Gå til innhold

demokrati=skille mellom stat og religion?


Anbefalte innlegg

Gjest Anonymous
Skrevet

Mange mener dette er løsningen på lan i østen. Som f.eks Iran er det mulig for dem å oppnå demokrati som en isamsk republikk?

Skille mellom stat og religion er noe vesten står for, men Norge har jo klart seg som en demokratisk stat til tross for kirken..

Hva er forskjellen på Norge og Iran da.

Videoannonse
Annonse
Gjest Poirot
Skrevet

Kirken og lovgivere holdes atskilt og kirken påvikrer ikke lover fra starten av. Kirken er rimelig adskilt fra resten av samfunnet, og det er ikke kirens folk som sitter på hverken storting eller regjernig. Ei heller jobber krikens folk som politi. Det er hellr ikke kirkens folk som dømmer folk straffer i hvenhold til hva Bibelen sier når man har gjort noe krimienlt.

Gjest Anonymous
Skrevet

Iran er en muslimsk stat. Koranen er deres lovbok. En muslims liv er predestinert. Da har man ikke behov for å ta et valg. Alt er forutbestemt av Allah. Da er det ikke noe poeng å innføre demokrati. Her har Bush desverre ikke lært leksa. Det finner med ett untak intet muslimsk land med demokrati. Insh Allah er uttrykket som brukes før en muslim tar en avjørelse (hvis gud vil) Hvis man skal være korekt: Hvis gud har villet dette for meg.

Gjest Poirot
Skrevet
Det finner med ett untak intet muslimsk land med demokrati. .

Tyrkia

Egypt

Bosnia

Men du har rett, det er ikke mange.

  • 2 uker senere...
Gjest lurven
Skrevet

er ikke marokko også demokratisk?

Gjest Anonymous
Skrevet

Indonesia har muslimsk majoritet og er vel også demokratisk.

Skrevet

det høres riktig ut med skille mellom stat og relgion, og at det fremmer demokratiet er jeg ikke i tvil om. men sannsynligheten for at det i muslimske land skal bli mulighet for ett slikt skille, er så uendelig liten. Når flesteparten av menneskene i lendene dette er aktuellet i, ikke vil nærme seg en slik løsning. skal man da tvinge det inn? og i såfall, hva slags demokrati vil det være for de det gjelder?

Gjest Anonymous
Skrevet

Tyrkia

Egypt

Bosnia

Men du har rett, det er ikke mange.

Bosnia er ikke en muslimsk stat.

Gjest Anonymous
Skrevet

Det stemmer at muslimene utgjør en stor del av befolkningen.

Gjest pace
Skrevet

Når religiøse krefter avtar fra makt i samfunn og kultur, sånt som skille mellom religion og stat, heter det Sekularisering. Og de fleste muslimske stater skiller mellom religion og politikk(ifølge min VK2 Religion/Etikk bok fra 1996 ivertfall). Hvorav de spiller det religiøse liv for familien. Det er derimot masse konflikter om disse tingene om dagen i muslimske land.

Iran er bosatt av Tolvsekten som er Shia muslimer, disse er mere åpen for nye tolkninger og inspirasjoner som kommer igjennom tiden. Men staten er likevel blitt ledet strengt av det relgiøse.

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...