Superfood Skrevet 18. desember 2014 #1 Skrevet 18. desember 2014 Jeg spiser noe som tilsvarer en hel salma-laks etter trening hver dag, og antar det inneholder en stor andel protein. Jeg prøver å få i meg så mye melkeprotein, hemp-protein og myse-protein som mulig. Spiser også mye egg. Er det annen mat jeg får en høy andel protein fra?
AnonymBruker Skrevet 18. desember 2014 #2 Skrevet 18. desember 2014 Skyr, kesam, kjøtt, fisk, fugl, melk, cottage cheese. Anonymous poster hash: eacd4...a96
Gjest mann20mb Skrevet 18. desember 2014 #3 Skrevet 18. desember 2014 Kylling ! spis fersk kylling uten skinn
Gjest mann20mb Skrevet 18. desember 2014 #4 Skrevet 18. desember 2014 Skyr, kesam, kjøtt, fisk, fugl, melk, cottage cheese. Anonymous poster hash: eacd4...a96 veldig bra !!!
Superfood Skrevet 18. desember 2014 Forfatter #5 Skrevet 18. desember 2014 Er motstander av de fleste meieri-produkter og har i det siste ikke turt å spise kylling. Virker som det nærmeste jeg tør å gå en kylling er egget, og utenom det lever jeg på fisk.
Supraspinatus Skrevet 18. desember 2014 #7 Skrevet 18. desember 2014 Er helt uproblematisk å spise kylling om man pasteuriserer den i forbindelse med matlaging. Enten den stekes, kokes, bakes eller hva det måtte være. Det er pussig å være skeptisk til kylling men samtidig snakke varmt om salmalaks. Laksen er ikke noe særlig bedre behandlet enn kyllingen og bruken av medisiner er svært utbredt i oppdrettsfisk. Egg har du nevnt, det samme med meieriprodukter. Merk også at velger man de fete meieriproduktene så får man mer enn bare proteinene på kjøpet. Innholdet av fettløselige vitaminer er bedre og fettsyrene i meieriprodukter er tilsynelatende med på å gi bedre tarmhelse forutsatt at man ikke har intoleranse eller allergi mot melkeprotein eller melkesukker. I tillegg bør storfekjøtt også nevnes. Vitamin B12, hemjern, kreatin osv er gode grunner til å velge rødt kjøtt. Svinekjøtt er også verdt å nevne. 3
Pringle Skrevet 18. desember 2014 #8 Skrevet 18. desember 2014 Bare et lite oppfølgingsspørsmål - hvor mye protein (og fett og karbohydrat) ønsker du å få i deg, og hvorfor (så) mye?
Superfood Skrevet 18. desember 2014 Forfatter #9 Skrevet 18. desember 2014 Ubegrenset med protein. Minstekrav av karbohydrater. De sunne fettkildene.
WubWub Skrevet 18. desember 2014 #10 Skrevet 18. desember 2014 (endret) PF Proteinpannekaker Men lurer på en ting, hvorfor vil du få i deg så mye proteiner? Du vet du pisser ut overskuddet som ikke går til muskelmasse sant? Om du vet hvor mange kg muskler du har så kan du lett regne ut hvor mye proteiner du trenger få i deg Endret 18. desember 2014 av WubWub
Superfood Skrevet 18. desember 2014 Forfatter #11 Skrevet 18. desember 2014 Hvordan regner jeg dette? Siden ryktene om at for mye protein skader leveren ble avkreftet er det jo greier å bare få i seg for mye og tisse ut resten. For da har du i hvert fall fått det maksimale du kan få.
AnonymBruker Skrevet 18. desember 2014 #12 Skrevet 18. desember 2014 Skader ikke leveren, men overdrevent mye protein kan skade nyrene. Det gjelder å ikke ta helt av.Anonymous poster hash: e4e66...d48
AnonymBruker Skrevet 18. desember 2014 #13 Skrevet 18. desember 2014 Hvordan regner jeg dette? Siden ryktene om at for mye protein skader leveren ble avkreftet er det jo greier å bare få i seg for mye og tisse ut resten. For da har du i hvert fall fått det maksimale du kan få. Dersom du skal bevare det du har av muskler, spiser du like mange gram protein som vekta di er. Så om du er 65 kg, så spiser du 65 g protein. Forholdet er da 1:1, Toppidrettsutøvere kan trenge det doble av dette. Så om du skal bygge muskler kan du legge deg på ca 1,5 ganger kroppsvekten din. Altså 65 kg, så ca 100 g protein. Anonymous poster hash: be585...d85
Superfood Skrevet 18. desember 2014 Forfatter #14 Skrevet 18. desember 2014 I bare det ene lille måltidet mitt med salmalaks er det jo 180 gram fisk. Der ''18 %'' er protein. Hvor mye vil det dekke? Er ikke god i matte.
Supraspinatus Skrevet 18. desember 2014 #15 Skrevet 18. desember 2014 I bare det ene lille måltidet mitt med salmalaks er det jo 180 gram fisk. Der ''18 %'' er protein. Hvor mye vil det dekke? Er ikke god i matte. ~32g. Til sammenligning vil samme mengde kyllingfilet være 41g, ytrefilet av svin 43g, ytrefilet av storfe 37g, egg 21g. 1
Superfood Skrevet 18. desember 2014 Forfatter #16 Skrevet 18. desember 2014 Det vil si at mer protein i løpet av en dag når jeg trener 1-4 økter dagen er unødvendig?
Supraspinatus Skrevet 19. desember 2014 #17 Skrevet 19. desember 2014 Det vil si at mer protein i løpet av en dag når jeg trener 1-4 økter dagen er unødvendig? Normalbehovet for protein er ganske likt uavhengig av hvor mange økter du fordeler det på. For idrettsutøvere er det ikke noe gevinst over 1,5-1,8 gram per kg kroppsvekt, men det er ikke noe problem å doble eller triple dette uten at det for konsekvenser for noe annet enn lommeboken. Hvis du har høyt treningsvolum er det viktig at du spiser mye energi. Og selv om enkelte mener det er likegyldig hvor denne energien kommer fra (bare at det er karbohydrater), så tror jeg at de samme "reglene" gjelder for idrettsutøvere som for andre. At en bør holde seg til karbohydrater fra kilder som gir mer enn bare karbohydratene (les: stivelsesrike grønnsaker) og i tillegg aktivt bruke fettkilder med fett som finnes steder det også finnes mye mikronæringstoffer. Altså animalsk fett, nøtter, oliven(-olje), avocado, etc. 1
AnonymBruker Skrevet 19. desember 2014 #18 Skrevet 19. desember 2014 Min mening er at får du i deg 2 gram protein per kg kroppsvekt i løpet av dagen får du i deg det du trenger, selv med din treningsmengde. Anonymous poster hash: a2aaf...874
AnonymBruker Skrevet 19. desember 2014 #19 Skrevet 19. desember 2014 Det vil si at mer protein i løpet av en dag når jeg trener 1-4 økter dagen er unødvendig? 4 økter om dagen??? Anonymous poster hash: b5307...b2f
Superfood Skrevet 19. desember 2014 Forfatter #20 Skrevet 19. desember 2014 Angående karbohydrater; må de komme fra ris, poteter, og pasta-varer, eller inneholder grønnsaker og frukt også ''riktig'' karbohydrat? Ja. Det er ved flere tilfeller jeg har rukket 4 økter dagen.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå