Gå til innhold

Husleietrøbbel


Gjest anonym

Anbefalte innlegg

Gjest Anonymous

For to år siden flyttet sambo og jeg inn i en leiet leilighet, hvor vi skrev under på en treårskontrakt. Altså forpliktet vi oss til å betale husleie i tre år og etter disse tre årene var kontrakten avsluttet for begge parter. Vi fikk med en klausul i avtalen om at dersom ønsket å flytte før disse tre årene var gått, måtte vi finne nye leieboere selv. Alt dette ble gjort skriftlig og vi betalte også inn tre måneders forskuddsleie. Etter halvannet år slo vi til og kjøpte en prosjektert bolig, som skulle være ferdig etter et halvt år og vi renget derfor ikke med noen problemer med å finne nye leietagere. Vi annonserte et par ganger, men fikk ikke napp. Dette fortalte vi utleier, som tilbydde seg å være behjelpelig med å finne nye leieboere for oss. Vi fikk beskjed om at vi måtte være ute av leiligheten til 1. april. Det var vi og utleier har godkjent vasking osv av leiligheten og vi har levert tilbake det ene nøkkelsettet. Utleier krevde imidlertid at vi betalte inn full forskuddtert husleie for april også, selv om vi ikke bor der og ikke kan være der i o m han pusser opp der, slik at vi betaler for de dagene han bruker på å finne nye leieboere. Han antydet at dette ville ta et par uker og at vi skulle få tilbakebetalt for de resterende ukene av april. I morgen begynner vi på den fjerde uken av april og han har fortsatt ikke funnet nye leieboere, men holder altså på å pusse opp leiligheten. Den siste avtalen om at han skal finne nye leieboere for oss og at vi skal få tilbakebetalt for noen av ukene i april er kun avtalt muntlig. Har vi en god sak når vi nå ønsker å forlange å få igjen husleieen for halve april? Vi har heller ikke fått igjen den forskuddsbetalte husleien vi betalte ved innflytting for to år siden. Utleier sier at vi ikke får disse pengene før neste leieboer har betalt inn sin forskuddleie. Har utleier lov til dette eller kan vi forlange å få pengene siden vår kontrakt er avsluttet?

Håper på kloke råd og svar!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Fortsetter under...

Dette høres ut som en vanskelig situasjon. Kanskje dere bør ta kontakt med en advokat? Han/hun vet sikkert hvile rettigheter dere har i denne saken.

Lykke til :wink:

LilleSol

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest onyx, i.i.

For det første. Er det snakk om den nye standaren husleiekontrakt for tre år? Eller har dere "laget" en egen kontrakt? Les kontrakten nøy og se hva som faktisk står. Vær også oppmerksom på at hvis kontrakten strider mot husleieloven, er den faktisk ikke gyldig!

Og har dere betalt inn forskuddsleie eller depositum?? Viktig forskjell her, siden depositum skal stå på egen sperret konto og dekke skader på leilighet, mens forskuddsleie skal dekke manglende husleie!

Dessuten er det urimelig at dere skal betale husleie mens eier pusser opp. Dere disponerer faktisk ennå leiligheten så lenge dere betaler husleie! Det er også begrenset hvor lang tid eier kan bruke på å finne nye leieboere og samtidig ta betalt fra dere.

anbefaler en tur til advokat/leieboerforeningen!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Det er urimelig at huseier skal avkreve dere for husleie når dere ikke lenger disponerer leiligheten.

Skriv et brev i første omgang, det er billigere enn advokat.

"i henhold til avtale, vår utflytting dato....

Innbetalt husleie forskudd kr. XXX

Innbetalt husleie for perioden xx.april - 30. april

Sum husleie tilgode kr XXX

Imøteser innebetaling av dette beløp på vår konto xxxx innen dato (f.eks. 1. mai)"

Vis til den avtalen dere har gjort muntlig. Hvis ikke han innen rimelig tid bestrider den avtalen, så har han akseptert deres versjon.

Det kan kanskje være greit å skrive i brevet noe om at hvis ikke innbetaling foretas innen fristen blir dere nødt til å kontakte advokat - men det kan være konfliktfremmende, så kanskje det er lurt å vente.

For eksempel: Hvis ikke innbetaling er foretatt innen den fristen dere setter, kan dere umiddelbart skrive et purrebrev, og da kan dere ev. begynne å snakke om advokat.

Lykke til!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Dersom dere betaler leie fremdels, så har dere fremdeles rett til å disponerer leiligheten. Dere skal altså disponere nøkkelen!

Dersom han vil pusse opp må han avtale dette med dere, han kan ikke forlange å få disponere leiligheten så lenge dere betaler leie!

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Anonymous

Vi har et nøkkelsett og det vi har betalt er forskuddsleie, ikke depositum. Så da er dere enig i at vi ihvertfall kan forlange å få igjen forskuddsleien? Hva med leien for de resterende ukene av april?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Annonse

Så vidt jeg vet så er ikke den kontrakten lovlig! Man kan ikke kreve at det ikke er mulig å si opp og at dere skal betale for den tiden. Så lenge dere har sagt opp leiligheten med den oppsigelsen som dere har i kontrakten, skal dere heller ikke betale leie. Ta kontakt med leieboerforeningen(http://www.lbf.no/), de kan hjelpe dere både med hva som er lov og ikke og advokathjelp.

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest Anonymous

Nå har husleier funnet nye leieboere, men han trekker fra 1500 kr for jobben og 2500 kr fordi han påstår han må legge nytt gulv etter oss i stua etter noe som skjedde for halvannet år siden fra forskuddleien vi har til gode! Hvorfor kunne han ikke utbedret denne skaden den gangen det skjedde?! Oh resten av forskuddsleien, 12500 kr, får vi ikke før den nye leieboeren har betalt inn sin forskuddleie! Ikke vil han gi oss tilbake penger for noen av ukene i april heller. Har vi en god sak for å kontakte advokat eller skal vi bare akseptere for å bli kvitt ham?

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Gjest onyx, i.i.

Forskuddsleie skal IKKE brukes til annet enn å dekke manglende husleie! Derav ordet forskuddsleie :-) Her virker det som huseier vil ha i både pose å sekk ved å kreve forskuddsleie innbetalt til seg, som han da får rentene av + å bruke denne summen som depositum (som skal stå på egen sperret konto). Dette er selfølgelig ikke lov, men det er lite dere kan gjøre nå, dessverre, annet enn å komme til enighet med huseier.

Å kreve betalt for å finne leieboer kan han ikke gjøre så lenge dette ikke var avtalt på forhånd. I tillegg har han brukt leiligheten til oppussing, mens dere egentlig har disponert denne. Skaden på gulvet har han anledning til å kreve betalt for. det er ikke relevant at skade skjedde for 1 1/2 år siden. Det som er viktig er hvorvidt han allerede hadde "godkjent" leilighetes tilstand når dere flyttet ut.

Jeg vil anbefale å kontakte leiboerforeningen for en gjennomgang av saken. De kan lettere vurdere om advokat vil lønne seg. Prøve også å inngå et kompromis med huseier. Han har nemlig ikke anledning til å holde igjen forskuddsleien. Forklar at dere har utvist STOR velvilje ved å betale leie mens han har pusset opp, og at dette bør mer enn dekke skaden på gulvet etc.

Min erfaring med enkelte huseier er at de gir seg når de møter motstand, dvs. at de vil prøve seg på ting som er urimelige rett og slett fordi leieboere ikke har peiling! Enkelte vil også prøve å vri seg unna med å si at de ikke kjenner husleieloven og "derfor ikke trenger følge den"!

Lykke til og stå på krava! Vis ikke frykt :sjarmor:

Lenke til kommentar
Del på andre sider

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Start en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...