MissEi Skrevet 1. august 2013 #1 Skrevet 1. august 2013 Jeg skal bytte etternavn når vi gifter oss. Et halvt år iforveien skal vi flytte, altså bytte adresse. Mitt spørsmål er: kan jeg bytte etternavn før vi er gift? Hadde vært så mye enklere å fått gjør det samtidig:)
Aomame Skrevet 1. august 2013 #2 Skrevet 1. august 2013 Ja, det er jeg ganske sikker på at du kan. Du kan endre navn nårsomhelst hos skatteetaten, så langt det ikke er beskyttede navn. Jeg ville gått inn og lest mer her: http://www.skatteetaten.no/nn/Skjema/Endre-navn/
Gjest Ahs Skrevet 1. august 2013 #3 Skrevet 1. august 2013 Er det et fritt navn er det bare å skifte. Er det beskyttet må dere har vært registrert på samme adresse i mer enn to år eller har felles barn. http://www.paragrafen.no/?id=132
MissEi Skrevet 2. august 2013 Forfatter #4 Skrevet 2. august 2013 Er det kun hos skatteetasten jeg må bytte hos ?
AnonymBruker Skrevet 2. august 2013 #5 Skrevet 2. august 2013 Er det kun hos skatteetasten jeg må bytte hos ? Tror det. Men på f.eks UiO må du vise bekreftelse på endringen for å kunne endre navnet i deres database. Anonymous poster hash: e1394...7f1
AnonymBruker Skrevet 2. august 2013 #6 Skrevet 2. august 2013 kjekt om man skal på bryllupsreise og fikse passet i god tid også, med det nye navnet Anonymous poster hash: 7d10a...5b9
Bygdejenta Skrevet 2. august 2013 #7 Skrevet 2. august 2013 Er det kun hos skatteetasten jeg må bytte hos ? Du må og huske at du må bytte navn i pass, førerkort, bankkort ol. Trur heller ikkje telefonabo., forsikringrinagr ol bytter automatisk, så må huske å gi beskjed her også.
MissEi Skrevet 2. august 2013 Forfatter #8 Skrevet 2. august 2013 men n år jeg har endret hos skatteetaten å får bekreftelse på at dette er iorden så kan jeg ta "ringerunden" rundt til alle ? Det er kun her jeg må endre å få bekreftelse før jeg kan ta ringerundet ?
Bygdejenta Skrevet 2. august 2013 #9 Skrevet 2. august 2013 men n år jeg har endret hos skatteetaten å får bekreftelse på at dette er iorden så kan jeg ta "ringerunden" rundt til alle ? Det er kun her jeg må endre å få bekreftelse før jeg kan ta ringerundet ? Jepp Skatteetaten seie det tar ca 3 uker å behandla ein søknad om navneendring. Endring elektronisk: http://skatteetaten.no/no/Skjemaer/endre-navn/ Endring papriskjema: http://www.regjeringen.no/nb/dep/jd/dok/andre/skjema/meldingsskjema-for-navneendring.html?id=450610
Karmosin Skrevet 2. august 2013 #10 Skrevet 2. august 2013 men n år jeg har endret hos skatteetaten å får bekreftelse på at dette er iorden så kan jeg ta "ringerunden" rundt til alle ? Det er kun her jeg må endre å få bekreftelse før jeg kan ta ringerundet ? Det skal litt mer til enn ringerunde for mye, en del instanser vil se navneendringsmeldingen du får fra Skatteetaten. Ta den med ved personlig oppmøte og sørg for å få laget noen bekreftede kopier du kan sende til de du melder navneendring skriftlig til. Bryllupsreise må bestilles i nytt navn og du må skaffe deg nytt pass, eller det må bestilles med gammelt navn og du må bruke det gamle passet. Det viktigste på reise er at navn på billetter/booking og i passet stemmer overens.
pusefrøken Skrevet 2. august 2013 #11 Skrevet 2. august 2013 Når jeg giftet meg, sendte jeg inn navneendring i god tid i forveien. Jeg fikk beskjed om at mitt nye navn ble "aktivert" fra dagen etter vi giftet oss.. vet ikke hvorfor, men kanskje fordi vi sendte inn prøveattesten samtidig? Men etter vi giftet oss, så tok det to arbeidsdager og bekreftelsen på navneendringen lå i posten.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå