AnonymBruker Skrevet 20. november 2015 #1 Skrevet 20. november 2015 Hadde et partyknull forrige helg og tror det er best å sjekke meg, men hvordan gjør jeg det? Og hva bør jeg sjekke meg mot?Har hørt at det holder å sende inn urinprøver i disse dager? Anonymkode: 5a6a1...7f4
frk91 Skrevet 20. november 2015 #2 Skrevet 20. november 2015 Du må vente 14 dager før du tester deg for at prøven skal bli mest mulig sikker.Det vanligste er å bare teste seg for klamydia, da drar du til legen og avlegger en urinprøve/tar med urinprøven på legetimen. Har aldri testet meg for andre ting, så vet ikke helt hvordan det foregår. Men de aller fleste tester seg bare for klamydia etter et ons.
AnonymBruker Skrevet 20. november 2015 #3 Skrevet 20. november 2015 Du må vente 14 dager før du tester deg for at prøven skal bli mest mulig sikker.Det vanligste er å bare teste seg for klamydia, da drar du til legen og avlegger en urinprøve/tar med urinprøven på legetimen. Har aldri testet meg for andre ting, så vet ikke helt hvordan det foregår. Men de aller fleste tester seg bare for klamydia etter et ons.Hvorfor det egentlig? Er det nesten ingen andre sykdommer der ute? Anonymkode: 5a6a1...7f4
frk91 Skrevet 20. november 2015 #4 Skrevet 20. november 2015 Jo men klamydia er den mest vanlige kjønnssykdommen. Du kan også teste deg for gonore, syfilis, herpes og kjønnsvorter, men det er ikke like vanlig å bli smittet av disse. Legen min anbefalte meg å ikke sjekke meg for herpes før jeg fikk symptomer på sykdommen, fordi såpass mange har herpes i kroppen uten å vite om det. Og om jeg da hadde fått vite at jeg har herpes, så ville det bli et stort nederlag for meg. Samme med kjønnsvorter, det hadde vært helt forferdelig å vite at jeg hadde sykdommen i meg, selv om jeg aldri hadde hatt utbrudd.
Ferny Skrevet 20. november 2015 #5 Skrevet 20. november 2015 Jo men klamydia er den mest vanlige kjønnssykdommen. Du kan også teste deg for gonore, syfilis, herpes og kjønnsvorter, men det er ikke like vanlig å bli smittet av disse. Legen min anbefalte meg å ikke sjekke meg for herpes før jeg fikk symptomer på sykdommen, fordi såpass mange har herpes i kroppen uten å vite om det. Og om jeg da hadde fått vite at jeg har herpes, så ville det bli et stort nederlag for meg. Samme med kjønnsvorter, det hadde vært helt forferdelig å vite at jeg hadde sykdommen i meg, selv om jeg aldri hadde hatt utbrudd. Vel, "lykkelig uvitende" da... i så fall bør du bruke kondom fremover med alle du ligger med. Du kan jo smitte en partner som igjen smitter andre som får utbrudd og andre plager. Litt korttenkt å tro at det er like greit å ikke vite. Du kan jo være smittet og utsette andre for smitten selv om du ikke vet. 1
frk91 Skrevet 20. november 2015 #6 Skrevet 20. november 2015 Vel, "lykkelig uvitende" da... i så fall bør du bruke kondom fremover med alle du ligger med. Du kan jo smitte en partner som igjen smitter andre som får utbrudd og andre plager. Litt korttenkt å tro at det er like greit å ikke vite. Du kan jo være smittet og utsette andre for smitten selv om du ikke vet.Vel nå gjelder ikke akkurat herpes-biten av innlegget mitt meg selv, da jeg har sykdommen. Men legen forklarte meg hvorfor han anbefalte folk å ikke teste seg før de hadde symptomer. Man kan selvfølgelig teste seg, om man absolutt vil vite. 1
Gjest Honeyblossom Skrevet 20. november 2015 #7 Skrevet 20. november 2015 Klamydia, Mycoplasma og Gonoré er vel det du kan teste deg for med en urinprøve. Ville først og fremst testet for Klamydia siden det er den mest vanlige, men hvis du ønsker så kan du be om å bli testet for de andre også.Da jeg var og testet meg anbefalte legen at jeg tok både for Klamydia og Mycoplasma.
LittDiva Skrevet 21. november 2015 #8 Skrevet 21. november 2015 Om du bor i Oslo , så Olafia. De tar også hiv og hepp testene .
AnonymBruker Skrevet 21. november 2015 #9 Skrevet 21. november 2015 Det er riktig at du må vente 14 dager før du kan teste deg, det er pga prøvene er ikke sikre før den tid.Det holder ikke å kun ta en urinprøve, det dekker kun klamydia, og i noen tilfeller mycoplasma.Gonore har blitt mer og mer vanlig, og herpesviruset er jo noe 80% har, så jeg ville dratt til klinikken for en fullsjekk inkludert blodprøve for hiv. Hvis du bor i Oslo kan du gjøre dette gratis på Olafia klinikken. Der går jeg hver gang jeg skifter partner, og alle er voksne og der for sin seksuelle helse så det er ikke flaut eller noe I andre byer er det også sexklinikker, men en fastlege eller gynekolog kan også ta disse prøvene for deg.Olafia tilbyr også hjemme-testing der de sender deg et urin kit som du sender i retur, men som sagt urinprøver kan kun teste klamydia og mycoplasma og det er jo mye annet i jungelen man kan få. Anonymkode: 67e8d...e7c
peppermyntete Skrevet 21. november 2015 #10 Skrevet 21. november 2015 Vel, "lykkelig uvitende" da... i så fall bør du bruke kondom fremover med alle du ligger med. Du kan jo smitte en partner som igjen smitter andre som får utbrudd og andre plager. Litt korttenkt å tro at det er like greit å ikke vite. Du kan jo være smittet og utsette andre for smitten selv om du ikke vet.Det hjelper jo ikke å teste for herpes med mindre man har utbrudd da, det vises jo om man kun har på leppene også og da er man like langt.
Ferny Skrevet 21. november 2015 #11 Skrevet 21. november 2015 Det hjelper jo ikke å teste for herpes med mindre man har utbrudd da, det vises jo om man kun har på leppene også og da er man like langt. Tenkte på det at hun utelukkende testet seg for klamydia, og ingenting annet. Ikke herpes spesifikt...
peppermyntete Skrevet 21. november 2015 #12 Skrevet 21. november 2015 Tenkte på det at hun utelukkende testet seg for klamydia, og ingenting annet. Ikke herpes spesifikt...Det var vel i samråd med lege? Uansett har hun vel kjæreste nå ettersom jeg har lest her inne, så det er jo ingen fare for å smitte masse folk med noe som helst.
Ferny Skrevet 21. november 2015 #13 Skrevet 21. november 2015 Det var vel i samråd med lege? Uansett har hun vel kjæreste nå ettersom jeg har lest her inne, så det er jo ingen fare for å smitte masse folk med noe som helst. Ja, men hun gir råd til en som har hatt et "partyknull" - så tenker at å følge hennes eksempel i en sånn situasjon blir feil.
peppermyntete Skrevet 21. november 2015 #14 Skrevet 21. november 2015 Ja, men hun gir råd til en som har hatt et "partyknull" - så tenker at å følge hennes eksempel i en sånn situasjon blir feil.Joda, men klamydia regnes vel fortsatt som verstingen siden det er den som gjør deg steril.
AnonymBruker Skrevet 21. november 2015 #15 Skrevet 21. november 2015 Mycoplasma er snart like vanlig som klamydia... Det gir de samme symptomene og bivirkninger som klamydia dessverre... Er bare og dra til legen og be om test etter ons. Anonymkode: ef2cd...dd4
AnonymBruker Skrevet 21. november 2015 #16 Skrevet 21. november 2015 Jo men klamydia er den mest vanlige kjønnssykdommen. Du kan også teste deg for gonore, syfilis, herpes og kjønnsvorter, men det er ikke like vanlig å bli smittet av disse. Legen min anbefalte meg å ikke sjekke meg for herpes før jeg fikk symptomer på sykdommen, fordi såpass mange har herpes i kroppen uten å vite om det. Og om jeg da hadde fått vite at jeg har herpes, så ville det bli et stort nederlag for meg. Samme med kjønnsvorter, det hadde vært helt forferdelig å vite at jeg hadde sykdommen i meg, selv om jeg aldri hadde hatt utbrudd. Legen anbefalte deg altså å gå rundt som en vandrende smittespreder? Anonymkode: 5a6a1...7f4
AnonymBruker Skrevet 21. november 2015 #17 Skrevet 21. november 2015 Om du bor i Oslo , så Olafia. De tar også hiv og hepp testene . Bare urinprøve eller? Anonymkode: 5a6a1...7f4
frk91 Skrevet 21. november 2015 #18 Skrevet 21. november 2015 Ja, men hun gir råd til en som har hatt et "partyknull" - så tenker at å følge hennes eksempel i en sånn situasjon blir feil.Unnskyld meg? Jeg ga ikke råd om at hun ikke burde teste seg, men hva legen min sa til meg. Selvfølgelig kan man teste seg for alt mulig +hiv hver gang man har ubeskyttet sex, men klamydia er den mest vanlige sykdommen å teste seg for. Klamydia er også den farligste kjønnssykdommen, fordi den kan føre til sterilitet, så derfor er den viktigst å teste seg for.
AnonymBruker Skrevet 21. november 2015 #19 Skrevet 21. november 2015 OK, hva er adressen til den siden jeg kan bestille urinprøve på nettet? Anonymkode: 5a6a1...7f4
LittDiva Skrevet 21. november 2015 #20 Skrevet 21. november 2015 Bare urinprøve eller?Anonymkode: 5a6a1...7f4det må en blodprøve til.
Fremhevede innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå