Gå til innhold

Ost- og vinkveld - ta med hva?


Fremhevede innlegg

Gjest Anonymous
Skrevet

Hei!

Jeg er invitert på ost og vin i kveld og har ingen erfaring med det. Tar man med ost? I så fall, hva slags ost? Aner ikke hva som er vanlig.. :roll:

Videoannonse
Annonse
Gjest Hilde K S
Skrevet

På en ost og vinkveld tar man med seg *trommevirvel* ost og vin!

Gjest Anonymous
Skrevet

Jada :P

Var vel egentlig forslag til ost jeg var ute etter.. ;)

Skrevet

Ost og vin ja, men kjeks/baguetter og frukt/grønnsaker må også tas med.Godt tilbehør er f.eks. mandariner, fiken, druer, eple, pære, selleri, reddiker, paprika og nøtter er veldig godt tilbehør.

Når det gjelder hva slags oster man skal ha med er jo det etter hva man liker, men en tommelfingerregel er å ha minst en ost fra hver ostefamilie:

Blåmuggost - Gorgonzola, Royal Blue, Norzola, Normanna, Stilton

Hvitmuggost - Brie, Camembert, Chèvre, St. Marcellin

Kittmodnet ost – Ridder, Port Salut, Munster, Saint -Albray

Ferskost/fløteost – Snøfrisk, Kremost, Prèdou, Buko, Mascarpone, Ricotta

Faste og halvfaste oster – Jarlsberg, Sveitser, Edamer

Skrevet

Meny har stort utvalg i oster. Mmm.. Kan du få ikke fult så store biter også og ta litt flere slag om du vil det. Hadde ost og vinkveld her for litt siden og da var riddeost kjempepopulært og babybell.

Lagde også en smøreost/dipp av fetaost og ricotta som jeg fant på en matside på nett. Den ble veldig god :)

200gr fetaost

1 beger ricottaost

3 ss frisk timian finhakket

litt rømme

kjør alt i en foodprossesor, tilsett rømme slik at blandingen blir "glatt". Brukte litt melk jeg i mangel av rømme. Funka fint som bare det.

Ha i en skål og pynt med litt timian.

Digg med tomat oppå :)

Ellers litt pynt kanskje. Druer, pærer er godt til f.eks..

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...