikke nødvendigvis sånn at utdannelse betaler seg i penger, kontordamene her har ikke artium en gang og tjener mye mer enn jeg (omregnet etter ansinitet)... Ha det i mente.
Gjest Anonymous Skrevet 22. oktober 2004 #7 Skrevet 22. oktober 2004 Med kompetanse som cand.mag hadde jeg stilling der brutto lønn var 184.000. Dette var for ca. fem år siden.
Lilleba Skrevet 22. oktober 2004 #8 Skrevet 22. oktober 2004 Det kommer an på i hvilket "kapittel" i hovedtariffavtalen du blir plassert i når du begynner. Det spiller ingen rolle om du er organisert eller ikke. Hvis du plasseres i kapittel 4 B, så er det helt riktig, som Julienne sier, at minstelønnen vil være kr. 257 900. Imidlertid kan du forhandle om litt høyere lønn når du tilsettes (eller få din fagforening til å gjøre det). Deretter får du bare høyere lønn etter tariffforhandlinger, inkl. lokale forhandlinger, som foregår en gang i året. Hvis du fullfører hovedfag, kan du be om ny lønnsvurdering, slik at du plasseres i kategorien "stillinger med krav om høyskoleutdanning med ytterligere spesialutdanning". Da vil minstelønnen være kr. 278 600. Hvis du plasseres i kapittel 5 ved tilsettingen, forhandler du fritt om lønnen, men vanligvis følger de noenlunde kap. 4 B. Aberet her er at du får ingenting ved sentrale lønnsoppgjør, kun lokale. Så en kommune med veldig dårlig råd, kan virkelig holde igjen på lønnsutviklingen! I lokale lønnsforhandlinger har man nemlig ikke streikerett, kun ved de sentrale oppgjør. Du gir mao. fra deg streikeretten på kap. 5! Men foreløpig gir kommunen raust i kap 5. Lærerne er plassert i kapittel 4 C og har mye bedre lønn enn dem i kap. 4 B. Det er ikke uten grunn at kommunene maste seg til forhandlingsansvaret for lærerne!
Gjest Anonymous Skrevet 24. oktober 2004 #9 Skrevet 24. oktober 2004 Jeg har cand mag, jobber i kommunen (ikke undervisning eller helse) på mellomledernivå og tjener rett over 200 000. Begynnerlønn var rett under 200 000. Det er ikke nødvendigvis sånn at utdannelse betaler seg i penger, kontordamene her har ikke artium en gang og tjener mye mer enn jeg (omregnet etter ansinitet)... Ha det i mente. Nei, men det hele er vel kanskje avhengig av hva de spør etter i utlysningsteksten? Dersom de skriver at de ønsker en med høyere utdanning, at det er et "krav", så blir faktisk lønnen høyere enn om det ikke var en betingelse.
Gjest Anonymous Skrevet 24. oktober 2004 #10 Skrevet 24. oktober 2004 Med kompetanse som cand.mag hadde jeg stilling der brutto lønn var 184.000. Dette var for ca. fem år siden. Hvis dette stemmer (??), at du var mellomleder og hadde Cand.mag.-grad, og tjente under 200.000,-?!! så er det veldig merkelig.... Isåfall tjente du mindre/like mye som en hjelpepleier i kommunen. Og det er jo flott og fint, men kanskje ikke sammenliknbart? Når kommunene i Norge har såpass LAVE lønningen uansett utdanning og stilling, får de deretter også: ingen flinke vil jobbe der hvis de ikke må... Lønnen er jo luse-lav!
Gjest Trådstarter Skrevet 24. oktober 2004 #11 Skrevet 24. oktober 2004 Det kommer an på i hvilket "kapittel" i hovedtariffavtalen du blir plassert i når du begynner. Det spiller ingen rolle om du er organisert eller ikke. Hvis du plasseres i kapittel 4 B, så er det helt riktig, som Julienne sier, at minstelønnen vil være kr. 257 900. Imidlertid kan du forhandle om litt høyere lønn når du tilsettes (eller få din fagforening til å gjøre det). Deretter får du bare høyere lønn etter tariffforhandlinger, inkl. lokale forhandlinger, som foregår en gang i året. Hvis du fullfører hovedfag, kan du be om ny lønnsvurdering, slik at du plasseres i kategorien "stillinger med krav om høyskoleutdanning med ytterligere spesialutdanning". Da vil minstelønnen være kr. 278 600. Hvis du plasseres i kapittel 5 ved tilsettingen, forhandler du fritt om lønnen, men vanligvis følger de noenlunde kap. 4 B. Aberet her er at du får ingenting ved sentrale lønnsoppgjør, kun lokale. Så en kommune med veldig dårlig råd, kan virkelig holde igjen på lønnsutviklingen! I lokale lønnsforhandlinger har man nemlig ikke streikerett, kun ved de sentrale oppgjør. Du gir mao. fra deg streikeretten på kap. 5! Men foreløpig gir kommunen raust i kap 5. Lærerne er plassert i kapittel 4 C og har mye bedre lønn enn dem i kap. 4 B. Det er ikke uten grunn at kommunene maste seg til forhandlingsansvaret for lærerne! Takk for kloke svar, Lilleba!
Gjest Anonymous Skrevet 25. oktober 2004 #12 Skrevet 25. oktober 2004 Nei, men det hele er vel kanskje avhengig av hva de spør etter i utlysningsteksten? Dersom de skriver at de ønsker en med høyere utdanning, at det er et "krav", så blir faktisk lønnen høyere enn om det ikke var en betingelse. Du siterte meg. Jobben min krevde den utdannelsen jeg har, det sto i utlysningen og er rimelig åpenbart i den daglige utførelsen:) Likevel har jeg ikke nubb til å tjene mer enn max 230 000 brutto når jeg får ti års ansinitet...
Gjest Anonymous Skrevet 25. oktober 2004 #13 Skrevet 25. oktober 2004 Vel, det høres ganske lavt ut! I følge HTA for kommuner, når de hadde et krav om høyere utdanning i utlysningen, er at du skulle ha en høyere lønn enn det du oppgav her. Så dette var merkelig!
Lilleba Skrevet 26. oktober 2004 #14 Skrevet 26. oktober 2004 Det er ikke bare merkelig, det er rett og slett helt galt! Hvis det var et krav at du skulle være cand. mag , så er begynnerlønnen ("stillinger med krav om høyskoleutdanning") kr. 257 900 (og etter 10 år kr. 310 000, stigende til 316 00 fra kommende årsskifte). Alle kommuner er bundet av denne tariffavtalen, enten du er organisert eller ei. Men kanskje du er plassert i kap. 5? Da kan kommunen betale deg hva de vil, og du har ikke streikerett en gang!
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå