Gjest Sengaia Skrevet 30. juni 2013 #1 Skrevet 30. juni 2013 Jeg leser om mange som er kjempeflinke til å trene og til å spise sunt og riktig. Og det er veldig mye og veldig bra! Så da selv om jeg spiser sunt og trener litt, så føler jeg meg "dårlig" og lat når jeg ser at det ikke er så bra iforhold til dette.. Men hva er det egentlig som er normalt å spise, og en normal treningsmengde iløpet av en uke? Da mener jeg ikke hvilket kosthold og treningsmengde som er BEST, men hva som er NORMALT/VANLIG? Jeg har begynt på lavkarbo, og spiser sunn mat. Jeg skeier sjeldent ut. Jeg trener styrke 30 min (det er inkludert oppvarming ov uttøying) 3-4 ganger i uka etter treningsfilm på youtube så jeg blir svett. Jeg går en liten tur en gang iblant. Og det er det. Når jeg leser om hvor mye folk trener og hvilket kosthold, så føler jeg at dette er overhodet ikke bra,.. Men hvordan er det med dere andre? Kan noen si litt om deres kosthold og trening, enten det er mye eller lite? :-)
mandel92 Skrevet 30. juni 2013 #2 Skrevet 30. juni 2013 Synes du høres flink ut, mer flink enn normalt. Det jeg har inntrykk av i hvert fall, er at det ikke er så veldig normalt å trene mye, det er normalt å spise usunt, og det er normalt å knapt røre på seg..
Gjest Skrevet 30. juni 2013 #3 Skrevet 30. juni 2013 Det gjelder nok å finne hva som er normalt for deg. 1
Gjest Sengaia Skrevet 30. juni 2013 #4 Skrevet 30. juni 2013 Vel, dette er normalt for meg, men jeg vet ikke hvor "bra" det er. Det er ikke lenge siden jeg begynte med den styrketreninga som jeg gjør etter treningsvideo på youtube, og ellers går jeg en liten tur en gang iblant, men jeg spiser ganske sunt. Det er lite sjokolade og potetgull, ikke brus eller hurtigmat eller noe. Men hender jo jeg skeier ut med noe av og til. Men når jeg leser om hva andre spiser og trener, så føler jeg at jeg kunne gjort det bedre. Altså, -jeg tenker at dette er noe jeg gjør dårlig, siden de fleste jeg leser om gjør det så voldsomt mye bedre enn meg (spiser enda sunnere,trener mer, masse styrke på treningsstudio, joggeturer hver dag osv). Så da lurte jeg egentlig på om det virkelig kan være sånn at folk trener så mye og spiser så "riktig", blant flertallet? Noen som har lyst til å skrive hvordan en uke ser ut med tanke på trening og kosthold? Blir det mye trening, mye mat, lite mat, fastfood, grønnsaker, lite trening ... og hvordan føltes det på helsa?
mandel92 Skrevet 30. juni 2013 #5 Skrevet 30. juni 2013 Vel, dette er normalt for meg, men jeg vet ikke hvor "bra" det er. Det er ikke lenge siden jeg begynte med den styrketreninga som jeg gjør etter treningsvideo på youtube, og ellers går jeg en liten tur en gang iblant, men jeg spiser ganske sunt. Det er lite sjokolade og potetgull, ikke brus eller hurtigmat eller noe. Men hender jo jeg skeier ut med noe av og til. Men når jeg leser om hva andre spiser og trener, så føler jeg at jeg kunne gjort det bedre. Altså, -jeg tenker at dette er noe jeg gjør dårlig, siden de fleste jeg leser om gjør det så voldsomt mye bedre enn meg (spiser enda sunnere,trener mer, masse styrke på treningsstudio, joggeturer hver dag osv). Så da lurte jeg egentlig på om det virkelig kan være sånn at folk trener så mye og spiser så "riktig", blant flertallet? Noen som har lyst til å skrive hvordan en uke ser ut med tanke på trening og kosthold? Blir det mye trening, mye mat, lite mat, fastfood, grønnsaker, lite trening ... og hvordan føltes det på helsa? Så lenge du er frisk, så er det mer enn bra nok De som skriver på trenings-og kostholdsforum er gjerne de som allerede er veldig opptatt av dette, og de gjenspeiler ikke befolkningen generelt. Det er helt greit å kose seg med sjokolade og potetgull en gang i blant, så lenge det ikke er hele tiden. Vær forsiktig med å sammenlikne deg med alle andre. Skal ikke skrive hvordan min uke ser ut, for jeg er ikke noe eksempel til etterfølgelse
Gjest Coolaid Skrevet 30. juni 2013 #6 Skrevet 30. juni 2013 Drit i alle andre. Dersom du sammenligner deg med andre hele tiden vil det alltid være noe som er bedre, sterkere, smartere, løper fortere og lengre, spiser bedre, sover og hviler mer osv osv... Å sammenligne seg med andre hele tiden er det samme som å trykke seg selv ned. Ikke gjør det. Det er akkurat det samme som "treningsmas" som jeg velger å kalle det. Eksperter, media, personlige trenere, osv osv forteller deg hva du MÅ gjøre for å få en perfekt kropp. Dette er bare tull og ganske uoppnåelig for de fleste av oss. Så lenge du er ærlig med deg selv så vet du at du gjør nok. Finn balansen i ditt eget liv.
Gjest *MaggieQ* Skrevet 30. juni 2013 #7 Skrevet 30. juni 2013 Hva som er normalt er individuelt for hver enkelt person tenker jeg. For MEG er det normalt å jogge i snitt 4 mil i uka. Det betyr ikke at jeg jeg synes det er mindre normalt med en person som løper mindre enn det. Jeg spiser kun rene råvarer, til og med i helgene når jeg skeier ut så er jeg mer glad i raw food is, hjemmelaget bakst etc fremfor smågodt.
Gjest Sengaia Skrevet 30. juni 2013 #8 Skrevet 30. juni 2013 Takk for beroliggende svar Grunnen til at jeg spurte om dette var fordi jeg tenkte at jeg kanskje var lat, eller burde gjøre mye mer, siden jeg stort sett sitter ved pc'en, foran tv'en, i bilen, eller de små turene mine en sjelden gang og de korte treningsøktene mine. Og at jeg burde gjøre mye mer enn dette, jo mer jeg leser om de som trener så mye, jo mer føler jeg at jeg lar meg selv forfalle omtrent... Hva er "raw Food"?
Gjest Sengaia Skrevet 30. juni 2013 #9 Skrevet 30. juni 2013 Kanskje jeg kunne spurt annerledes; Hva er sunt og ikke sunt av fysisk aktivitet med tanke på hva slags aktivitet, og mengde/dager med trening? Hva skal til for å holde seg i nogen lunde god form?
Gjest Bond Skrevet 30. juni 2013 #10 Skrevet 30. juni 2013 Du kan ikke ta utgangspunkt i det som skrives på Kostholdsforumet - det sier jo i seg selv at det er folk som har mer interesse for slikt som skriver her. Hva som er normalt er vanskelig å si. Jeg ville nok si at det er ganske normalt å trene mye mindre enn de aller fleste burde. Det er mange i Norge som ikke trener i det hele tatt, som kun kjører bil alle steder og som får minimalt med aktivitet. Om det er dermed normalt? Tja. Vanlig, kanskje til og med normalt hvis man tar utgangspunkt i det som mange nok gjøre. Men det er ikke dermed greit nok. Du har da også de som trener veldig mye, er nøye med kosthold og trener mer målrettet for noe - enten det er for å løfte tyngst mulig eller løpe en viss distanse passe fort.. Om man trener målrettet mot noe, er også rutinen bak treningen noe helt annet. Om du føler deg bra og sprek, om du har en kropp som fungerer og du føler du får aktivitet - da er det helt normalt vil jeg si.
Gjest Sengaia Skrevet 30. juni 2013 #11 Skrevet 30. juni 2013 Sant det du sier i forhold til at de jeg leser om i treningsforum naturlig nok er mer interessert i det og trener nok MER enn folk flest. Også med idrettsutøvere og de som trener til konkurranser osv. 'Men hva som må til for å holde seg i god form utenom dette - om du skjønner? En viss mengde fysisk aktivitet må til for å være i god form fysisk og psykisk. Jeg gjør det mest for psykens del, og da vil jeg jo helst bevege meg såpass at jeg ikke blir enda dårligere psykisk hvertfall. Noe som kan holde meg i god form fysisk og psykisk er jo supert, men jeg vet ikke om det jeg gjør nå er nok, detv føltes hvertfall ikke sånn når jeg leste om de andre, at i forhold var jeg jo da veldig lite aktiv. Men i forhold til hva som trengs, og for befolkningen for øvrig og for å holde seg i god form, så er det kanskje nok etter hva jeg ser i svara jeg har fått her
Gjest *kokos* Skrevet 30. juni 2013 #12 Skrevet 30. juni 2013 Det normale er jo gjerne det som flertallet gjør, men vi vet jo at stadig flere er overvektige. Hva som er normalt, og hva som er sunt aktivitetsnivå og kosthold er derfor sannsynligvis to ulike ting. Jeg er sunn, i mine øyne. Jeg lager det aller meste fra bunnen av, spiser masse grønnsaker, men tar gjerne en is om jeg blir tilbudt. Jeg jogger og trener litt styrke to ganger i uka, og liker ellers å herje med ungene og gå dit jeg skal. Jeg er 164 høy og 63 kg, veide 5 kg mer ved påsketider. I forhold til en godt trent person ser jeg nok veldig dvask ut, men jeg er veldig fornøyd med egen kropp, liv og livsstil!
Gjest Sengaia Skrevet 30. juni 2013 #13 Skrevet 30. juni 2013 Jeg tenkte litt på begge deler, - både hva som er normalt, og hva som er "bra nok" for å ha en god helse og være i god form. Om man trenger å jogge 4 mil og trene styrke 5 ganger i uka, eller om det holder med noen gåturer for å være i form, selv om noen trener veldig mye. Det fikk meg til å lure litt når jeg leste mest om de som trener mye. Om det er noe som er vanlig, og om det er nødvendig for å holde seg i form på en grei måte (hvis man ikke trener til konkurranser, trener for å bygge muskler osv osv) Men da er jeg kanskje i helt grei form fysisk da. Har litt vanskelig for å kjenne etter, da jeg trener mye for psyken sin del også. Bra du er fornøyd med kropp, liv og livsstil, det er veldig viktig og bra :-D
AnonymBruker Skrevet 30. juni 2013 #14 Skrevet 30. juni 2013 Jeg vil si at det er normalt å trene 3-4 ganger i uka, spise godteri og litt mer usunt på f.eks. lørdag og spise sunt resten av uken og f.eks. gå en tur de dagene man ikke trener. Anonymous poster hash: a15df...1f9
AnonymBruker Skrevet 30. juni 2013 #15 Skrevet 30. juni 2013 Du skal ikke høre på alle de som trener hver dag, ts. No offense til de her inne som gjør det (virker som om en del av dem har kunnskapen til å gjøre det), men veldig mange av de som er så utrolig ambisiøse gir opp etter noen måneder. Ser mange eksempler på det hvert eneste år på studio. Folk kjører i gang 5-7 ganger i uken med tunge programmer de hverken har grunnlag til, kosthold til eller noen plan for å gjennomføre. Da må det nødvendigvis gå som det gjerne gjør, dvs. de blir raskt støttemedlemmer. De aller fleste kan få god progresjon på det meste med en 3-4 økter i uka, bare man passer på å hvile og ha et greit kosthold. Tro det eller ei, det er også mulig å opparbeide seg en forholdsvis bra kropp på det grunnlaget... Anonymous poster hash: c3519...12d
Gjest Sengaia Skrevet 30. juni 2013 #16 Skrevet 30. juni 2013 Takk for svar! Da fortsetter jeg som jeg gjør og tenker at det er greit nok
AnonymBruker Skrevet 1. juli 2013 #17 Skrevet 1. juli 2013 Jeg vil si at det er normalt å trene 3-4 ganger i uka, spise godteri og litt mer usunt på f.eks. lørdag og spise sunt resten av uken og f.eks. gå en tur de dagene man ikke trener. Anonymous poster hash: a15df...1f9 Dette er nok ideellt, men jeg tror det er langt fra normalt. Se bare rundt deg! Ser det ut som flertallet av befolkningen trener 3-4 dager pr. uke, går en tur de dagene de ikke trener, spiser sunt i ukedagene men skier ut litt i helgen? Nope! Fedme er et økende samfunnsproblem, og langt større enn overtrening og undervekt. Når det er sagt, er det ikke unormalt å leve slik du skriver, jeg tror bare ikke at flertallet lever slik. Jeg trener 5-6 dager pr. uke og lever over gjennomsnittet sunt. Tror ikke det er normalt. (Men jeg trives med det. ) Anonymous poster hash: 187c5...f77
Gjest Sengaia Skrevet 1. juli 2013 #19 Skrevet 1. juli 2013 Takk for svar Jeg er kanskje ikke aktiv hver dag, men omtrent... noe aktiv er jeg jo hver dag, men ikke sammenhengende 30 min. i går var en usedvanlig lat dag, men i dag blir det både styrke og en gåtur
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå