coconut100 Skrevet 27. juni 2013 #1 Skrevet 27. juni 2013 Jeg planlegger å kjøpe meg hund til neste år - rundt sommeren. Vil gjerne ha en liten hund, på grunn av at jeg er lav og ikke den sterkeste i verden(så en stor hund vil jeg ikke kunne klare å kontrollere hvis det skjer noe)Jeg leter etter en selskapshund, helst med lang pels. Jeg elsker pelsstell. Har ikke så mye erfaring med hund fra før, men er vokst opp med å være i finnmark om sommeren med to gordon settere. Har tenkt litt på: - Malteser - Yorkshire terrier - Bichon frise - Bichon havanais - Shih tzu - Coton de Tulear Akkurat nå står yorkshire terrien høyest på listen, men har hørt at de kan være vanskelige å få husrene osv. - Jeg ser etter en hund som har middels aktivitetsbehov - en hund som jeg kan noen ganger gå lange turer med, men også korte turer. - Lang pels - Skal bare brukes til kos(ikke utstilling eller avl) Jeg er person som er ganske rolig, og elsker å være hjemme. Er ca aldri ute å fester osv, og venninene mine er også slik. Trenger en hund som kan passe til min livsstil.
coconut100 Skrevet 27. juni 2013 Forfatter #5 Skrevet 27. juni 2013 Lang pels er ikke et noe hunden absolutt må ha.
AnonymBruker Skrevet 27. juni 2013 #6 Skrevet 27. juni 2013 Japansk chin er fantastiske. Anonymous poster hash: 7ca00...8c2
coconut100 Skrevet 27. juni 2013 Forfatter #7 Skrevet 27. juni 2013 Ja har vurdert japanese chin, de ser helt fantastiske ut. Men har lest at de røyter veldig mye, og syns det var vanskelig å finne oppdretter på de her i Norge.
Gjest sweetsugar Skrevet 28. juni 2013 #8 Skrevet 28. juni 2013 Tibetansk spaniel tror jeg du vil like. Det er en selskapshund, lang pels, trenger pelsstell 2-3 ganger i uken, kan være litt vanskelig å få stuereine, men det er bare å være ordnetlig påpasselig med å ta den før den rekker å tisse inne. Den liker å gå lange turer, men har ingenting imot å være hjemme heller. Den er veldig tillitsfull, elsker eieren og familien sin, passer godt på deg, kan gneldre endel, men det er også bare å være påpasselig at du ikke lar den bjeffe i tide og utide. Den varsler med en gang det kommer fremmende, men husk trening og kommunikasjon kan du få roet dette ganske ned. Den kan være litt tilbakeholden når det kommer til fremmende, men bortsett fra alt dette er det en super hund. Passe liten, kjempesøt, kan være litt vanskelige å lære, kan være ganske sta, men det er typisk tibbe. (noen påstår annet da) og har den bestemt seg for at den ikke vil høre på deg, så vil den ikke det. Jeg har en liten tibbe på snart 8 mnd, den kan gå løs ute, noe som ikke er kjempevanlig når det kommer til denne rasen, men med god trening så blir det bra. Den er også veldig snill, kosen, elsker å ligge på fanget å kose. Alt i alt, en flott hund
coconut100 Skrevet 28. juni 2013 Forfatter #9 Skrevet 28. juni 2013 Tibetansk spaniel tror jeg du vil like. Det er en selskapshund, lang pels, trenger pelsstell 2-3 ganger i uken, kan være litt vanskelig å få stuereine, men det er bare å være ordnetlig påpasselig med å ta den før den rekker å tisse inne. Den liker å gå lange turer, men har ingenting imot å være hjemme heller. Den er veldig tillitsfull, elsker eieren og familien sin, passer godt på deg, kan gneldre endel, men det er også bare å være påpasselig at du ikke lar den bjeffe i tide og utide. Den varsler med en gang det kommer fremmende, men husk trening og kommunikasjon kan du få roet dette ganske ned. Den kan være litt tilbakeholden når det kommer til fremmende, men bortsett fra alt dette er det en super hund. Passe liten, kjempesøt, kan være litt vanskelige å lære, kan være ganske sta, men det er typisk tibbe. (noen påstår annet da) og har den bestemt seg for at den ikke vil høre på deg, så vil den ikke det. Jeg har en liten tibbe på snart 8 mnd, den kan gå løs ute, noe som ikke er kjempevanlig når det kommer til denne rasen, men med god trening så blir det bra. Den er også veldig snill, kosen, elsker å ligge på fanget å kose. Alt i alt, en flott hund Ja, de er kjempe fine. Det fins alt for mange fine hunderaser der ute. Hvordan man kan velge bare en rase? Har ingen erfaringer med tibbe, men får lese litt mer om den.
Gjest sweetsugar Skrevet 28. juni 2013 #10 Skrevet 28. juni 2013 Ja, de er kjempe fine. Det fins alt for mange fine hunderaser der ute. Hvordan man kan velge bare en rase? Har ingen erfaringer med tibbe, men får lese litt mer om den. Det gjør det.. Jeg anbefaler hvertfall tibbe av hele mitt hjerte! lykke til med å finne hund
AnonymBruker Skrevet 28. juni 2013 #11 Skrevet 28. juni 2013 Ja har vurdert japanese chin, de ser helt fantastiske ut. Men har lest at de røyter veldig mye, og syns det var vanskelig å finne oppdretter på de her i Norge. Ser det er noen valper til slags på Finn nå, rundt 12-14 000 pr stk. Er en "sjelden" rase i Norge enda. Kjøpte min for ca 8000, flott liten hund som kan være med på korte og lange turer. Har man lyst å dasse på sofaen så gjør de gjerne det, vil du løpe maraton, så gjør de med glede det også. Og joda, de røyter mildt sagt som et helvete. Og pga den lille nesen deres så sliter de litt i varmen med å kunne puste skikkelig, de er også utsatt for en type nesekollaps så de høres ut som de holder på å kveles. Ikke noe koselig å oppleve for hverken hund eller eier. Så viktig å finne gode linjer så man slipper det mest mulig, noen av de har det daglig, mens andre har det kanskje en gang i året eller ikke overhodet. Det som er kjempe positivt for min del som bor i leilighet er at det er en rase som så og si aldri bjeffer. Han sier ifra om noen banker på døra, men utenom det så er han stille som en mus. Og når de er kjempeglade så spinner de rundt i sirkler, kjempe søtt. Anonymous poster hash: 7ca00...8c2
coconut100 Skrevet 28. juni 2013 Forfatter #12 Skrevet 28. juni 2013 Ser det er noen valper til slags på Finn nå, rundt 12-14 000 pr stk. Er en "sjelden" rase i Norge enda. Kjøpte min for ca 8000, flott liten hund som kan være med på korte og lange turer. Har man lyst å dasse på sofaen så gjør de gjerne det, vil du løpe maraton, så gjør de med glede det også. Og joda, de røyter mildt sagt som et helvete. Og pga den lille nesen deres så sliter de litt i varmen med å kunne puste skikkelig, de er også utsatt for en type nesekollaps så de høres ut som de holder på å kveles. Ikke noe koselig å oppleve for hverken hund eller eier. Så viktig å finne gode linjer så man slipper det mest mulig, noen av de har det daglig, mens andre har det kanskje en gang i året eller ikke overhodet. Det som er kjempe positivt for min del som bor i leilighet er at det er en rase som så og si aldri bjeffer. Han sier ifra om noen banker på døra, men utenom det så er han stille som en mus. Og når de er kjempeglade så spinner de rundt i sirkler, kjempe søtt. Anonymous poster hash: 7ca00...8c2 Får se litt på oppdrettere, og om jeg finner en oppdretter med gode linjer - da kan denne rasen bli aktuelt. Var i starten veldig bestemt på å få denne rasen, men som du sier, det er veldig få av dem her i Norge. De har ingen utpreget innstinkter som vakt-, jakt- eller gjeter-hund, noe jeg liker.
AnonymBruker Skrevet 28. juni 2013 #13 Skrevet 28. juni 2013 Min eier hvertfall ikke noe jaktinstinkt. Han går overens med alt som har 4 bein eller vinger. Litt tilbakeholden med nye mennesker, men elsker alt av dyr og ingen interesse av å jage noe som helst. Anonymous poster hash: 7ca00...8c2
AnonymBruker Skrevet 28. juni 2013 #14 Skrevet 28. juni 2013 Dvergpuddel eller toypuddel. Masse pelsstell om du ønsker det (kan ha lang og kort pels), smarte og lettlærte og er glad i korte og lengre turer. Finnes også i flere farger. Anonymous poster hash: fb9e3...045 2
AnonymBruker Skrevet 28. juni 2013 #15 Skrevet 28. juni 2013 powder puff, også en del pelsstell, og trivelige små hunder Anonymous poster hash: 0c242...478
AnonymBruker Skrevet 28. juni 2013 #16 Skrevet 28. juni 2013 powder puff, også en del pelsstell, og trivelige små hunder Anonymous poster hash: 0c242...478 Og de røyter så godt som ikke i det hele tatt Anonymous poster hash: 0c242...478
coconut100 Skrevet 28. juni 2013 Forfatter #17 Skrevet 28. juni 2013 Dvergpuddel eller toypuddel. Masse pelsstell om du ønsker det (kan ha lang og kort pels), smarte og lettlærte og er glad i korte og lengre turer. Finnes også i flere farger.Anonymous poster hash: fb9e3...045 Vet ikke så mye om toypuddel, kan du fortelle litt mer om den?
Tabris Skrevet 28. juni 2013 #18 Skrevet 28. juni 2013 Hvis ikke japansk spisshund er for stor for deg, så vil jeg anbefale at du tar en titt på den. (Den regnes som en liten hund, men ikke miniatyr).
Chien Skrevet 28. juni 2013 #19 Skrevet 28. juni 2013 Jeg har en Bichon-blanding. Bestevenninna mi og andre i familien hennes har Bichon Havanaiser, og jeg har møtt ganske mange Frisèer. Disse er nydelige, trygge, sosiale, flotte hunder som er perfekt i familier. De er tålmodige rundt barn og er lettlært. De har noe jaktinstinkt så de varsler godt i fra når noen kommer på besøk, men ellers er de veldig rolige og stille. De har også de kvalitetene du ser etter - liten (tisper er minst), lang pels og blir vant til enten fjelltur eller rolig gåtur langs veien. Jeg kunne ikke vært mer fornøyd.
AnonymBruker Skrevet 28. juni 2013 #20 Skrevet 28. juni 2013 Vet ikke så mye om toypuddel, kan du fortelle litt mer om den? Toypuddelen er en mindre variant av dvergpuddelen, er på størrelse med en chiahuahua. Puddler finnes i flere farger: svart, hvit, brun, rød, aprikos, sølv også har det kommet en som er blanding av svart og hvit. Toypuddelen feller ikke, pelsen må klippes. Den trenger absolutt ikke å ha en stor og tung frisyre, den kan fint klippes kort, det bestemmer eieren. Den er en smart hund, veldig lettlært og glad i å bruke hodet sitt. Den kan kanskje sees som litt sær, men jeg tenker at den har personlighet. Den er glad i å gå tur som hunder flest, både korte og lange. Jeg er veldig glad i rasen, har min kun som kosehund, ikke noe utstilling eller avl. Anonymous poster hash: fb9e3...045
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå