Gjest Gjest Skrevet 18. februar 2013 #1 Skrevet 18. februar 2013 Hva betyr det egentlig når en person kronisk motsier seg selv, skifter mening annenhver dag, frem og tilbake? Er det normalt hos en på snart 30? Eksempel: - Jeg liker egentlig ikke kosing (dag 1). Jo da, jeg liker egentlig kosing veldig godt (dag 2). Jeg liker egentlig ikke kosing (dag 3). Og så videre... Det samme mønsteret gjentas med mye annet også, f.eks. meninger han har om seg selv, hvorvidt han er til å stole på, hva han vil. Har prøvd å minne han om at han sa det motsatte dagen før. Da er det enten bortforklaringer hvor han sier han egentlig ikke mente det, eller så husker han ikke å ha sagt det motsatte, enda det er 20. gangen han veksler sånn. Har også prøvd å finne ut hva det er han vil oppnå med å si slike ting. En del av det er tross alt ganske merkelig å si i det hele tatt. Jeg blir både forvirret og lei. Kan ikke huske å ha opplevd noe lignende hos voksne. Hva er det som foregår?
JustLittleMe Skrevet 19. februar 2013 #2 Skrevet 19. februar 2013 Det virker som en veldig forvirret person, som ikke vet helt hva han selv vill, og derfor motsier det han har sagt, for han enten vill det eller ikke i akkurat DET øyeblikket. Det hjelper ikke å si i mot eller spørre hvorfor, da kan denne personen bli enda mer forvirret og lukke seg helt, kanskje gjøre noe han egentlig ikke vill, uten å si i fra. Og det er ikke bra. Det går ut over dere begge. La han få litt fred og finne ut i stillhet uten mas om hva som faktisk fungerer.
Gjest Gjest Skrevet 19. februar 2013 #4 Skrevet 19. februar 2013 Hva betyr det egentlig når en person kronisk motsier seg selv, skifter mening annenhver dag, frem og tilbake? Er det normalt hos en på snart 30? Eksempel: - Jeg liker egentlig ikke kosing (dag 1). Jo da, jeg liker egentlig kosing veldig godt (dag 2). Jeg liker egentlig ikke kosing (dag 3). Og så videre... Det samme mønsteret gjentas med mye annet også, f.eks. meninger han har om seg selv, hvorvidt han er til å stole på, hva han vil. Har prøvd å minne han om at han sa det motsatte dagen før. Da er det enten bortforklaringer hvor han sier han egentlig ikke mente det, eller så husker han ikke å ha sagt det motsatte, enda det er 20. gangen han veksler sånn. Har også prøvd å finne ut hva det er han vil oppnå med å si slike ting. En del av det er tross alt ganske merkelig å si i det hele tatt. Jeg blir både forvirret og lei. Kan ikke huske å ha opplevd noe lignende hos voksne. Hva er det som foregår? Minner om veldig en jeg kjenner, men han er eldre, sikker på at det ikke er han ? ( ca midten av 30-årene ) Han føkka rett og slett med hodet mitt! Jeg holdte på å bli gal...Hovedproblemet er at man kan ikke stole på slike...det sier seg selv..
