AnonymBruker Skrevet 16. september 2015 #1 Skrevet 16. september 2015 Har egentlig ikke spist det før heller siden jeg vokste opp som vegetarianer. Skal ha svigerfamilie på middagsbesøk. Burde jeg fikse no desert eller er det ikke så viktig siden det er ukedag? Sjokolade/kjeks til kaffen etterpå?Anonymous poster hash: d6f61...79f
AnonymBruker Skrevet 16. september 2015 #2 Skrevet 16. september 2015 Google er din venn... det er raskere å google fårikål oppskrift for deg, og trykke på en av de tusen linkene du da får, enn det er for oss å skrive den til deg. Skal du lage fårikål på en ukedag, er det så? Det tar mange timer å koke, så om du har lite tid bør du lage den dagen i forveien. Den blir ofte bedre når den varmes dagen derpå. Dessert på en ukedag er ikke nødvendig, synes jeg. Da bør det isåfall være fruktsalat med kesam, eller noe litt sunt noe. Utskeielser i ukedagene er ikke nødvendig. Anonymous poster hash: 5659d...b25
Gjest Zeitgeist Skrevet 16. september 2015 #3 Skrevet 16. september 2015 Slik lager jeg fårikål: 1,5 - 2 kg lammekjøtt m/bein i stykker (bruker ofte lammenakke) 1-2 hodekål/hvitkål, kuttet i båter/store stykker Pepperkorn Sjøsalt (gjerne grovmalt) Litt hvetemel (valgfritt) Poteter, skrellet (velg faste og ikke melne) Vann I en stor kjele: Legg kjøtt, kål, og poteter lagvis. Strø noen pepperkorn, 1 ts salt og evt. 1 ss hvetemel mellom hvert lag til kjelen er full. Hell så i vann til vannet står ca. 2 cm fra kjeleranden. Sett på lokk, og la alt stå og putre over middelsvak varme i 2-4 timer. Som nevnt i innlegget over, så smaker fårikål best dagen etterpå. Jeg koker altså potetene sammen med kjøttet, fordi jeg synes at da smaker potetene best - men det er en smaksak. Kok potetene utenom hvis du vil. Du kan også ha i en terning eller to med grønnsaksbuljong, men da ville jeg ha latt være å ha i salt siden buljongen ofte er salt nok. Fårikål er mektig kost, så til dessert ville jeg ha servert noe lett og enkelt - bær med ostefløtekrem tilsatt lime, eple-/plommekake (med hjemmelaget vaniljesaus hvis du ønsker), eller sitronsorbet.
Gjest Overrasket Skrevet 16. september 2015 #4 Skrevet 16. september 2015 Fårikål er veldig rett frem. Jeg er nærmest vegetarianer, men jeg lager fårikål en gang hver sesong. Jeg synes litt lammebog blandet inn i det mindre fine fårikålkjøttet gjør susen. (Eller bare lammebog hvis jeg kun lager mat til meg selv). Selv hopper jeg over melet, jeg har aldri skjønt hva det gjør i fårikål. Jeg bruker nok langt mindre vann i enn i innlegget over, fordi når kålen kokes avgir den væske. Det danner seg en slags kål/lammekjøttkraft i kjelen, som er mer enn nok væske. Jeg liker å servere hovedretten med litt godt håndverksøl i glasset. Tilslørte bondepiker gjør seg som dessert etter et så typisk norsk måltid.
Gjest Zeitgeist Skrevet 16. september 2015 #5 Skrevet 16. september 2015 Fårikål er veldig rett frem. Jeg er nærmest vegetarianer, men jeg lager fårikål en gang hver sesong. Jeg synes litt lammebog blandet inn i det mindre fine fårikålkjøttet gjør susen. (Eller bare lammebog hvis jeg kun lager mat til meg selv). Selv hopper jeg over melet, jeg har aldri skjønt hva det gjør i fårikål. Jeg bruker nok langt mindre vann i enn i innlegget over, fordi når kålen kokes avgir den væske. Det danner seg en slags kål/lammekjøttkraft i kjelen, som er mer enn nok væske. Jeg liker å servere hovedretten med litt godt håndverksøl i glasset. Tilslørte bondepiker gjør seg som dessert etter et så typisk norsk måltid. Det stemmer - jeg har mer vann i siden jeg har poteter oppi, og de tar til seg en del væske. Melet er for å få en litt tykkere sjy/saus/kraft - med dette er en smaksak og slikt sett valgfritt.
Gjest Overrasket Skrevet 16. september 2015 #6 Skrevet 16. september 2015 Det stemmer - jeg har mer vann i siden jeg har poteter oppi, og de tar til seg en del væske. Melet er for å få en litt tykkere sjy/saus/kraft - med dette er en smaksak og slikt sett valgfritt. Mhh, men det er akkurat dét! Jeg legger bare potetene på toppen og legger lokket på. Så brukes dampen mer enn væsken til å koke potetene.
Gjest Zeitgeist Skrevet 16. september 2015 #7 Skrevet 16. september 2015 Mhh, men det er akkurat dét! Jeg legger bare potetene på toppen og legger lokket på. Så brukes dampen mer enn væsken til å koke potetene. Det må jeg prøve. Kanskje det fungerer bedre med nypoteter. Da jeg lagde fårikål i januar, fikk jeg bare tak i slike steinharde plutoniumpoteter på størrelse med barnehoder, og da må det sterkere lut til enn ren damp for å få de kokt (kunne sikkert ha høvlet potetene i fine skiver, men da smaker de ikke så godt). Å herreverden så lyst jeg har på fårikål nå!
AnonymBruker Skrevet 17. september 2015 #8 Skrevet 17. september 2015 Slenger meg på med ett ekatraspørsmål her jeg. Er det rødvin som gjelder til fårikål? Eller er det øl? Skal ha gjester i helgen og har aldri laget fårikål før😁Anonymous poster hash: 56d78...d45
Oppgitt78 Skrevet 17. september 2015 #9 Skrevet 17. september 2015 Det må jeg prøve. Kanskje det fungerer bedre med nypoteter. Da jeg lagde fårikål i januar, fikk jeg bare tak i slike steinharde plutoniumpoteter på størrelse med barnehoder, og da må det sterkere lut til enn ren damp for å få de kokt (kunne sikkert ha høvlet potetene i fine skiver, men da smaker de ikke så godt). Å herreverden så lyst jeg har på fårikål nå! Litt på sidelinjen av tråden, men jeg spør likevel.. Har du en god kilde til disse plutoniumspotetene? Jeg sliter med å finne poteter på størrelse med barnehoder her i distriktet!
Gjest Overrasket Skrevet 17. september 2015 #10 Skrevet 17. september 2015 (endret) Det må jeg prøve. Kanskje det fungerer bedre med nypoteter. Da jeg lagde fårikål i januar, fikk jeg bare tak i slike steinharde plutoniumpoteter på størrelse med barnehoder, og da må det sterkere lut til enn ren damp for å få de kokt (kunne sikkert ha høvlet potetene i fine skiver, men da smaker de ikke så godt). Å herreverden så lyst jeg har på fårikål nå! Nypoteter, ja! Det glemte jeg å spesifisere. Slenger meg på med ett ekatraspørsmål her jeg. Er det rødvin som gjelder til fårikål? Eller er det øl? Skal ha gjester i helgen og har aldri laget fårikål førAnonymous poster hash: 56d78...d45 Personlig ville jeg aldri valgt rødvin til fårikål. Det er en selvfølge til mange andre lammeretter, men blandingen av får og kål er litt unik. For meg, og mange jeg kjenner, passer litt ekstra godt øl aller best. Fra vinverdenen ville jeg tittet i hvitvinshyllene. Velger du vin er det bedre å finne vin som ikke slår i hjel smaken av fårikål (oftest hvitvin), fremfor at smakene kolliderer eller konkurrerer med hverandre (oftest rødvin). Altså at fårikålen er det viktigste i smaksbildet, og vinen bare er en hyggelig men svak undertone. Uff, nei. Velg øl (men ikke det lyseste og billigste). Endret 17. september 2015 av Overrasket
AnonymBruker Skrevet 17. september 2015 #11 Skrevet 17. september 2015 Nypoteter, ja! Det glemte jeg å spesifisere. Personlig ville jeg aldri valgt rødvin til fårikål. Det er en selvfølge til mange andre lammeretter, men blandingen av får og kål er litt unik. For meg, og mange jeg kjenner, passer litt ekstra godt øl aller best. Fra vinverdenen ville jeg tittet i hvitvinshyllene. Velger du vin er det bedre å finne vin som ikke slår i hjel smaken av fårikål (oftest hvitvin), fremfor at smakene kolliderer eller konkurrerer med hverandre (oftest rødvin). Altså at fårikålen er det viktigste i smaksbildet, og vinen bare er en hyggelig men svak undertone. Uff, nei. Velg øl (men ikke det lyseste og billigste). Supert, tusen takk for informativt svar! Da blir det øl!Anonymous poster hash: 56d78...d45
Aricia Skrevet 17. september 2015 #12 Skrevet 17. september 2015 Enig i vinbetraktningene over her. Hvis jeg skulle drukket vin til fårikål ville jeg prøved en Alsace-riesling, eller kanskje en sylvaner.
Gjest Overrasket Skrevet 17. september 2015 #13 Skrevet 17. september 2015 Enig i vinbetraktningene over her. Hvis jeg skulle drukket vin til fårikål ville jeg prøved en Alsace-riesling, eller kanskje en sylvaner. Ja, Alsace-riesling! Eller hvis man vil våge seg på noe mer ukjent: Tørr, ungarsk furmint.
AnonymBruker Skrevet 17. september 2015 #14 Skrevet 17. september 2015 Nypoteter, ja! Det glemte jeg å spesifisere. Personlig ville jeg aldri valgt rødvin til fårikål. Det er en selvfølge til mange andre lammeretter, men blandingen av får og kål er litt unik. For meg, og mange jeg kjenner, passer litt ekstra godt øl aller best. Fra vinverdenen ville jeg tittet i hvitvinshyllene. Velger du vin er det bedre å finne vin som ikke slår i hjel smaken av fårikål (oftest hvitvin), fremfor at smakene kolliderer eller konkurrerer med hverandre (oftest rødvin). Altså at fårikålen er det viktigste i smaksbildet, og vinen bare er en hyggelig men svak undertone. Uff, nei. Velg øl (men ikke det lyseste og billigste). ... og så kanskje en aldri så liten akevitt? Bare for å hjelpe til å fordøye fettet, altså ... Anonymous poster hash: 25572...9b4 2
Gjest Overrasket Skrevet 17. september 2015 #15 Skrevet 17. september 2015 ... og så kanskje en aldri så liten akevitt? Bare for å hjelpe til å fordøye fettet, altså ... Anonymous poster hash: 25572...9b4 Akevitt, ja. Det har jeg ikke smakt på 12-14 år. Er det noe håndverksakevitt å anbefale på polet for tiden?
AnonymBruker Skrevet 17. september 2015 #16 Skrevet 17. september 2015 Akevitt, ja. Det har jeg ikke smakt på 12-14 år. Er det noe håndverksakevitt å anbefale på polet for tiden? Jeg er ingen kjenner, synes bare det kan være skikkelig godt i blant, så les anbefalingene mine med det i bakhodet. Jeg foretrekker akevitt med masse smak men moderat karvepreg. Av "standardakevittene" som er å få overalt synes jeg Gammel Opland er godt og passer til det meste. Av de litt mer lokalpregede er jeg glad i Drammensakevitt, Lauritz (fra Aass), og mener å huske at Egge hadde en nydelig en i fjor som jeg dessverre ikke husker navnet på. (Jeg er visst litt lokalpatriot når det gjelder drikkevarer ...) Trondhjemsakevitt er også godt, og Gilde har noen "finere" som selges på halvflasker og er lagret på spesialfat (det står en madeirafat-lagret en i barskapet her) som slett ikke er å forakte. Anonymous poster hash: 25572...9b4
Gjest Overrasket Skrevet 17. september 2015 #17 Skrevet 17. september 2015 det står en madeirafat-lagret en i barskapet her) som slett ikke er å forakte. Anonymous poster hash: 25572...9b4 Flott, er det en invitasjon, eller?
AnonymBruker Skrevet 17. september 2015 #18 Skrevet 17. september 2015 Flott, er det en invitasjon, eller? Mannen min sier OK, hvis han får være med. (Sorry, feil underforum, men jeg kunne ikke dy meg. ) Anonymous poster hash: 25572...9b4
AnonymBruker Skrevet 18. september 2015 #19 Skrevet 18. september 2015 Jeg legger fett-siden på kjøttet nederst slik at ingenting skal brenne seg fast Anonymous poster hash: 6f336...4bb
AnonymBruker Skrevet 19. september 2015 #20 Skrevet 19. september 2015 Poteter i gryta? Om det er plass til det er det for lite fårikål! Anonymous poster hash: 93091...f17
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå