AnonymBruker Skrevet 13. februar 2013 #1 Skrevet 13. februar 2013 Min norske skogkatt røyter helt utrolig. Det hører jo med at en langshårskatt som NFO har mye, og mange lag med pels, men dette tar litt av. Han fòres med Royal Canin. Det er pels og hårdotter overalt, både på gulvet, i sofaen, i klesvasken, og til og med inni undertøyet og de rene håndklærne mine. Det går litt langt når gjestene kommenterer at det er kattehår på de rene håndklærne på badet... Han børstes daglig nå, men det hjelper bare litt. Jeg støvsuger og vasker kattehår dagen lang, føler jeg. Han er egentlig utekatt, men svært lat og overvektig (spiser slankefòr), og rører seg ikke mer enn høyst nødvendig. Har hørt at veterinæren kan gi b-vitamin sprøyte mot røyting. Noen som har erfaring med hvor virkningsfult dette er, og vet noe om ca pris? Anonym poster: 20cfd131c5bca5aab01eadb10e6e8044
AnonymBruker Skrevet 13. februar 2013 #2 Skrevet 13. februar 2013 Henger meg på denne. Vår katt har alltid røytet noe helt utrolig, og har samme problemet som deg. Har lange kattehår på hele sofaen, på alle håndklær, på tannbørsta og i mascaraen.. You name it. Vi fikk et tips og byttet til et fôr fra Eukanuba. Katten sluttet å røyte betraktelig på bare noen dager! Men etter noen måneder begynte den å røyte like mye igjen... Og nå vet vi ikke hva vi skal gjøre. Det er slitsomt, som du nevner, og å børste ofte har liten virkning. Anonym poster: 69324501fbd468abceb6f1521e05a3c4
makkapakka Skrevet 13. februar 2013 #3 Skrevet 13. februar 2013 MIn katt røytet og mistet omtrent hele pelsen, men det var fordi han hadde orm i magen og måtte gi han en ormekur. Veterinæren sa det var vanlig å miste pels da. Hvis katten din har vært mye ute nå i vinter så har han laget tykk pels for å klare kulden. Hvis han nå er lat og bare inne? så er det vel naturlig å røyte etter temperaturen inne.
SoftKitty Skrevet 13. februar 2013 #4 Skrevet 13. februar 2013 Jeg har ikke prøvd det selv men det finnes en børste som heter "Furminator" som visstnok skal være veldig bra mot røyting. Pass også på at han får for tilpasset pelstype? Har sett i butikken at det er egne for for langhårede katter.. vet ikke hvor mye det har å si:P Du kan jo førsøke en annen fortype.
AnonymBruker Skrevet 13. februar 2013 #5 Skrevet 13. februar 2013 Katten er aldri ute om vinteren, dvs bare for å få på do. Han er bare ute om sommeren, for det behager hans late vesen best...Han ligger stort sett alltid i sofaen, eller på stolen sin. Han gidder ikke ut, han gidder ikke leke, han vil bare ha mat, kos og sove. Han er med andre ord lat. Og det er ingenting som feiler han bortsett fra at han er tykk. Blir han tykkere nå kan han bli syk sa veterinæren, men han er foreløpig frisk ellers. Han får slankefòr, og må gå på det, siden han er så glupsk. Han røyter like mye uansett fòrtype, har prøvd flere forskjellige gjennom årene. Han har røytet i mange år, og fått ormekur jevnlig. Har Furminator, men det hjelper bare litt, han har så enormt med pels. Anonym poster: 20cfd131c5bca5aab01eadb10e6e8044
Mersh23 Skrevet 14. februar 2013 #6 Skrevet 14. februar 2013 Du kan alltid prøve å bytte for. Det var samme sak med min katt. Byttet for, lot han være lengere ute i daglyset og rett og slett tok det rolig, for grunnen kan nemlig være stress hos katten. Men det hender at de også bare "bytter" pels om vinteren.
Anbefalte innlegg
Opprett en konto eller logg inn for å kommentere
Du må være et medlem for å kunne skrive en kommentar
Opprett konto
Det er enkelt å melde seg inn for å starte en ny konto!
Opprett en kontoLogg inn
Har du allerede en konto? Logg inn her.
Logg inn nå