Gå til innhold

Er dette normal oppførsel av en stefar?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei (har postet dette i 'Samfunn og verden' også men usikker på om det var riktig sted å poste dette, så da deler jeg det her også).

Er litt forvirret her. 

For noen år siden flyttet mamma med meg inn til sin nye kjæreste som er fra Spania. Han hadde da bodd noen år i Norge.

Da jeg var 17-18 år var jeg av personlige grunner ganske mye hjemme og traff ikke så veldig mange venner. 

Han var på den tiden veldig opptatt av hvorfor jeg "som var så pen" (i hans øyne) ikke hadde en haug med gutter etter meg og hvorfor jeg ikke hadde kjæreste. Jeg svarte da at jeg ikke var så interessert i en kjæreste akkurat da, og det skjønte han ikke hvorfor. Spurte da om jeg aldri tenkte på gutter og om jeg ikke ønsket nærhet. Jeg svarte bare: "Nei." 
Han ble enda mer overrasket og spurte meg om jeg aldri "eksperimenterte med meg selv alene på rommet mitt" og om jeg aldri "hadde varme følelser for noen gutter".

Denne samtalen gjentok seg 2-3 ganger til og alltid når mamma var på jobb.

Så ba han meg om å gi ham en klem. Jeg var for usikker på den tiden og kjente han heller ikke så godt ennå til å si han imot så jeg gjorde som han sa og lot han klemme meg. Han klemte meg ganske lenge og strøk meg over håret og ryggen, ned til hoftene og pustet litt tungt. Etter klemmen spurte han "Ja? Kjente du noe? Ingen varme i kroppen?" og jeg svarte selvfølgelig nei. Dette gjentok seg senere og han ba meg da i tillegg om å kysse han på kinnet. Svarte da også at jeg ikke kjente noen varme (hvorfor skulle jeg få slike følelser for stefaren min?).

På den tiden drev han også og så på kroppen min hele tiden og kommenterte den "sexy rumpa" mi veldig ofte, kommenterte utseendet mitt veldig mye og så på meg hele tiden.

En annen gang (fortsatt rundt 17-18 år) da jeg var alene hjemme med han så fikk jeg lov til å leke litt med DJ-greiene hans og han drev å lærte meg hvordan man bruker det. Han ga meg et glass sprit blandet med brus. 
Det var litt trangt der DJ-utstyret sto og han sto rett bak meg for å justere på DJ-utstyret og danset i takt med musikken og kom hele tiden tilfeldigvis borti rumpa mi med underlivet sitt og sto veldig nærme meg. Jeg stivnet til og ville slå han, dytte han vekk men klarte ikke gjøre noe. Det ble med det. Han hører mamma kommer hjem. Slår umiddelbart av musikken, tar glasset mitt inn på kjøkkenet og sier til meg "Dette her blir bare mellom oss", så går han ut og kysser mamma velkommen hjem og oppfører seg som om ingenting skulle ha skjedd. 

Han sier nå, etter at jeg har fortalt alt til mamma og ho har konfrontert han med dette at han kun ville hjelpe meg til å få varme følelser for gutter og at han ikke mente noe mer med det han gjorde. Han ville enkelt og greit bare hjelpe meg. Han unnskylder det hele med at i Spania, der hvor han kommer fra er det helt normalt å kunne være så åpen om tingene og at han var bekymret for at jeg ikke hadde noen kjæreste eller en gjeng med gutter som var interessert i meg.

Han skylder hele tiden på at det er mer vanlig i Spania å kommentere slike ting og at kulturene i Spania og Norge er forskjellige. Det jeg lurer på her er om dette er normal oppførsel i Spania eller om det bare er noe han bruker som unnskyldning. 
Jeg mener at dette er veldig feil å gjøre mot sin stedatter selv om det kun var meningen å hjelpe og vil tro at selv i Spania så er ikke dette akseptabelt. 

Jeg ønsker å høre deres meninger om dette og da helst fra de av dere som enten er spanske eller kjenner godt til spansk kultur. 

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Særlig.

Anonymous poster hash: 912fa...2e4

  • Liker 2
Skrevet

Særlig.

Anonymous poster hash: 912fa...2e4

Hva mener du?

Skrevet

Absolutt ikke greit, i Norge eller spania

  • Liker 8
Skrevet

Absolutt ikke greit, i Norge eller spania

Takk for svar! 

AnonymBruker
Skrevet

Hva mener du?

Ja, riktig.

Anonymous poster hash: 912fa...2e4

AnonymBruker
Skrevet

Hahaha, ja i spania driver fedrene å flørter med døttrene og kommenterer kroppene deres. Incest er en av de få tingene som er og har vært tabu i de aller fleste kulturer. Det gir ingen mening at oppførsel som kan assosieres eller feiltolkes for det er åpent akseptert noe sted

Anonymous poster hash: d7811...207

Skrevet

Dette er ikke greit av en stefar, uansett hvor han kommer fra.

  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Hva som er vanlig i den spanske kulturer vet jeg ikke, men hadde jeg vært sammen med en spanjol (eller annen mann) som gjorde noe slikt hadde jeg bedt han dra til h...... dersom han holdt på slik med min 17-årige datter. Det mannen gjorde anser jeg hverken som greit mot min datter eller meg.



Anonymous poster hash: d2d10...63b
  • Liker 1
AnonymBruker
Skrevet

Denne må jeg nesten svare på.

Min mor er spansk, min mann er spansk og jeg har bodd deler av livet mitt i Spania. Det du beskriver er IKKE vanlig i spanske familier og i den spanske kulturen forøvrig!!

Spanske menn kan være litt mer pågående og flørtende generelt, men IKKE til sine nærmeste slik du beskriver. Hans oppførsel er overhode ikke normal for en voksen mann uansett hvor han kommer fra.

Anonymous poster hash: f8221...d5d

  • Liker 6
Skrevet

Min venninne bodde i Spania en periode, og mange unge par der får ikke overnatte på samme rom i foreldrenes bolig når de er på besøk selv om de er voksne og forlovet og til og med samboere. De måtte være gifte, og det var vanlig at unge par snek seg bort til strender og skog osv for å ha sex. Spania er katolsk og liker å holde på fasaden. Det er ikke slik at foreldre og steforeldre vektlegger å støtte tenåringsbarnas seksuelle utvikling, som stefar påstår her. Å gjøre uønskede tilnærmelser er heller ikke noen måte å hjelpe en tenåring på, og det var godt moren din kom hjem da han prøvde å senke deg. Normale menn holder seg for gode til å trakke over grensene til en 17-18-åring, selv om det er normalt at de kan føle tiltrekning til en søt ung jente. At han stod i en familierolle til deg og utnyttet det, er sterkt skjerpende.

  • Liker 2
Skrevet

Veldig ugreit, uansett kultur.

Skrevet

Tusen takk for svar alle sammen. Skal vise de til min mor!  :blomst:

Skrevet

Nei æsj!! Er mor fortsatt sammen med grisen?

Skrevet

Nei æsj!! Er mor fortsatt sammen med grisen?

Ja, dessverre har han klart å overbevise henne om at han kun mente alt godt.

  • 2 uker senere...
Skrevet

Jeg er halvt spansk (født og vokst opp i Norge men tilbringer mye tid i Spania i løpet av et år), og mannfolkene i min familiene legger ikke an på meg. Kulturen i spania og syden generelt er annerledes ja, folk er mer sosiale, gutter og menn flørter, gir komplimenter osv. Gutter lærer å sjarmere jenter fra de kan gå, men ikke på en måte som er over grensa. Men incest derimot er det ikke kultur for. Hvis det du skriver er sant så er det tydelig at stefaren din kunne tenke seg å ha sex med deg, og moren din er en dust som ikke har gått fra han- mye fordi han vil bedra henne, men mest fordi han kunne tenke seg å knulle datteren hennes. 



Anonymous poster hash: 46040...613
  • Liker 3
Skrevet

Har hørt om flere tilfeller at stefedre får interesse for sine stedøtre og de legger opp til ting på måten HI beskriver. 

Skrevet

Vi skal ikke lengre enn til Oslo der mors kjæreste misbrukte og voldtok mors datter; ordførerkandidaten for AP Libe Rieber Mohn: http://www.aftenposten.no/nyheter/Ble-voldtatt-av-stefaren-7487649.html

Ps! Dette er ikke uthenging av en offentlig person da hele medie-Norge har omtalt saken med fullt navn og offeret har stått frem offentlig i TV og aviser. Dette er altså ikke harselering eller brudd på forumreglementet :-) :-) :-)

Positiv hilsen gjest ☀️☀️😄😄

Anonymous poster hash: 912fa...2e4

Skrevet

Jeg er voksen vil jeg påstå . 35 år . Men hvis jeg er med familiemedlemmer i Spania eller sør Amerika , så spør menn av min far eller onkel om de kan danse med meg . Aldri i livet om noen hadde nektet eller at det var nødvendig , men respekt. ( er fra sør Amerika). Så høres temmelig sprøtt ut det du beskriver.

Anonymous poster hash: cad5e...20d

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...