Silfen Skrevet 13. juni 2013 #2 Skrevet 13. juni 2013 Nei. Det er jo stort sett usannsynlig at en fødekvinne ikke et biologisk mor her i Norge.
Djungelvrål Skrevet 13. juni 2013 #3 Skrevet 13. juni 2013 Er du usikker på om du er mor til ditt eget barn?
AnonymBruker Skrevet 13. juni 2013 #5 Skrevet 13. juni 2013 HAHAHAH Anonymous poster hash: 7fd4b...8a6 3
Melodiana Skrevet 13. juni 2013 #6 Skrevet 13. juni 2013 (endret) Ja. Min far er fødselslege med over 30 års arfering. Han husker en rettsak mot sykehuset hvor en kvinne påsto at jenta på 12 år ikke var hennes. Hun har til og med mistet forholdet sitt med barnefar som mente at hun var utro og datteren ikke lignet på noen av dem. Da dna prøver ble tatt, viste det seg at kvinne og jenta ikke var i slekt. Ikke far heller. Senere ble det avklart av politi at to jenter født på samme dag ble "byttet" uten vilje da de var tatt av personalet for undersøkelser. Jeg har lest om det på nett i etterkant. Den enne jenta bor i en familie med flere søsken og har ikke fått like høy standart på livet som jenta som var ennebarn. Nå gikk familiene til rettsak mot sykehus. Det er ukjent om jenter velger å flytte til sine ekte foreldre. Det som er sikker er at liv til flere menneser er totalt ødelagt. Endret 13. juni 2013 av Melodiana 1
Helen Skrevet 13. juni 2013 #7 Skrevet 13. juni 2013 Hvis du er redd du har fått med deg feil baby hjem fra sykehuset er det vel bare å ta en dna-test.
AnonymBruker Skrevet 13. juni 2013 #8 Skrevet 13. juni 2013 Barnet ble født hjemme, men jeg lurer på om det er jeg som er mor til barnet. Anonymous poster hash: 33b9d...66c
AnonymBruker Skrevet 13. juni 2013 #9 Skrevet 13. juni 2013 Den kvinnen som har født barnet, regnes som barnets mor. Se barneloven § 2, jfr. http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/tema/familie-og-samliv/farskap-og-morskap.html?id=670491 Så hvis du har født barnet, er du nok moren. Anonymous poster hash: 822ed...dd1
AnonymBruker Skrevet 13. juni 2013 #11 Skrevet 13. juni 2013 Hvis du har blitt gravid på den vanlige måten og tror du har fått med deg feil barn så kan du jo be om en DNA test. Har du blitt gravid gjennom IVF så kan du nok også kreve DNA om du mener at de har gitt deg feil egg. Har ikke hørt at det har skjedd i Norge, men det kan jo så klart skje med dårlige rutiner. Anonymous poster hash: f11d8...3a5
Miranda16 Skrevet 13. juni 2013 #12 Skrevet 13. juni 2013 Så sant du ikke har satt inn et befruktet egg, så er du nok det.
Gjest Gjest Skrevet 13. juni 2013 #14 Skrevet 13. juni 2013 Hvis du er usikker på om barnet ditt er blitt forbyttet på fødeklinikken kan du kreve en dna test. Du kan også sende inn dna til testing selv med ett hårstråd eller spytt. Hvis du ellers har problemer med at barnet du fødde er ditt,eller at du ikke klarer å knytte deg til barnet.Da er det nok best at du krever å få en innleggelse på psykriatisk klinikk.
She_Leiva Skrevet 13. juni 2013 #15 Skrevet 13. juni 2013 Altså, du har født ett barn, som du fødte hjemme selv, korrekt? Nå lurer du på om det barnet er ditt? Uhh... Har du fått satt inn ett befruktet egg, så du i utgangspunktet lurer på om det var ditt egg som ble brukt eller er du spik spenna gæren? Du er jo ditt eget vitne på at barnet kom ut av deg?
AnonymBruker Skrevet 13. juni 2013 #16 Skrevet 13. juni 2013 Trodde morskap betydde humor e.l., jeg. Betyr det også, men TS lurer på om hun er mor til et barn, og da har ordet betydningen det svares på. Fra http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/dok/regpubl/prop/2012-2013/prop-105-l-20122013/7.html?id=719192 : Det offentlige har ikke ansvar for å få fastsatt hvem som er mor til et barn i tilfeller hvor dette ikke er kjent. Etter barneloven § 2 skal kvinnen som har født barnet, regnes som barnets juridiske mor. Fordi morskapet følger direkte av loven, har det ikke vært behov for egne regler for fastsettelse av morskap. Prinsippet om at kvinnen som føder er barnets mor, gjelder også når barnet har blitt til med egg donert fra en annen kvinne. Anonymous poster hash: 822ed...dd1
AnonymBruker Skrevet 13. juni 2013 #17 Skrevet 13. juni 2013 Betyr det også, men TS lurer på om hun er mor til et barn, og da har ordet betydningen det svares på. Fra http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/dok/regpubl/prop/2012-2013/prop-105-l-20122013/7.html?id=719192 : Det offentlige har ikke ansvar for å få fastsatt hvem som er mor til et barn i tilfeller hvor dette ikke er kjent. Etter barneloven § 2 skal kvinnen som har født barnet, regnes som barnets juridiske mor. Fordi morskapet følger direkte av loven, har det ikke vært behov for egne regler for fastsettelse av morskap. Prinsippet om at kvinnen som føder er barnets mor, gjelder også når barnet har blitt til med egg donert fra en annen kvinne. Anonymous poster hash: 822ed...dd1 Det er litt merkelig at man mener at den som føder barnet er mor, ferdig med det. Om egget er kvinnens eller ikke er visstnok uinteressant... Anonymous poster hash: f11d8...3a5
AnonymBruker Skrevet 13. juni 2013 #18 Skrevet 13. juni 2013 Det er litt merkelig at man mener at den som føder barnet er mor, ferdig med det. Om egget er kvinnens eller ikke er visstnok uinteressant... Anonymous poster hash: f11d8...3a5 Dagens rett er slik, men det er opprettet et utvalg som skal se på dette, bl.a. "Utvalget mener at det offentlige bør ha plikt til å bidra til at barnet kan få kunnskap om sine foreldre, blant annet for å oppfylle forpliktelsene i Barnekonvensjonen. Utvalget finner hensynet til barnets rett til å få kunnskap om egne foreldre som mer tungtveiende enn farens og hans ektefelles behov for anonymitet rundt morskapet. Utvalget foreslår på denne bakgrunn å lovfeste en offentlig plikt til å klarlegge morskap i § 5 nytt tredje ledd.", jfr. http://www.regjeringen.no/nb/dep/bld/dok/regpubl/prop/2012-2013/prop-105-l-20122013/7.html?id=719192 Anonymous poster hash: 822ed...dd1
Ciara Skrevet 13. juni 2013 #19 Skrevet 13. juni 2013 Det er litt merkelig at man mener at den som føder barnet er mor, ferdig med det. Om egget er kvinnens eller ikke er visstnok uinteressant...Anonymous poster hash: f11d8...3a5 Jeg kjenner en kvinne som har fått donert egg, men født barnet selv. I følge henne regnes hun som biologisk mor, men ikke genetisk mor. Dette er ikke i Norge, da, jeg vet ikke om man har ryddet opp i disse begrepene her til lands ennå.
Silfen Skrevet 13. juni 2013 #20 Skrevet 13. juni 2013 Dette er jo ikke relatert til trollets problemstilling. Dog er det en meget interessant proposisjon.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå