Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei ! Noen her som har kjørt Lindesnes - Nordkapp? Hadde vært kjekt med tips til reiserute, hva som er greit å få med seg av serverdigheter, overnattingssteder og eventuelt andre tips som er greit å ta med seg på veien og gjerne hvor lang tid dere brukte ;-)

Videoannonse
Annonse
Skrevet

Hei ! Noen her som har kjørt Lindesnes - Nordkapp? Hadde vært kjekt med tips til reiserute, hva som er greit å få med seg av serverdigheter, overnattingssteder og eventuelt andre tips som er greit å ta med seg på veien og gjerne hvor lang tid dere brukte ;-)

Jeg ville ihvertfall tatt med Kystriksveien FV17 fra Namsos og oppover Helgelandskysten. Forbi Brønnøysund, Sandnessjøen, Glomfjord og Ørnes blant annet. Her kan man ta en rekke avstikkere til det store øyriket på Helgelandskysten. Du bør isåfall beregne minst 3 dager på strekket Trondheim - Bodø, men kan lett bruke mye mere. Lofoten er også vilt og vakkert, kan ta ferje fra Bodø til Å. Dette er en lang ferje som går få ganger, kan dog forhåndsbestilles. Eventuelt kan man ta hurtigruten fra Bodø til Leknes.

Skrevet

Takk for tips Kjetil E :-) Tar gjerne imot flere om noen har?

Skrevet

Takk for tips Kjetil E :-) Tar gjerne imot flere om noen har?

Takk har mange, har mange forslag. Men hadde vært greit å vite hvor du bor, sånn ca, for det er kanskje ikke så inntresant med forslag fra området du er kjent i.

 

Og en annen ting hvor lang tid har dere tenkt å ha? Avstandene er store spesielt i Nord Norge, for å si det slik, midtveis på E6 mellom Svinesund og Kirkenes finner du rett nord for Fauske.

 

Hvis dere kjører Lofoten og Vesterålen så går det sommerstid ferje mellom Andenes og Senja og det er også ferje forbindelse mellom Senja og Kvaløya.

 

På Andenes er det muligheter for å bli med på hvalsafari ut på havet for å se spermasetthvalene som beiter på avgrunnen til norskerenna.

 

Kjører dere om Alta så er et besøk på Alta museum med sine store helleristningsfelter et must. Det er og mulig å få tur til dammannlegget i Sautso (Her slaget om Altaelva rundt 1980 stod). Et enormt byggverk i mektig natur. Dog må tur inn til dammen ordnes gjennom turistinfo i Alta. Og det er dyrt.

Skrevet

Ååå så flott!!!!

Er i fra Sørlandet, så gjerne fra Oslo og oppover ;-) Setter stor pris på tipsene dine :-)

Skrevet

Tidsperspektivet er ikke helt satt enda, tidlig i planleggingen ;-)

Skrevet

En rute jeg ville foreslått oppover er å ta av E18 ved Larvik følge Lågendalen oppover til Kongsberg, her kan man besøke både sølvgruvene, myntverket og skimuseet hvis dette er av interesse.

 

Så fortsette oppover Numedalen og over til Geilo. Dere kan og svinge av ved Rødberg og kjøre over Tunhovd hvis dere har lyst til å besøke Langedrag. Fra Geilo tar dere veien Hol - Aurland. Ta gjerne turen innom Flåm og få med dere fantastiske Flåmsbana. Velg så ikke Lærdalstunellen men velg heller å kjøre Noregs snøveg over fjellet mellom Aurland og Lærdal. Fortsett så langs Sognefjorden inn til Årdal og ta så Tindevegen fra Øvre Årdal til Turtagrø, her er dere nær opp til den villeste delen av Jotunheimen og har flott utsikt til disse. Kjør så over Sognefjellet og ned til Lom Herifra kommer jeg til å gi deg benvegen til Trondheim, gi heller beskjed hvis du ønsker tips om enten å kjøre via Geiranger eller hvis Røros er på ønskelisten. Så skal jeg komme tilbake til det.

 

Fra Lom kjør til Vågåmo og ta enten Vågårusti en mindre vei over "fjellet" til Gudbrandsdalen eller hovedveien som er litt omvei ned til Otta. Kjør så videre over Dombås, Hjerkin og Oppdal til Trondheim.

 

Vil tro 3 kjøredager til Trondheim, vil avhenge litt av hvor på Sørlandet dere kommer fra, hvor mye dere vil se osv. Veien om Oslo går selvsagt raskere men er og kjedligere.

Skrevet

Takker igjen for gode tips :-) Skal settes oss ned og se nærmere på reiseruten...kan hende det dukker opp flere spørsmål underveis ;-)

AnonymBruker
Skrevet

Steder du bør få med deg er Hardanger og områder i Sogn. Det er veldig flott å kjøre langs fjordene. Ellers kan virkelig Tromsø anbefales, med Kvaløya, Sommerøya og Senja. Kysten langs Nordland, og selvsagt Lofoten er også å anbefale.

Anonymous poster hash: 5cbb8...723

Skrevet

Steder du bør få med deg er Hardanger og områder i Sogn. Det er veldig flott å kjøre langs fjordene. Ellers kan virkelig Tromsø anbefales, med Kvaløya, Sommerøya og Senja. Kysten langs Nordland, og selvsagt Lofoten er også å anbefale. Anonymous poster hash: 5cbb8...723

Tusen takk for tips :-)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...