AnonymBruker Skrevet 29. juli 2015 #1 Skrevet 29. juli 2015 Har det noe å si om man ser på det toale kaloriunderskiddet for ei uke kontra for hver enkelt dag? Eller for å si det sånn, hvor mye har det å si om man en dag i uka ikke har underskudd, evnt ligger ca 200 over så lenge det blir underskudd totalt pr uke? Mener å ha vært borti at man får bedre fart på vektnedgangen om man har en "spisedag" i uka. Kroppen går ikke i "kriseforsvar". Dessuten er det jo lettere å holde seg til regimet om man vet man kan skeie ut bittelitt en dag i uka. Er sånn for min del. Bedre med en kontrollert "sprekk" i uka enn en kjempesmell og så droppe hele greia. Mange opplever jo dessuten at vektnedgangen kan flate ut i perioder. Og mange av disse kan jo da fortelle at det kan hjelpe med en "spisedag" da for å få fart på vektnedgangen igjen,Anonymous poster hash: 6dc5d...d97
Pringle Skrevet 29. juli 2015 #2 Skrevet 29. juli 2015 Vekta avhenger av det totale kaloriinntaket over tid. Hvordan man best fordeler matinntaket gjennom dagen og uka, avhenger av hva man foretrekker, det er ingen fasit. Spisemønsteret kan gjøre det lettere eller vanskeligere å holde seg til de tilmålte kaloriene, men ut over det har ikke "spisedager" noen effekt på vekta, verken positivt eller negativt. Det kriseforsvaret som gjerne omtales som "sparebluss" inntrer først over lengre tid med veldig lavt kaloriinntak og ved faretruende lav kroppsvekt. Det som er aktuelt for "vanlige slankere" er vel heller at litt for lite mat gjør at en blir litt mindre energisk og derfor senker aktivitetsnivået. Dessuten vil et for lavt kaloriinntak gjøre en sulten og det blir lettere å sprekke. Et passe kaloriunderskudd skal du ikke behøve å merke. 3
Gjest mann20mb Skrevet 30. juli 2015 #3 Skrevet 30. juli 2015 Vekta avhenger av det totale kaloriinntaket over tid. Hvordan man best fordeler matinntaket gjennom dagen og uka, avhenger av hva man foretrekker, det er ingen fasit. Spisemønsteret kan gjøre det lettere eller vanskeligere å holde seg til de tilmålte kaloriene, men ut over det har ikke "spisedager" noen effekt på vekta, verken positivt eller negativt. Det kriseforsvaret som gjerne omtales som "sparebluss" inntrer først over lengre tid med veldig lavt kaloriinntak og ved faretruende lav kroppsvekt. Det som er aktuelt for "vanlige slankere" er vel heller at litt for lite mat gjør at en blir litt mindre energisk og derfor senker aktivitetsnivået. Dessuten vil et for lavt kaloriinntak gjøre en sulten og det blir lettere å sprekke. Et passe kaloriunderskudd skal du ikke behøve å merke. Hvis jeg må ha 1900 kalorier dagen for å gå ned i vekt. Kan jeg drikke en 0,5L Cola som er litt over 200 kalorier så lenge det ikke overstiger 1900 kalorier jeg må ha per dag for å gå ned. Si jeg spiser og det er 250 kalorier igjen mot kvelden og jeg er mett, men tørst og drikker da en 0,5L Cola. Går dette?
Branndame Skrevet 30. juli 2015 #4 Skrevet 30. juli 2015 Hvis jeg må ha 1900 kalorier dagen for å gå ned i vekt. Kan jeg drikke en 0,5L Cola som er litt over 200 kalorier så lenge det ikke overstiger 1900 kalorier jeg må ha per dag for å gå ned. Si jeg spiser og det er 250 kalorier igjen mot kvelden og jeg er mett, men tørst og drikker da en 0,5L Cola. Går dette? Det går fint.
Supraspinatus Skrevet 31. juli 2015 #6 Skrevet 31. juli 2015 En må også huske at en kalori ikke er bare en kalori. Mat har langt flere funksjoner enn bare energi. Kroppen trenger ulike mikronæringsstoffer og ulike makronæringstoffer. Du kan ikke drikke 1900kcal cola og forvente at det skal gi de samme resultatene. Noen vil gjerne bruke et n=1 forsøk som ble gjort i USA hvor en fyr slanket seg ved å bare spise sjokolade. Nå innehold tilfeldigvis den sjokoladen en del protein og fett, så han fikk ikke bare i seg sukker. Altså det kan gå å ha et svært snevert kosthold og likevel gå ned i vekt, men det er sannsynligvis ikke lurt eller sunt. Kroppsvekt avhenger mest av energibalanse over tid, men maten du spiser påvirker både apetitt og behov for energi. Og skal man holde på med dette lengre enn en dag er det lurt å spille på lag med kroppen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå