Gå til innhold

Anbefalte innlegg

AnonymBruker
Skrevet

Vi er et par som bor i en leilighet som er 4 år gammel. Vi har gjort en god del med den, så typen var interessert i hvor mye den hadde steget i verdi + at den siste tiden har vi tenkt litt på hus.

Her vi bor, i løpet av de siste årene har 8 leiligheter blitt solgt, og det går fort unna, bare en visning så er leiligheten solgt, og de gikk for en bra penge på bare de få årene.

Så megleren kom, og skrøt av våres leilighet, han hadde aldri sett lignende, det var strøkent og godt tatt vare på osv.. Dagen etter fikk vi en takst, og da fikk vi nesten sjokk. Den har steget utrolig mye, tenkte jeg, ble helt paff mens typen syntes det var noe rart.

Typen nevnte den taksten hele tiden og klarte ikke å få fred. Så han ringte til den megleren for et par uker siden. Vi hadde allerede sett på hus, og vært på noen visninger. Men, megleren holdt på sitt, og sa at han er helt sikker på taksten, for den var bare ¨å strøken og gjennomført. Ok, tenkte vi.

Helt til i går, da ringte han oss og beklagde, han hadde gjort feil, det var ikke riktig takst, det var nemlig 500.000 mindre.

Vi ble litt skuffet, ikke over summen, men at han gjorde feil, og at det tok så mange dager før han oppdaget det. Og at vi hadde gått rundt og tenkt på at vi kunne selge for den taksten. Og at hvis vi hadde tenkt å selge da, hadde vi blitt overrasket over taksten.

Hva hadde du følt?

Vi ble enig om at vi ikke skal bruke han den dagen vi bestemmer oss for å selge.

Anonym poster: f8862265f19a3d1f3fe4e5d1adf83418

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Hadde vel bare tenkt at det var jo logisk, det visste vi vel egentlig innerst inne. Og hva en megler mener er rett takst er jo ikke det samme som at dere får nøyaktig den summen hvis dere selger. Bare å følge med litt på hva lignende objekter går for.

Hadde ikke grublet så lenge på dette, altså. :)

Anonym poster: 8cdfb3fe778cf9e6a270c3dd0da81d35

AnonymBruker
Skrevet

Men er ikke det taktsmann som kommer frem til takst, og ikke megler? Eller er det alt etter praksis på stedet?

Anonym poster: 30374f96a2b0f1124e794a92e4a5dadc

  • Liker 3
Skrevet

Har dere virkelig fått en takst - fra en megler på en dag? Det er ikke meglers prisvurdering du snakker om?

Uansett - ingenting å tenke på det vel. Ingen skade skjedd, alle gjør feil. Har dere betalt så be om avslag, og var det gratis så velg uansett en annen megler når dere evt skal selge.

  • Liker 2
Skrevet

En megler gir en prisvurdering, mens en takstmann kan gi takst.

En prisvurdering vil aldri være noen garanti for hva dere vil kunne selge boligen for, men skal gi en verdivurdering ut fra hva megler tror boligen vil bli solgt for i dagens marked.

Normalt kan en prisvurdering fra megler gi dere bedre lånevilkår i banken, mens hvis dere skal selge, bør det være en takstmann som setter en takst, og så setter megler prisvurderingen ut fra dette.

AnonymBruker
Skrevet

Meglers prisvurdering er bare meglerens synsing av hva han _tror_ boligen vil kunne bli solgt for. Forhåpentligvis kjenner han markedet så godt at han kan gi en kvalifisert vurdering av prisen.

Hvis dere faktisk vurderer å selge bør dere få en vurdering fra minst tre meglere, for å sikre dere mot at en megler har en dårlig dag som i dette tilfellet.

Dersom dere kun trenger verdivurderingen ifb med refinansiering av boliglånet hadde jeg ikke brydd meg så lenge dere kommer under den belåningsgraden dere trenger for å få bedre rente.



Anonymous poster hash: 680c2...3a0
AnonymBruker
Skrevet

hvis du har sett det programmet på nrk, "Solgt" om meglere som tipper pris, så ser du at det er utrolig forskjell på hva meglere setter som prisantydning, det er forskjell på takst og prisantydning, det er takstmenn som setter takst



Anonymous poster hash: f487d...d4f

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...