Gå til innhold

Anbefalte innlegg

Skrevet

Hei!

Er det noen her som her erfaring med ølbrygging, og som kunne anbefalt et start-kit som ikke er altfor dyrt?

Jeg trenger et sett med, eller en liste over, alt jeg trenger for å brygge et tosifra liter øl hjemme.

Også gjerne noen smakstips da :)

Videoannonse
Annonse
AnonymBruker
Skrevet

Send en forespørsel hit:

http://www.bryggselv.no/

eller her:

www.norbrygg.no. (her er det masse hjelpsomme mennesker)

Du trenger:

-En kokekjele på minst 25 liter (du koker bort en del liter, så du får ikke hele kjelens volum).

Det kan være greit å investere i en større, men husk at en vanlig komfyr har begrensninger på hvor mye den kan koke opp. Jeg bruker en kjele på 98 liter med tre varmeelementer på tilsammen 7500 watt som jeg har montert i bunnen. Da kan jeg koke opp hele volumet på 30-45 minutter. Kjelen må ha kran nederst.

-Et meskekar på minimum 40-50 liter (du kan kompromisse, men du vil angre). Pass på at det er påmontert kran nederst.

-En manifold i bunnen av meskekaret (en røranordning med slisser på undersiden, som suger opp vørteren over hele bunden, og dette tapper du ut av kranen). Noen bruker heller en falsk bunn med sil, eller et såkalt "bazookafilter".

-Noen slanger til overføring av vann og vørter i de ulike stegene. Disse må være food grade.

-Et "sprinkleranlegg" (lignende manifolden) til skyllingen i slutten av meskeprosessen. Man kan bruke pex-rør som man perforerer på undersiden. Den bør sprinkle over hele meskens overflate.

-Tilstrekkelig antall gjæringskar. Helst med kran.

-En kjølespiral. Denne kan du lave selv av bøyelig kobberrør og haveslanger med T-koblinger og slangeklemmer. De kan også kjøpes ferdige.

-Gjærlåser til karene

-En stor erlenmeyerkolbe (2 eller 5 liter) til gjærstarter. Gjerne med en magnetrører.

-En oechselvekt til å måle sukkerinnhold i vørteren, og underveis i gjæringen. En hevert eller pumpe er heller ikke dumt.

-En eller to temperaturmålere. Helst digitale. Når du har sprukket tre glasstermometre forstår hvorfor.

Foruten malt, humle, gjær, gjærnæring, desinfeksjonsmiddel (starsan), spraymalt til starteren, gjerne en vifte med avtrekksrør (det blir MYE damp av store ølvolumer), lidt slanger, klemmer og småtterier. Samt pågangsmot og tålmodighet. Vær nøye med alle stegene i prosessen. Avvik på temperatur i mesken, galt blandingsforhold mellom malt og vann, gal humlemengde, gal gjæringstemperatur etc. kan få katastrofale konsekvenser for smak. Men det ER slingringsmonn.

Vurder om du skal tappe på fat eller flaske. Flasker er mye styr med vasking og korking, men er praktisk å ha med seg. Da trenger du en korkpresse. Bordmodellene er best hvis du har mange flasker.

Du kan kjøpe corneliusfat på 20 liter relativt billig. Da trenger du også en regulator (må være lavet for CO2 hvis du ikke vil ha misvisning), gasslange, ølslange, koblingsstykker (bruk ball lock, og ikke bajonettkobling), og en CO2-tank. Det finnes folk som bygger om brannslukningsapparater, og det er helt fint. En seksliters tank holder veldig lenge (det kan være praktisk med en toliter også til selve tappingen). Du kan bruke en enkel picnic-kran til tappingen (ca. 100 kroner), men du bør ha en slangelengde på ca. halvannen meter hvis du ikke bare vil tappe skum. Skal du ha en skikkelig tappekran, kjøper du en Perlinckkran. De er dyre, men de er veldig bra, og du slipper uttørket øl i tappeleddet.

Bryggselv selger ferdige pakker i forskjellige volum, men det kan bli billigere (og morsommere) å bygge alt selv.

En krabbekoker med varmelement eller gass er ypperlig som kokekar, og fåes i store volumer. Plasttønner er fine til mesking, men du må sette på kran selv (du får billige gode kraner på biltema). Det tettes enkelt med et stoff som heter Tec7.

Forumet på norbrygg er fullt av hyggelige folk med stor kunnskap. Registrer deg med det samme. Du får mye hjelp der.

Lykke til!

Anonym poster: c6b3423c872c006e659cf6f0cb48b326

  • Liker 1
Skrevet

Tusen takk for svar :)

Skrevet

Ellers så har Europris tønner med det du trenger for en veldig enkel variant som er kjempe for nybegynnere.

Annbefaler å se litt på det også. Koster et par hundrelapper kontra tusenlapper for et fullt sett hos bryggselv. Ølet smaker ikke så aller værst heller egentlig, selvfølgelig ikke like godt som når du mesker og gjør alt selv, men gir en liten pekepinn og introduksjon :)

Skrevet

Har ikke så mange tips å råd å komme med, men som anynom over såvidt nevnte; tapp på flasker hvis du orker det ekstra arbeidet! En kompis brygget ca 20l IPA som han tappet på flasker, var en kjempehit det! Lykke til :)

AnonymBruker
Skrevet

Min far har et mikrobryggeri. Vet lite om ølbrygging selv.

Men han mixer alt selv, ruller tønnene selv osv osv.

Anonym poster: f4ba041c877c07ee2f9b1d9610cf018e

Opprett en konto eller logg inn for å kommentere

Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar

Opprett konto

Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!

Opprett en konto

Logg inn

Har du allerede en konto? Logg inn her.

Logg inn nå
×
×
  • Opprett ny...