Gå til innhold

Hva er det høyeste fjellet dere har besteget?


Anbefalte innlegg

Skrevet

Fant ikke ut under hvilket forum dette passet best men....

Jeg og typen skal bestige Mt. Pilatus i Sveits om 9 dager. Mt. pilatus er 2128 meter høyt og man begynner å gå nede fra vannet så det er direkte høydemeter altså ikke sånn som når noen sier de har besteget et 4000 meter høyt fjell, så har egentlig begynt å gå fra 3000 meter høyde over havet.. altså langt inn på landet.

Uansett.. dette fjellet blir det første for meg i sin klasse med så pass direkte stigning, så man trenger sikkerhetsutstyr og det at det er 2128 meter høyde fra start. Har besteget galdhøpiggen, men da begynte vi jo å bestige fjellet allerede i høyde og ikke fra så lavt som havet.

Noen andre her som har besteget Mt. Pilatus som kan komme med innspill på hvordan turen var, hvor tungt det var og hvor mange timer dere brukte.

- og hvilke relative høye fjell har dere besteget og eventuelt, har dere noen fjell på en "bucketlist" som dere har som mål å bestige?

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Kilimanjaro, nesten 6000 meter. Er jo ikke så veldig høy topp, akkurat, først på slutten at det er bratt. Det store problemet er høyden, man går litt og litt høyere opp i en uke, tar en hviledag for å venne seg til høyden. Halvparten av de som prøver klarer det ikke, altså blant oss amatører. Skjønner ikke at Mount Everest går an i det hele tatt, er jo 3000 meter til over havet.

Anonymous poster hash: 8d68c...7ff

Skrevet

Kilimanjaro, nesten 6000 meter. Er jo ikke så veldig høy topp, akkurat, først på slutten at det er bratt. Det store problemet er høyden, man går litt og litt høyere opp i en uke, tar en hviledag for å venne seg til høyden. Halvparten av de som prøver klarer det ikke, altså blant oss amatører. Skjønner ikke at Mount Everest går an i det hele tatt, er jo 3000 meter til over havet.

Anonymous poster hash: 8d68c...7ff

oioi! Gratulerer med å ha besteget Kilimanjaro! det er jo en kjempebragd og virkelig noe flott å ha "krysset av på listen". Vil også bestige det en gang. Har en venninne som har besteget det og hun sa at de var 8 stykker i hennes gruppe og 5 som nådde toppen. Hun sa de andre ble dårlige og slet med hodepine, kvalme og diarè, blant annet så 3 stykker måtte snu. Hun mente at det ikke var spesielt tungt å gå i seg selv for hun sa det var ganske slakke strekninger og de måtte gå sakte for å aklimatisere seg, så det var ikke så tungt som når man skal på en dagstur opp et høyt norskt fjell liksom og man forter seg opp en bratt fjellside, men noe av det hun syntes var demotiverende var blant annet at de noen dager måtte gå opp en strekning, så gå ned igjen for å venne seg til høyden, så sa hun det var slitsomt med været som gikk fra å være varmt og stekende til plutselig regn, tåke, og nesten snøvær. Hun mente også at den siste biten har ganske tung, også fordi de da hadde vært på vandring i mange dager og ikke sovet optimalt. Håper på å få prøvd meg en dag. Vet du sånn ca hva en sånn tur koster? man må jo ha bærehjelp, kokk osv som springer i forveien og fikser leiren.

Skrevet

En eller annen fjelltopp i jaktterrenget vårt. Høyt? Nei, absolutt ikke, men den er bratt og tung. ;)

Skrevet

Hæ? Sikkerhetsutstyr? Hvor har dere tenkt å gå opp så man trenger sikkerhetsutstyr?

Skrevet

Og glemte å si, jeg har faktisk gått opp mange ganger ;) Man trenger ikke mer utstyr enn fornuftig fjellsko/bekledning og tid.

Selv om du starter nede ved vannet, så husk at Vierwaldstättersee ligger på ca 400 moh, så direkte høydemeter som du bestiger er drøye 1600! Om jeg ikke husker feil er ruta fra Alpnachstad anslått å være ca 4,5 times vandring, men da er det ikke lagt inn noe særlig med pause. Det er tungt og bratt hele veien! Dere bør ta høyde for at det vil være snø på toppen. Mulig den forsvinner nå snart, med litt varme :)

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...