Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

For å si det som Lennon: Forestill deg verden uten religioner av noe slag. Hva ser du da?

Videoannonse
Annonse
Skrevet

En utrolig kjedelig verden som strengt tatt ikke er så mye bedre...

Gjest Valhalla
Skrevet

Hadde du spurt om en verden uten monoteistiske ørkenreligioner kunne jeg svart.

Skrevet

Religionskriger hadde ikke eksistert. Men vi mennesker hadde sikkert funnet noe annet spennede å krige om.

Gjest Hillary..
Skrevet
Religionskriger hadde ikke eksistert. Men vi mennesker hadde sikkert funnet noe annet spennede å krige om.

Ja, for hva er egentlig såkalte religionskriger???

Skrevet

Jeg ser mennesker som ikke tenker på ting som ikke er umiddelbart tilgjengelig for dem. Religioner er bare manifister over de store spørsmål, utviklet over en lengre periode.

Skrevet

Mennesker har et behov for å tro på noe, så en verden uten religioner kan jeg i grunnen ikke forestille meg. Forskjellige kulturer tror forskjellige ting, dermed forskjellige religioner.

Svært mange mennesker finner meningen med livet i religionen sin, de henter styrke i troen. Tro er positivt, religion er positivt, det mener jeg selv om jeg ikke er personlig kristen selv.

Mange kriger kalles religionskriger, men hadde ikke religionen vært krigens årsak, så hadde nok noe annet vært det. Folk har slåss i hele verdens historie og kommer nok til å fortsette med det så lenge den kloden eksisterer.

Grusomme handlinger og overgrep utføres også i en eller annen guds navn - hadde vi ikke hatt religionen hadde vi like fullt hatt grusomme handlinger. Mennesket i seg selv har ondskap nok.

Skrevet

Interessant spørsmål.

Tror ikke det hadde vært noe annerledes. Alle har vi en overbevisning om hva som er rett og galt (uten at den trenger å være knyttet til religion) som vi handler etter, som andre er uenig i.

Gjest NOMADEN
Skrevet

Jorden hadde vært et bedre sted uten islam. Islam pålegger sine tilhengere Jihad. Politisk ukorrekt ja, men sant.

Skrevet

Noen mennesker ville i hvert fall ha følt seg mindre kneblet og bundet om de ikke hadde hatt troen sin hengende over seg som en trussel om fortapelse.

Gjest TomKrus
Skrevet

Det ville fortsatt vært mennesker her, så intet nytt under solen, tipper jeg.

Skrevet
Interessant spørsmål.

Tror ikke det hadde vært noe annerledes. Alle har vi en overbevisning om hva som er rett og galt (uten at den trenger å være knyttet til religion) som vi handler etter, som andre er uenig i.

:)

Enig med deg.

Det vil jo være tragisk hvis den eneste grunnen til at folk oppfører seg anstendig er et håp om belønning eller en sterk frykt for en straffende Gud.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...