Gå til innhold

Oppskrift på hjemmelaget karamellpudding


Anbefalte innlegg

Skrevet

Trenger oppskrift på en god karamellpudding. Skal ha arrangere vår første jul i år, så jeg har lyst til å prøve meg litt i forkant (ikke det at gubben protestrer på det :wink: )

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Karamellpudding

1 liter melk

5 egg

5 eggeplommer

90 g sukker

1 vaniljestang

sukker

Lag karamell i bunnen av formen. La sukkeret få en mørk kulør. Del vaniljestangen, skrap ut frøene og ha i melken. Varm melken til 60-70 grader. Visp sammen eggene med sukker. Hell i den varme melken. Rør sammen før den siktes og helles over i formen. Sett formen i vannbad. Ovnstemperatur: 150 grader. Steketid: 1-1,5 time.

Hjemmelaget karamellpudding (12 porsjoner)

Lages dagen før selskapet. Bruk 2 former á 1 liter eller 1 form som rommer 2 liter

4 dl sukker til glasering av form

10 egg

8 dl melk eller Vikingmelk

4 dl kremfløte

8 ss sukker

2 vaniljestenger eller 2 ts vaniljesukker

Ha sukkeret i en randform, og sett den på en middels varm kokeplate. Varm opp sukkeret til det har smeltet og er kastanjebrunt. Bruk grytekluter. Drei formen av og til slik at den blir jevnt glasert. Kok opp melk, fløte, sukker og frøene fra en vaniljestang. Avkjøl blandingen noe og rør inn lett sammenpiskede egg. Sil blandingen over i den glaserte formen. La formen stå i 10 minutter før den settes i ovnen (Røren "setter" seg og hindrer luftbobler i puddingen). Stek karamellpuddingen ved 125 grader i vannbad (dvs. at formen står i langpanne med vann inni ovnen) i ca. 1 ½-2 timer. Mot slutten av steketiden kan du kjenne med baksiden av ei vætet spiseskje om overflaten er fast (gir motstand). I så fall er puddingen ferdig. Avkjøl karamellpuddingen i formene til neste dag. Hvelv dem på fat med kant, for det har dannet seg mye karamellsaus rundt puddingen.

Skrevet

En av oppskriftene som ligger her inne fra før er helt genial - kan prøve å finne den hvis ikke di vil bruke en av de over da. :)

Skrevet

Karamellpudding (6 porsj.)

125 g sukker

2 dl kremfløte

4 dl H-melk

1 vaniljestang

4 egg

1 ½ dl kremfløte

Ha sukkeret i en brødform og brun det direkte på middels varm plate til sukkeret har smeltet. Kok opp fløte og melk sammen med en splittet vaniljestang. Avkjøl blandingen.

Rør forsiktig inn de lett sammenvispede eggene. Sil blandingen i formen. Sett en langpanne i 200 grader ovn og fyll 3/4 full med kokende vann. Sett inn brødformen og skru ned varmen til 125 grader etter 10 minutter. La puddingen stå i ovnen til den har stivnet. Den skal kjennes fast når du trykker lett på den med baksiden av en vætet skje. Avkjøl puddingen til neste dag. Hvelv ut på et fat og pynt med vispet kremfløte.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...