Gjest frustert Skrevet 24. september 2004 #1 Skrevet 24. september 2004 jeg tjener mer enn min mann, og er flinkere til å spare enn han. Vi deler ca 50/50 på felles utgifter og har egne utgifter utenom, så det fungerer greit....... Men, hvordan gjør dere det med andre "felles" tugifter, eks julegaver til familien, bursdagsgaver, ferier oav. Han har aldri penger til det, etter at utgifter er trukket fra, så bruker han det resterende til hobby, og det må han jo få lov til.... Men da blir det som regel jeg som tar de andre utgiftene..det er jo ikke riktig.. Tenker på å dele sånn at han betaler alt som har med hans familie å gjøre og jeg for min... men det er jo tungvindt.. Det er det eneste vi kranger om, penger og atter penger, ... er redd for at det tar livet av forholdet!!! noen som har forslag.....
Gjest lmari Skrevet 24. september 2004 #2 Skrevet 24. september 2004 Vi deler alle sånne utgifter 50-50, selv om jeg tjener bittelitt bedre og han er flinkere til å spare enn meg.... Går det kanskje an å bestemme dere for en sum som dere skal bruke på bursdagsgaver? At vanlige bursdager tilsier en gave på 200 kroner, feks? Så er det lettere også for han å planlegge?
Gjest Madam Felle Skrevet 24. september 2004 #3 Skrevet 24. september 2004 Vi har felles økonomi, go dermed blir alle utgifter felles også.
Ingeborg Skrevet 24. september 2004 #4 Skrevet 24. september 2004 Jeg tjener absolutt mer enn mannen min for tida (jeg jobber full stilling, han litt under 50%). Jeg dekker utgiftene til huset, han tar andre regninger. Andre utgifter, gaver og sånt, deler vi sånn at han dekker når det er hans familie/venner, jeg tar det til min familie. Og så er det nok jeg som tar noen av de største investeringene til møbler etc., men det gjør meg ikke så mye.
aline Skrevet 24. september 2004 #5 Skrevet 24. september 2004 jeg tjener mer enn min mann, og er flinkere til å spare enn han. Vi deler ca 50/50 på felles utgifter og har egne utgifter utenom, så det fungerer greit......... Da kan dere vel enten sette av en pott for gaver på felles utgifter som dere deler 50/50, eller dere må legge om den "felles" delen av økonomien. Tjener du mye mer en ham? dersom du tjener såpass at du faktisk har råd til å både kose deg/bruke penger på hobbyene dine + spare godt med penger, og han er rakafant når han har brukt sine "tilovers"-penger på hobbyting, så blir det jo en skjev fordeling? dere betaler like mye felles, men når det er gjort, så sitter du igjen med muligheter han bare kan drømme om. Det kan vel lett føles feil for ham, da må økonomien på gaver settes etter hva HAN har råd til å yte, ikke hva du/dere synes gavene BØR koste. jeg var slik før at jeg mente 50/50 var eneste rette, ellers følte jeg at jeg "skyldte" partneren noe dersom han betalte mer en meg. Men det ble jo da slik at siden han tjente mer en meg, så ville jo han ha råd til å gjøre all verdens etter faste utgifter, OG ønske at JEG var med på dette "all verdens", mens jeg egentlig ikke hadde særlig mye igjen etter faste utgifter, fordi jeg ikke tjente like godt. alt "utenom" må jo da legges opp etter hva den "fattigste" parten har råd til, ellers blir det en stadig krangel ja, selvfølgelig blir det det. Det er ikke kult å alltid være blakk, når partneren din stadig vil ditt og datt og har god råd til det. kanskje ikke 50/50 er like rett bestandig? når inntekten ikke er 50/50? om du skjønner?
Gjest allium Skrevet 24. september 2004 #6 Skrevet 24. september 2004 Tenker på å dele sånn at han betaler alt som har med hans familie å gjøre og jeg for min... men det er jo tungvindt.. Hvorfor er det tungvint ? Sånn har vi pleid å gjøre det, jeg synes det er en grei måte. Så får han ansvaret for anskaffelsen også, altfor mange kvinner jeg kjenner sitter med ansvaret for alle julegaver og stresser livet av seg i desember. Hvis han har for lite penger, synes jeg heller dere skal vurdere en annen fordeling av fellesutgiftene. F.eks. prosentvis etter inntekt. Hvis du tjener dobbelt så mye, betaler du også dobbelt så mye. Du sitter likevel igjen med mer enn han.
Arkana Skrevet 24. september 2004 #7 Skrevet 24. september 2004 Jeg synes at en 50-50 deling av utgiftene er veldig urettferdig og hadde jeg vært din mann hadde jeg aldri godtatt det. Du som tjener mest skal også betale mest, det sier seg selv for meg i allefall. Hvis du f.eks. tjener 60% av felles inntekt så skal du betale 60% av utgiftene, på denne måten sitter dere begge igjen med noe til privat bruk. Det er ikke rettferdig at han skal bruke hele sin inntekt på felles utgifter og ikke ha noe igjen, mens du kan fråtse i penger til eget forbruk.
Gjest Laban ikke innl Skrevet 24. september 2004 #8 Skrevet 24. september 2004 Synes aline har noen gode poenger. Imidlertid kan det jo hende at mannens hobby er spesielt dyr, og da synes jeg det blir noe annet. Bruker han flere tusen i måneden på hobbyen sin, er det kanskje ikke så rart hun blir litt irritert, eller?
aline Skrevet 24. september 2004 #9 Skrevet 24. september 2004 sant Laban, det hele bunner jo ut i hvor mye mer hun tjener, og hvor mye de begge sitter igjen med etterpå til eget forbruk.
Gjest frustert Skrevet 24. september 2004 #10 Skrevet 24. september 2004 takk for mange innlegg... Det er ikke snakk om at jeg fråtser i penger og han er blakk... Jeg har mere "tivoli" penger enn han, så har han en meget dyr hobby, BIL, som han ikke nøler med å bruke penger på. Men å spare til hvitevarer det klarer han ikke..... Så da føles det litt urettferdig at jeg må betale mer enn han ... jeg vil også bruke penger på meg selv!!
Varja Skrevet 24. september 2004 #11 Skrevet 24. september 2004 I utgangspunktet synes jeg man burde ha felles økonomi når man er gift. Er liksom morsommere å dra lasset samme og bygge et felles hjem og fremtid enn å sitte å telle regninger og fordele prosenter. Når det er sagt så er det jo ikke i alle tilfeller dette fungerer. Det forutsetter at begge har rimelig respekt for den andre og at man finner en balanse mellom hva man kan "kjøpe til seg selv" til hobbier etc. og hva man bør konferere med den andre om. Husker det var et innlegg før der en av partene kjøpte dyre merkeklær og CDer ustanselig med det resultat at hun som pleide kjøpe inn mat og ting til barna osv. måtte spinke og spare hele tiden. Sånn bør man jo heller ikke ha det. Da er det kanskje bedre å dele konkret på nødvendige utgifter. Synes også dere bør ta andre ting med i "regnskapet", ikke bare øknomi. Du sier at du tjener mer, kanskje han henter og bringer barna i barnehagen eller gjør noe vedlikehold på huset etc. Alle bidrag er viktige når en familie skal fungere sammen. Ikke bare økonomien. Et viktig element her er jo om du sparer til dere begge, for eksempel til felles bolig, ferie, barnas utdannelse, økonomisk buffer etc. eller om det bare til deg selv. Uff, dette ble visst et langt svar. Som sagt, mange hensyn å ta selvom man i utgangspunktet er for den ene eller andre løsningen i hverdagen.
aline Skrevet 24. september 2004 #12 Skrevet 24. september 2004 Frustert: DET blir jo en annen sak. Da må dere vel bare sette av en sum pr mnd som er like faste og like felles som andre utgifter, disse går til å dekke gaver og uforutsette hendelser som dere begge skal kjøpe. du skal ikke handle alle møblene bare fordi du sparer istedenfor å bruke opp pengene dine. men neste gang dere da trenger noe, så lar du være å kjøpe, la være å innvolvere ham i dine sparepenger. Dere bestemmer dere sammen om at nå trenger vi så og så mye penger til dette, og når dere begge har penger nok til deres del, så kjøper dere det. poenget er jo at begge skal sitte igjen med like mye etter at ALLE de felles utgiftene er betalt. Hvordan dere velger å bruke pengene etter felles utgifter er jo opp til hver enkelt.
Varja Skrevet 24. september 2004 #13 Skrevet 24. september 2004 Hei hovedinnlegger, Så ikke at du hadde skrevet igjen før jeg sendte det forrige svaret mitt. Nå har du jo egentlig oppklart mye av det jeg tenkte på med mitt innlegg. Synes ikke det er riktig at du ikke har noen penger å bruke på deg selv. Det ville jo vært veldig urettferdig selvom det var du som tjente minst også. Håper dere finner en ordning!
aline Skrevet 24. september 2004 #14 Skrevet 24. september 2004 men igjen, dersom hans hobby som han bruker mye penger på er bil, er det da en hobby som også du nyter godt av? er det "familiebilen" han legger pengene sine i? noe som egentlig er "felles" det også? for dersom han står for alle utgifter på en bil som er viktig i fellesskapet, så er det jo greit at du skipper inn penger på andre ting som er for fellesskapet?
Gjest frustrert Skrevet 24. september 2004 #15 Skrevet 24. september 2004 men igjen, dersom hans hobby som han bruker mye penger på er bil, er det da en hobby som også du nyter godt av? joda, jeg liker å sitte på når det går litt fort i svingene, men det er ingen nødvendighet er det "familiebilen" han legger pengene sine i? noe som egentlig er "felles" det også? nei, ikke familie bilen (vi har ingen barn) jeg har egen bil for dersom han står for alle utgifter på en bil som er viktig i fellesskapet, så er det jo greit at du skipper inn penger på andre ting som er for fellesskapet? hadde det vært penger til nødvendig vedlikehold...så greit. Men ikke når han må ha de bremseskivene fordi de er best, eller må ha ditt og datt som er ekstra utstyr.... men som sagt det er en hobby.
aline Skrevet 24. september 2004 #16 Skrevet 24. september 2004 ..hadde det vært penger til nødvendig vedlikehold...så greit. Men ikke når han må ha de bremseskivene fordi de er best, eller må ha ditt og datt som er ekstra utstyr.... men som sagt det er en hobby. enig, om det er mer en han trenger, når dere har andre felles ting dere MÅ ha, så blir det feil. alt som er felles og faktisk nødvendig, bør deles, (også gaver, vaskemaskiner etc ) før "egne lommepenger" brukes på hva en selv vil.
Gjest annen gjest Skrevet 24. september 2004 #17 Skrevet 24. september 2004 Vi deler felles utgifter 60/40 ihht inntektene våre. Når det gjelder gaver: Jeg har mye større familie enn han og det blir derfor mange flere gaver til "min side". Han pleide å kjøpe dobbelt så dyre gaver til sine få familiemedlemmer til jul. Vi har fortsatt å gjøre det slik vi gjorde før vi ble sammen, jeg kjøper til mine og han kjøper til sine. Eneste forskjellen er at vi begge har fått et navn ekstra å skrive på "fra"-lappen.
Gjest matronen Skrevet 24. september 2004 #18 Skrevet 24. september 2004 Nå er vi mennesker alle forskjellige i hvordan vi klarer å holde orden på økonomien, enkelte styrer den fint og andre greier ikke det like bra. Hvis jeg og min samboer hadde hatt felles konto hadde vi konstant vært blakke. Vi har hver vår konto (og jeg hadde egen konto i 11 år før jeg traff han) og jeg har alltid penger igjen før neste lønning, det har ikke den andre parten. Jeg synes derfor løsningen med å opprette en felles konto vi kan bruke til alle felles utgifter var en kjempefin løsning. Den skal jeg lufte hjemme. Min samboer er nemlig sur fordi at han føler at han ikke har oversikt over mye JEG har igjen hele tiden, men jeg kan ikke si akkurat hvor mye jeg har igjen for da fortsetter han å øse ut, for da har jo jeg penger. Så det er en måte å gjøre han mere økonomisk på. Og det er liksom min feil at han er blakk siden han ikke har oversikt over hvor mye jeg har på konto. Vi deler på de standardregningene/utgiftene som følger med i en husholdning. Vi tjener like mye, men jeg er den som klarer å spare til ferier, ekstrautgifter og har til eget forbruk i tillegg. Det hadde vært flott med en felles økonomi, felles konto men det er ikke alle det passer for. Da får jeg heller fokusere på de andre positive egenskapene som "sløseren" min har.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå