Catlin Skrevet 30. april 2004 #1 Skrevet 30. april 2004 Et av barna mine suger på tommelen. Jeg har en teori om at det er lettere å slutte med smokk enn å slutte å suge på tommelen. Derfor har jeg prøvd å få han til å ta smokk i steden - uten hell. Så nå er spørsmålet mitt: når er det realistisk å få han til å slutte med dette? Og hvordan skal jeg få dette til? Han er riktig nok bare et år. Men storebroren sluttet med smokk helt av seg selv da han var rundt året, så derfor har jeg sånn smått begynt å tenke på hvordan jeg skal få dette til. Jeg er redd for tannstillingen hans. Jeg brukte selv tannregulering i flere år pga lang tids bruk av smokk. Jeg tenkte at jeg kanskje kunne bruke "gonegl", også tilby han smokk i steden. Så kan vi ta avvenning av smokk senere. Men jeg har mine tvil om dette vil gå - og dessuten står det at "gonegl" skal kun brukes av barn over 5 år. Så her trenger jeg gode råd og erfaringer.
mari Skrevet 30. april 2004 #2 Skrevet 30. april 2004 Vi snakket med helsesøster om det med tannstilling sist jeg var på kontroll og hun sa det ikke var farlig før de nye tennen kom så sånn sett er det ikke noe problem. Når det kommer til avvenning så er et tips å ta bandasje på fingeren som suges på sånn at det ikke er noe godt å suge. Mine svigerforeldre gjorde det med mannen min da han var liten, og han gikk stolt rundt å viste frem fingrene som han hadde "slått". Små barn tror ofte at de har gjordt ting som ikke helt stemmer.... Det er vel litt tidlig å innbille han det som 1 åring, men mannen min tenker å gjøre det samme med datteren vår snart, og hun er bare 6 mnd.
Thomasine Skrevet 1. mai 2004 #3 Skrevet 1. mai 2004 Jeg brukte tommelen til jeg gikk i tredje klasse - 9 år!! - og jeg har rette fine tenner!! :enig_animasjon: Det blir nok vanskeligere å få slutt på den, men jeg har enda til gode å høre om noen voksne som "totter", så tror ikke dere behøver stresse sånn med det... :-) Barna slutter når "behovet" er over, tror jeg.
Gjest Danielle 73 Skrevet 1. mai 2004 #4 Skrevet 1. mai 2004 Hvorfor i alle dager bekymre seg? La ham få lov til å ha kosen sin, det gir ham trygghet. Og tennene blir ikke ødelagt av hverken tommel for å si det litt dumt og heller ikke av smokk. Da jeg var på klinikken med min datter, kunne legen allerede da se at hun hadde overbitt, og det stemte jo. Begge mine brukte smokk til de var tre år, og har i dag sunne og sterke tenner begge to.
monja Skrevet 1. mai 2004 #5 Skrevet 1. mai 2004 Jeg sugde på tommelen da jeg var lita og jeg fikk helt ødelagt tannstilling av den. Jeg hadde så stort overbitt at jeg fikk plass til tommeltuppen til pappa mellom tennene i nedre kjeven og øvre kjeven. Da fikk jeg tannregulering og tannlegen sa det kom utelukkende av suttingen på tommelen..... Så mine barn kommer ikke til å få ta tommelen iallefall.
Furstina Skrevet 1. mai 2004 #6 Skrevet 1. mai 2004 Det ska inte vara något problem med tandställningarna i så tidig ålder. Är du orolig tycker jag du ska prata med en tandläkare. Det är inte heller säkert att de som har fått utstående tänder skulle sluppit dem om de inte sugit på tummen. jag smuttade på fingrarna när jag var liten baby men slutade visst av mig själv rätt så tidigt. Kanske hade jag sluppit problem med tätt sittande tänder om jag sugit på tummen? Nej det tror jag egentligen inte.
Gjest Bjørnsdatter Skrevet 1. mai 2004 #7 Skrevet 1. mai 2004 Ang. at det finnes voksne mennesker som totter: Det i seg selv mener jeg er en god grunn til å prøve å venne barna sine av med det tidlig...
Gjest Pterodactylkake Skrevet 1. mai 2004 #8 Skrevet 1. mai 2004 Da jeg suttet på tommelen sa foreldrene mine at tommelen krympet. Det hjalp. I ettertid har jeg faktisk aldri tatt opp spørsmålet om de tullet eller det faktisk var sant, aldri tenkt over det :oops:
Gjest Poirot Skrevet 1. mai 2004 #9 Skrevet 1. mai 2004 Jeg husker ihvertfall en jente i klassen på barneskolen (og i barnehagen) som ble ertet pga tottet hele tiden.
Gjest Tex Skrevet 1. mai 2004 #10 Skrevet 1. mai 2004 Min sønn er snart syv og totter ennå, han har ikke skjeve tenner. Min kusine totter også ennå, hun er over tredve og har heller ikke skjeve tenner
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå