Gå til innhold

Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Når man har fått klarlagt at en skade skal dekkes av forsikringen, har man ikke da krav på å få dekket tilsvarende det man har tapt da?

Kan takstmann taksere ut fra en simplere kvalitet enn det som ble ødelagt? Og har man ikke krav på å få dekket skaden i sin helhet (bortsett fra egenandelen da)?

La oss si at det er kjøkkenbenken som er ødelagt og man må ha ny seksjon der. Så gikk dørprofilene ut av produksjon for to år siden, så du får ikke tak i samme som resten av kjøkkenet.

Kan da takstmannen taksere ut fra en innredning som er til en lavere pris av det du har og en betydelig dårligere kvalitet? Kan de og nekte å erstatte slik at man får en kjøkkeninnredning som er lik overalt? Altså dekke feks nye fronter til hele kjøkkenet slik at alt blir likt.

Feks den delen som er ødelagt koster 6000 å erstatte i samme kvalitet, men du får 4000 pluss trekk på 3000 i egenandel og får utbetalt 1000 av forsikringa. På toppen av dette koster det deg 10000 å fikse opp slik at kjøkkenet får like fronter over det hele, men man får fortsatt bare 1000 utbetalt av forsikringa.

Har de rett til å gjøre dette?

Her forutsatt at kjøkkenet skulle hatt en levetid på minst 15 år til før du hadde måttet bytte det ut pga slitasje,

Anonymous poster hash: 9c28d...abe

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

For det første, velkommen til virkelighetens verden, andre har opplevd tilsvarende, før deg.

For det andre, forsikring har to priser, en når du betaler premie og en når du får behov for å bruke forsikringen. Noe folk flest ikke er klar over før de står der og skaden er skjedd.

Hva står i forsikringsavtalen din? Det bør du og alle andre bruke tid på å lese dere opp på, hver gang papirene kommer.

Er ganske sikker på at du og forsikringen din er uenige om avskriving på 15 år, forsikring har vanligvis avskrivning på 10 år.

Du kan heller ikke forvente at forsikringen skal pusse opp hele kjøkkenet og få det nytt, av forsikringen. Det er ønsketenkning og ikke slik det fungerer.

Er du uenig med takstmannen så betal din egen takstmann for å taksere. Er du uenig med måten tingene blir gjort på, kontakt advokat og ta opp kampen, men før du gjør noe som helst, sett deg ned og les ALT som står i forsikringspapirene dine! Der ligger nok forklaringen på forsikringens håndtering.

Anonymous poster hash: b6e61...633

AnonymBruker
Skrevet

Det er snakk om en toppforsikring og det står at det skal erstattes i sin helhet.

Nå er ikke innredningen 15 år, mye yngre faktisk, men den burde holde i minst 15 år frem i tid.

Vi har aldri hatt problemer før når vi har hatt bruk for toppforsikringen. Men da har vi hatt en annen taktsmann.

Det har da vært betydelig større skade og vi har fått oppgjør på konto bare ett par dager etter skade. Nå har vi ventet i uker.

Samme forsikringsselskap som før.

Anonymous poster hash: 9c28d...abe

AnonymBruker
Skrevet

Er du uenig i takstmannens vurdering, be om ny vurdering av en annen takstmann i selskapet. Fastholder selskapet fremdeles at erstatningssummen er korrekt, kan du klage til selskapets kundeombud eller til Finansklagenemnda. Disse klageinstansene er kostnadsfri (utover tidsbruk) for deg som kunde.
 



Anonymous poster hash: 66bba...691
AnonymBruker
Skrevet

Er du uenig i takstmannens vurdering, be om ny vurdering av en annen takstmann i selskapet. Fastholder selskapet fremdeles at erstatningssummen er korrekt, kan du klage til selskapets kundeombud eller til Finansklagenemnda. Disse klageinstansene er kostnadsfri (utover tidsbruk) for deg som kunde.  Anonymous poster hash: 66bba...691 [/ i]

Et evt. Medhold fra forsikringsklagenemnda er ikke verdt papiret det er skrevet på. Forsikringsselskapene trenger ikke å rette seg etter et vedtak der. Unødvendig tids- og resursbruk.

Huseiernes Landsforbund koster 460 kr å melde seg inn i. Der får du gratis juridisk rådgivning - ubegrenset, på telefon. I tillegg får duandre gode fordeler. Vurder den muligheten.

Anonymous poster hash: b6e61...633

AnonymBruker
Skrevet

Et evt. Medhold fra forsikringsklagenemnda er ikke verdt papiret det er skrevet på. Forsikringsselskapene trenger ikke å rette seg etter et vedtak der. Unødvendig tids- og resursbruk.

Anonymous poster hash: b6e61...633

Det er i og for seg riktig at selskapet kan velge å ikke etterleve vurderingen fra Forsikringsklagenemnda, men det forekommer sjelden. Selskapet jeg arbeider for, velger i hvert fall i nesten alle tilfeller å rette seg etter dette.

Anonymous poster hash: 66bba...691

Anonymous poster hash: 66bba...691

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...