Gjest Gurgemeie Skrevet 19. februar 2015 #1 Skrevet 19. februar 2015 Kan noen forklare meg intervalltrening? Føler meg litt dum som spør, men har egentlig ikke skjønt det helt. Jeg vet jo at man skal ha makshastighet et visst antall minutter osv, og en liten del pause osv. F.eks, hvis jeg skal gjøre dette på 6 km, hvordan går jeg fram? Eller er det sånn at en intervalltrening kan vare i 30 min? Jeg har hørt f.eks 4x4, hva vil det si? 4 min makshastighet og 4 min rolig tempo?
mijaa Skrevet 19. februar 2015 #2 Skrevet 19. februar 2015 Jeg er faktisk ikke helt sikker selv.. Jeg trodde at 4x4 var at man kjørte 4 min med makshastighet også 1-2 min aktiv hvile og gjorde det 4 ganger, men i følge fitnessbloggen kan det være 3-8 min med makshastighet og 3-4 min med aktiv hvile og tydeligvis valgfritt antall av omganger. Så er visst ingen regler Jeg forstår det sånn at intervalltrening er effektiv trening, i den forstand at man kan holde på i 30 min og fortsatt få god effekt, så å ha en intervalløkt på rundt 30 min tror jeg er helt kurant!
Gjest Gurgemeie Skrevet 20. februar 2015 #3 Skrevet 20. februar 2015 (endret) Jeg er faktisk ikke helt sikker selv.. Jeg trodde at 4x4 var at man kjørte 4 min med makshastighet også 1-2 min aktiv hvile og gjorde det 4 ganger, men i følge fitnessbloggen kan det være 3-8 min med makshastighet og 3-4 min med aktiv hvile og tydeligvis valgfritt antall av omganger. Så er visst ingen regler Jeg forstår det sånn at intervalltrening er effektiv trening, i den forstand at man kan holde på i 30 min og fortsatt få god effekt, så å ha en intervalløkt på rundt 30 min tror jeg er helt kurant! Ja, jeg har lest at 10 min oppvarming er greit med ca 20-30 min. intervalltrening. Altså, om man peiser på i 4 min, tar pause i 2 min, og gjentar det fire ganger, så er man jo oppe i totalt 24 min. Høres jo egentlig ut som en perfekt treningsøkt, da jeg hater lange treningsøkter Jeg har også lest at intervalltrening er den beste treningen for å forbrenne det farlige magefettet, og man "beholder" etterforbrenningen ganske lenge! Jeg snakker forøvrig om jogging/sprinting. Altså 4 min sprint og 2 min rolig jogging. Høres jo slitsomt ut, men tror det er hele poenget. Endret 20. februar 2015 av Gurgemeie
Gjest Runforit Skrevet 20. februar 2015 #4 Skrevet 20. februar 2015 Greit forklart: http://www.loplabbet.no/4x4-trening
AnonymBruker Skrevet 20. februar 2015 #5 Skrevet 20. februar 2015 Jeg har også lest at intervalltrening er den beste treningen for å forbrenne det farlige magefettet, Det er ingen trening som kan forbrenne fett fra spesifikke områder på kroppen. Aktivitet forbrenner fett generelt fra hele kroppen. Det er genetisk bestemt hvilke deler av kroppen som det er vanskeligst å få bort fettet fra. Anonymous poster hash: 98471...b07
Gjest Gurgemeie Skrevet 20. februar 2015 #6 Skrevet 20. februar 2015 Det er ingen trening som kan forbrenne fett fra spesifikke områder på kroppen. Aktivitet forbrenner fett generelt fra hele kroppen. Det er genetisk bestemt hvilke deler av kroppen som det er vanskeligst å få bort fettet fra. Anonymous poster hash: 98471...b07 Men det sa jeg da ikke heller? Jeg sa at det er god trening for å forbrenne farlig magefett, ikke at det er punktforbrenning. Jeg vet da at man forbrenner generelt over hele kroppen, men at intervalltrening er god trening for mage.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå