Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Vet noen hva Bibelen sier om at det er 365 dager i året, og om skuddår? 

Videoannonse
Annonse
Skrevet

I bibelsk tid ble den jødiske kalenderen benyttet. 

Systemet med 365 dager og skuddår ble innført noen år  før Kristi fødsel. 

Så både Jesus og forfatterene av bøkene i det nye testamentet levde med begge, siden jødene var en del av Romerriket. 

Skrevet

Såvidt jeg vet sier ikke bibelen noe om antall dager i året , men den kalenderen vi lever etter nå er jo helt feil. Den ble implementert av vatikanet for at folk ikke lenger skulle kunne skjønne innflytelsen av planet sykluser. Egentlig har vi 13 måneder, og mayafolket gjør ritualer på spesifikke dager. Skuddår er bare satt inn fordi de skrenket inn kalenderen til 12 måneder i nyere tid.

Anonymkode: 14e68...eb5

Skrevet (endret)
54 minutter siden, AnonymBruker skrev:

Såvidt jeg vet sier ikke bibelen noe om antall dager i året , men den kalenderen vi lever etter nå er jo helt feil. Den ble implementert av vatikanet for at folk ikke lenger skulle kunne skjønne innflytelsen av planet sykluser. Egentlig har vi 13 måneder, og mayafolket gjør ritualer på spesifikke dager. Skuddår er bare satt inn fordi de skrenket inn kalenderen til 12 måneder i nyere tid.

Anonymkode: 14e68...eb5

Nå kommer du bare med tøv! Den julianske kalenderen ble innført innført i Romerriket i 45 f.Kr. og utgjorde en utvidelse av året fra 355 til 365 dager, men den pre-julianske romerske kalenderen hadde også 12 måneder. Den gregorianske kalenderen ble innført av Den katolske kirken i 1582. Formålet var et ønske om å feire påsken på samme tid som de hadde gjort i den tidlige kirken. Man kortet dermed ned året med rundt 11 minutter og gjorde små forandringer med tanke på hvilke år som skulle regnes som skuddår. Samtidig ble det også innført en reform i kirkens måte å regne seg frem til månesyklusene på, og man la dermed påsken til andre tider enn etter den julianske kalenderen. Fortsatt brukes imidlertid den julianske kalenderen av brorparten av De ortodokse kirkene. 

7 timer siden, stan skrev:

I bibelsk tid ble den jødiske kalenderen benyttet. 

Systemet med 365 dager og skuddår ble innført noen år  før Kristi fødsel. 

Så både Jesus og forfatterene av bøkene i det nye testamentet levde med begge, siden jødene var en del av Romerriket. 

Dette har du rett i. Jeg vil bare tilføye at den jødiske kalenderen, som etter at Palestina ble innlemmet i Romerriket utelukkende hadde en religiøs funksjon, var en såkalt lunisolarkalender. Det vil si at den var basert både på månes og solens omløp. Som standard hadde den jødiske kalenderen 12 måneder. Men, i stedenfor å benytte seg av et system med skuddårsdager, opererte man istedenfor med skuddårsmåneder. Syv ganger per nittende år fikk man derfor en kalender med 13 måneder istedenfor 12.  

Endret av Pterinochilus
  • Liker 2
Skrevet

Så vidt jeg vet, står det ikke noe sted i Bibelen at Gud erklærer at året har en viss lengde, eller for den del at året skal være delt inn i måneder med bestemte navn.

Selve navnet "måned" refererer jo bare til månefaser, og allerede i 1. Mosebok kap. 7 snakkes det om "måneder", men da bare med nummer ("den andre måneden" osv). I 2. Mosebok kap.12 står det at Gud befalte at den inneværende måneden skulle regnes som den første i året for å markere utgangen fra Egypt (påske), så da må man allerede ha brukt en kalender som delte året inn i måneder.

Det vi ellers vet om år og måneder i Bibelen, er det vi kan lese utfra beskrivelsene av kalenderen. Det er tydelig at de visste godt at året var litt over 365 dager langt, siden kalenderen inneholdt spesialregler for å tilpasse månedene årets lengde.

Månedene i den jødiske kalenderen var basert på månefaser. Det betyr at en måned hadde enten 29 eller 30 dager, siden det er 29,5 dager mellom hver nymåne. I riktig gammel tid ble dette bestemt ved observasjon: Når det ble rapportert til de religiøse lederne at noen med sikkerhet hadde sett tegn til nymåne, da ble den 1. i den nye måneden utropt. (Det hjalp sikkert at det jødiske døgnet begynte ved solnedgang, slik at det i det minste var mørkt.)

Det var tolv slike måneder i et normalår, men disse månedene dekket da ikke et helt solår. Kalenderen hadde derfor en skuddårsmåned som ble satt inn jevnlig for å holde måneder og årstider noenlunde synkronisert. Denne måneden hadde ikke noe eget navn, man bare "gjentok" måneden Adar slik at man i skuddåret fikk Adar 1 etterfulgt av Adar 2. Denne måneden ble satt inn etter et bestemt system som innebar at den dukket opp 7 ganger i løpet av en 19-årsperiode.

Hvis du søker på "hebrew calender" eller "jewish calender" vil du finne mer detaljer om dette.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...