Chloe- Skrevet 19. februar 2013 #5 Skrevet 19. februar 2013 Kanskje han bare spacer ut litt når han snakker? Kjent fenomen. Jeg kan for eksempel spørre samboer om han vil ha grøt til kveldsmat, han svarer "Ja, takk", jeg sier grøten er klar, og får til svar "Hæ? Jeg liker jo ikke grøt." 3
CoffeeCup Skrevet 19. februar 2013 #6 Skrevet 19. februar 2013 Enig med JustLittleMe. Han virker litt forvirret og ikke helt vet hva han vil. Ellers kan det hende også han er en kronisk løgner, som sier det som passer i situasjonen, men som han kanskje ikke kan/vil stå for senere. Jeg har møtt noen sånne og det virker som om de selv har løyet såpass mye om småting at de glemmer hva de har sagt og nesten dermed hva de står for og hvem de er. Altså forvirret igjen. Min erfaring er at slike mennesker ikke er til å stole på eller i det minste, er veldig vanskelig å forholde seg til. Er ikke sikker på at konfrontering er løsningen, men tror personen må jobbe med seg selv og finne ut av litt ting på egenhånd. Kanskje han trenger hjelp fra noen utenforstående, da en konfrontering fra deg kan virke som et angrep og utløse et forsvar du kanskje ikke vil se. 1
Gjest Gjest Skrevet 19. februar 2013 #7 Skrevet 19. februar 2013 Har selv tenkt alt fra forvirret, kronisk løgner, ustabil, manipulerende, spaltet personlighet.... Vet ikke lenger. Greit å vite at det ikke er vanlig. Gjest: nei, han er ikke 30 enda. Chloe: Nei, det dreier seg om synspunkter o.a. han gjør et stort nummer ut av å poengtere. Hvilket forsvar mener du, CoffeeCup? Potensielt utagerende? Ts
Gjest Gjest Skrevet 19. februar 2013 #8 Skrevet 19. februar 2013 Annehver dag er ikke ille, her hjemme skifter samboer utsagn flere ganger i timen. Hun er kvinne. Men det er kun hjemme hun holder på slikt. Ungene er lei, da de aldri vet hvor de har henne. Og jeg klarer heller ikke å fatte hva som skjer lenger.
Gjest Gjest Skrevet 19. februar 2013 #9 Skrevet 19. februar 2013 Psykopat, manipulatør eller narcissist Lykke til!
Surriball Skrevet 19. februar 2013 #10 Skrevet 19. februar 2013 Kanskje han generaliserer det han tenker i øyeblikket? Altså, for å bruke ditt eksempel: når han sier at han "egentlig ikke liker kos" den ene dagen, mener han at han ikke har lyst til å kose akkurat der og da. Når han dagen etter på liker kos igjen, betyr det at han har lyst til å kose da.
CoffeeCup Skrevet 19. februar 2013 #11 Skrevet 19. februar 2013 Har selv tenkt alt fra forvirret, kronisk løgner, ustabil, manipulerende, spaltet personlighet.... Vet ikke lenger. Greit å vite at det ikke er vanlig. Gjest: nei, han er ikke 30 enda. Chloe: Nei, det dreier seg om synspunkter o.a. han gjør et stort nummer ut av å poengtere. Hvilket forsvar mener du, CoffeeCup? Potensielt utagerende? Ts Jeg skal kanskje være litt forsiktig med å si at han er potensielt utagerende. Men jeg har som sagt dårlig erfaring med denne typen mennesker og jeg ville vært forsiktig med å stille en så forvirret person til veggs, fordi man ikke helt kan vite hvordan personen reagerer.
Gjest Gjest Skrevet 19. februar 2013 #12 Skrevet 19. februar 2013 Jeg skal kanskje være litt forsiktig med å si at han er potensielt utagerende. Men jeg har som sagt dårlig erfaring med denne typen mennesker og jeg ville vært forsiktig med å stille en så forvirret person til veggs, fordi man ikke helt kan vite hvordan personen reagerer. Jeg skal kanskje være litt forsiktig med å si at han er potensielt utagerende. Men jeg har som sagt dårlig erfaring med denne typen mennesker og jeg ville vært forsiktig med å stille en så forvirret person til veggs, fordi man ikke helt kan vite hvordan personen reagerer. Men hvorfor er det så mange av de på begge sider ?. Hva skjer med samfunnet ?. Vi har det slikt hjemme, men da er det den kvinnelige delen som snur på alt hele tiden. Ungene og jeg er redde. Jeg vet ihvertfall hva som skjedde når jeg stillte henne til veggs. Ut, bort og vekk, fikk en dag på meg. Så det er farlig å konfrontere slike mennesker.
Steinar40 Skrevet 19. februar 2013 #13 Skrevet 19. februar 2013 Forvirret og usikker må jo være mye av forklaringen på en slik oppførsel. Men hva det kan komme av er en helt annen sak.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå