Gå til innhold

Katte aids


Anbefalte innlegg

Skrevet

Dumme katten hadde tydeligvis fått aids? Aldri hørt om det før, men veterinæren sa at det ikke var uvanlig.

Noen andre som har vært borti det samme?

Anonymous poster hash: 74b42...fcd

Skrevet

Det er en god grunn til å kastrere katten, det er mest vanlig hos ukastrerte katter. Det er en uhelbredelig sykdom. Er mye det samme som Aids for mennesker.

Her fra sidene til kattens vern:

Katteaids, eller Felint immunsviktvirus (FIV), er en uhelbredelig sykdom hos katt. Sykdommen er ikke smittsom for mennesker.
Smitten spres via blodoverføring - som oftest via bittsår - og er mest vanlig hos ukastrerte hannkatter som har levd noen år. Også yngre hannkatter og hunnkatter kan bli smittet.

Sykdommen medfører svikt i immunforsvaret og katten blir lettere syk fordi den mangler motstandskraft mot bakterier og virusinfeksjoner.

Dersom du finner ut at katten din er smittet av FIV, anbefales det at du sørger for at den utelukkende holdes som innekatt resten av sitt liv. Det er også viktig at du gir katten din den beste pasning og pleie slik at immunforsvaret holdes sterkt så lenge som mulig. Katten bør heller ikke utsettes for stress, da dette er med på å svekke immunforsvaret.

Dersom katten din allerede har utviklet sykdommen, eller du ikke kan sverge på at den alltid vil bli holdt innendørs og atskilt fra andre katter, er det best å avlive katten. Ellers vil du være med på å spre sykdommen videre.

Symptomer på katteaids


Det kan være vanskelig å oppdage smitten på katter som til daglig får godt stell. Symptomer er rennende nese og øyne og svekket allmenntilstand.
Tegnene er mer synlig på katter som er hjemløse. De dør ofte av lungebetennelse eller av små sår som ikke gror men utvikler seg til enorme krater i kattekroppen. Disse kattene lider en pinefull og grusom død.

Eksempel på HIV - smittet ukastrert hannkatt. katteaidskattnett.jpg

Etter lang tids hjemløshet ble denne katten fanget inn på Askøy utenfor Bergen. Imumforsvaret til katten var så svakt, at sår rundt hals og andre deler på kroppen ikke lenger grodde. Resultat av dette ble åpne betente sår og hevelser i huden. Svært svak og utmattet ble katten tatt hånd om av Kattens VERN, men det var ingenting annet vi kunne gjøre enn å gi den en verdig død. Dessverre viser undersøkelser at så mye som seksti prosent av hannkatter som lever et liv i hjemløshet blir smittet av HIV - viruset.

Skrevet (endret)

Katter med FiV kan leve et langt og godt liv med viruset, men de MÅ holdes innendørs og aller helst som enekatt i hjemmet.

Eier må belage seg på noe ekstra veterinærutgifter, men i all hovedsak kan en FiV-positiv pus leve lenge såfremt den ikke blir utsatt for annen smitte fra andre katter, eller kommer i slagsmål.

Kan du ikke holde katten innendørs, er det bedre å avlive den for å unngå at den smitter andre katter, og for å unngå slosskamper der katten kan ende opp med sårskader som aldri gror.

FiV er dessverre en veldig vanlig sykdom blant ukastrerte ute- og villkatter.

Endret av Minya
Skrevet

Måtte nylig avlive katten til ei venninne. Katten testet positivt for aids, og på grunn av dette hadde den kraftig betennelse i munnen, mistet flere tenner og masse lus i pelsen. Dette var en ukastrert hannkatt, ble aldri kastrert for den hadde ikke problemer med slossing og dro aldri på langtur for å finne dame. Dyrlegen mente at avliving var best, fordi det bodde pus nr.2 i hus, og siden den syke katten ikke var kastrert var det stor sannsynlighet for at den ville smitte nabokattene. Den var også så syk og medtatt at det bare var best å la den slippe.

Trist skjebne som jeg ikke unner en eneste katt.

FIV er noe dritt som burde vært utryddet.

Men jeg har hørt om flere FIV puser som lever et trygt og godt liv som innekatter så lenge sykdommen holdes i sjakk. Jeg ville hørt på hva veterinæren anbefaler når det kommer til kattens tilstand og om du tror din katt kan trives som innekatt.



Anonymous poster hash: f1728...ad1
Skrevet

De skal vel vaksineres med 2 på fyll som kattunger, husker ikke om de må vaksineres i voksen alder, men det er noe som går de fleste forbi.

Her var kampanje for en del år siden med vaksinering, vi vaksinerte og kastrerte 2 voksne hannkatter til en rabattpris f.eks når de var så mye som 3-4 år gamle fordi her er en del sykdom og MYE hjemløse katter. Virker som de aller fleste ikke vet at katter skal vaksineres, eller er det bare meg?

Trist er det absolutt, og slikt oppstår klart når det finnes så mange ukastrerte hjemløse katter, og ukastrerte utekatter med hjem og uansvarlig eiere :(



Anonymous poster hash: 76339...814
Skrevet

For at vaksinen skal være aktiv må katten vaksineres en gang i året,

Skrevet

Katten ble avlivet samme dag vi fant det ut. Var såpass dårlig, hadde vært pjusk i flere uker. Har 3 andre katter, får håpe ikke de er smittet også.

Anonymous poster hash: 74b42...fcd

Skrevet

For mye rævpuling og katnip, for lite lekser og ansvar. Katte-AIDS er først og fremst en livsstilssykdom.



Anonymous poster hash: ac9a5...ea2
Skrevet

Katten ble avlivet samme dag vi fant det ut. Var såpass dårlig, hadde vært pjusk i flere uker. Har 3 andre katter, får håpe ikke de er smittet også.

Anonymous poster hash: 74b42...fcd

Da bør du teste alle sammen, og evt kastrere om de ikke er kastrert, med for å unngå at de får det. Samt å vaksinere.

Skrevet

Ja, det kalles Fiv, tror jeg, og bryter ned immunsystemet på samme måte som Hiv hos mennesker. Det smitter ved at katter har sex eller gjennom bitt/klor.

Men det er selvsagt helt ufarlig for mennesker, ikke smittsomt. Katten kan ofte leve med det i mange pr. Andre blir syke raskt,

Anonymous poster hash: b01ea...bfa

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...